pátek 29. listopadu 2019

The Irishman 8/10

Dojmy po prvním zhlédnutí, tj. nevylučuji, že po opakovaném sledování se mi některé výtky rozleží v hlavě a hodnocení půjde ještě nahoru:-). 

+Pacino, Pesci a De Niro absolutní herecký koncert (v uvedeném pořadí). Škoda, že Keitel má jen epizodní roličku. Velký respekt jak této trojici, tak Scorsesemu, za to, že jsou v jejich věku schopni takové kvality. Jedním slovem (vlastně dvěma:-) špičkové řemeslo všech zúčastněných. 

+Triky jsou většinu času ok, ale přesto je ve filmu pár záběrů (detail obličeje De Nira, kde vypadá jako vosková figurína se skleněnýma očima nebo toporný pohyb jeho postavy, působící vůči věku filmové postavy nepatřičně), které připomenou realitu. Nicméně to bych filmu nevyčítal, čekal jsem to mnohem horší a brzy po začátku filmu jsem si na to zvykl a přestal to vnímat (až na malé výjimky viz výše). 

+Netflixu rozhodně patří dík, že film realizoval a Scorsesemu a spol. spolu s diváky tak umožnil ještě jednou naposled zavzpomínat na časy Goodfellas a Casina. 

-Čekal jsem, že se film bude věnovat i De Nirově rodině a jejich vzájemným (vyhroceným) vztahům, což je bohužel vyřešeno asi minutovým rozhovorem De Nira s Paquin (která ve filmu v podstatě nemá co hrát, vzhledem k velikosti její role) na konci. 

-Sám bych nečekal, že to napíšu, ale ve filmu jsou v podstatě všechny ženské postavy jen křoví, byť téměř každá mužská postava má manželku/milenku, o jejich vzájemných vztazích se opět nic moc nedozvíme. 

-Konec filmu, tj. vše po scéně v domě, je zbytečně natahované. Příběh sám o sobě dosáhl katarze, není co vyprávět dál, postavy se nikam dál nemohou posunout a jediné co zbývá je zpytovat svědomí a čekat na pomalou smrt (což lze vyřešit i jinak, než 30 minutovým epilogem, viz Pacino na konci Godfather Part III). 

-Uvedení na Netflixu filmu ubližuje hned na dvou frontách. Kromě té zřejmé (velké filmy vyniknou nejlépe na velkém plátně), především v chybějící autocenzuře Scorseseho, týkající se délky filmu. Příběh, který je nám vyprávěn, by mohl mít 90 minut a stejně tak 6 hodin, jen by se přidaly/vystřihly další scény téhož. Sevřenější příběh by filmu jen prospěl - na rozdíl od jiných podobně dlouhých filmů v žánru (Godfather Part II, Once Upon A Time In America atd.) nemám pocit, že vystřižením minimálně půl hodiny by jakkoliv utrpěl příběh (ať už dějový oblouk, vývoj postav nebo logika vyprávění). 

V každém případě, byť se v mých očích poslední mistrův kus, alespoň v tuto chvíli, nevyrovná žánrovým klasikám, stojí hned v závěsu za nimi a to je - po těch letech od Goodfellas a Casina, věku tvůrců před i za kamerou a komplikacím spojených se vznikem filmu - v podstatě obdivuhodné.

úterý 19. listopadu 2019

Sonic The Hedgehog

No když Váš trailer na YT dostane palec dolů od 480 000 uživatelů (resp. účtů) a Váš výtvor zkritizuje dokonce i jeden z původních autorů série videoher Yuji Naka, tak máte imho docela jasnou představu, že těch hlasitých nespokojenců bude o něco málo více, než je uvedeno v článku a že by se Vám jejich postoj mohl v tržbách opravdu projevit (aneb negativní reklama je sice pořád reklama, ale může třeba rozhodnout o tom, zda bude Vaše oblíbená barva černá nebo červená).

Každopádně rozhodně Paramountu za dodatečné přepracování Sonica patří palec nahoru. Přiznat fail s vědomím toho, že bude do filmu muset napumpovat další prachy chtělo hodně sebezapření a byť za rozhodnutím je tak jako vždy pouze strach o prachy, alespoň navenek to vypadá, že Paramount na reakce fanoušků nekašle.

Když už se ale Paramount rozhodl Sonica předělat, škoda, že to nevzal od podlahy a neupravil i Dr. Robotnika, aby se vzhledem více blížil své předloze.


To nepochybně, přesto pár úprav již natočených scén by provést jistě šlo (větší fous, zvýraznění nosu, holá hlava nebo nějaké to digitální kilo navíc), aby Carrey nebyl ve filmu především Carrey. Možná bude ve filmu nějakým způsobem "origin" a na konci filmu se dočkáme Dr. Robotnika, který se bude předloze více podobat, kdoví. Hlavní ale je, že upravili toho Sonica. 

čtvrtek 14. listopadu 2019

The Shining

The Shining je samozřejmě topka v žánru a jeden z nejlepších filmů vůbec (tak jako skoro všechno od Kubricka:-)), ale Kingovu kritiku, resp. výhrady k filmu, minimálně v jedné věci naprosto chápu.

V Kingově předloze je Torrance normální obyčejný chlap od rodiny a jeho postupný přerod od milujícího manžela a otce v šíleného vraždícího psychopata je pro čtenáře o to děsivější a překvapivější zároveň. Torrance v Nicholsonově (a to jej zahrál famózně), resp. Kubrickově podání je z mého pohledu "divný" od první minuty na plátně a v podstatě divák jen čeká, kdy se už konečně "přepne" do zmíněného vraždícího psychopata.

Přitom i scénář jej vykresluje jako kladnou postavu (v částech filmu, ve kterých má být kladnou postavou), ale nemůžu si pomoct - nevím, jestli je to osobou Nicholsona, jeho výrazovými prostředky, nebo podáním postavy Kubrickem, ale působil na mně vždy jako magor od začátku filmu, a to již od mého prvního zhlédnutí filmu v době, kdy jsem jednak předlohu vůbec neznal, natož abych měl tušení o nějakých Kingových výhradách vůči němu. Máte to taky někdo podobně?  

sobota 2. listopadu 2019

Terminator: Dark Fate

V jedničce Reese při výslechu uvádí, že odboj (rok 2029) prolomil poslední linii obrany strojů, přičemž zjistil, že Skynet jako poslední zoufalý pokus o zvrat poslal do minulosti (rok 1984) T-800. Následně proto stejným "strojem času" odboj poslal Reese.

Dvojka musela tuto výchozí premisi upravit/rozvést a podle (na konec nerealizovaného) původního scénáře* se to stalo takto: Okamžitě poté, co odboj zjistil, že se do minulosti vydal T-800 zabít Sarah a poslal tamtéž Reese (rok 1984), odboj odhalil, že Skynet zároveň poslal do minulosti (rok 1994 nebo 1995) prototyp T-1000 zabít přímo Johna.** Odboj proto opět obratem posílá do daného času přeprogramovaného T-800.

Podle toho, co v je v šestce řečeno (byť to není přímo ukázáno a taktéž ještě nejsou známy případné "lore" bonusy po vydání na videu), úvod filmu (rok 1998) na tuto premisi navazuje, resp. v podstatě ji kopíruje (tak jako celou plotline původních filmů), tím, že Skynet ve skutečnosti poslal v jeden okamžik mnoho různých T-800 a minimálně jednoho T-1000*** do mnoha různých časových údobí, přičemž se ovšem odboj dozvěděl pouze o dvou z nich a zareagoval na ně prostřednictvím Reese (rok 1984) a přeprogramovaného T-800 (rok 1994 nebo 1995). Tj.v rámci univerza se v případě Cameronových filmů a nyní šestky jedná o stále jeden a ten samý výchozí bod (rok 2029) a nikoliv postupné, v čase rozprostřené, posílání lidí a terminátorů v reakci na nějaké předchozí události nebo proti/akce protivníka.

*V bonusech speciální edice na dvd je uveden přepis kompletní původní verze scénáře, která se nakonec z finančních a dramaturgických důvodů nerealizovala, v němž je podstatně rozšířen začátek filmu, odehrávající se v budoucnosti. Původně měl film začínat spektakulární sekvencí, kterou jsem uvedl výše, tj. odboj prorazil poslední obrannou linii strojů a vpadl do centra Skynetu, kde objevil stroj času a záznamy o jeho použití, načež zpět časem posílá Reese a následně T-800. Jelikož se jednalo o produkčně nákladnou a dramaturgicky nadbytečnou část děje, nakonec byla celá sekvence vypuštěna a ve filmu zůstal jen vysvětlující monolog Sarah a krátký záběr na dospělého Johna v budoucnosti.

**Při výslechu Reese zmiňuje, že cestu časem může uskutečnit pouze živá tkáň a T-800 se do minulosti dokázal dostat díky tomu, že má živou tkáň na endoskeletonu. Načež jsme se ve dvojce dozvěděli, že se do minulosti tímtéž strojem času poslal T-1000 z tekutého kovu, tj. bez živé tkáně:-):-):-) Nicméně toto lze "vysvětlit" tím, že jak sám Reese uvádí, technickému řešení cestování časem příliš nerozumí, tedy tato informace nebyla nikdy pravdivá, nebo způsob, jakým Skynet poslal T-1000 strojem času zpět, se odboji nepodařilo zjistit minimálně do jeho odchodu do minulosti.

***Dle zmíněných bonusů je T-1000 prototyp (což zaznělo i ve filmu), který je extrémně náročný na prostředky a výrobu i na poměry Skynetu, tudíž pravděpodobně existoval pouze v jednom exempláři. V rámci universa tak dává smysl, že Skynet do minulosti poslal hromadu T-800 "všude možně", zatímco jednoho a možná jediného T-1000 poslal do místa a času, ve kterých byla nejvyšší pravděpodobnost úspěchu mise. Tomu odpovídá i skutečnost, že T-X ze trojky a Rev-9 ze šestky, kteří z T-1000 vycházejí, už patří do alternativních verzí budoucnosti, tj. T-1000 v podobě, jakou známe ze dvojky, se již neobjevil nikde jinde (protože jediný exemplář byl zničen).