neděle 30. května 2021

Kingdom Of Heaven

Naprostá pecka, ve které funguje na jedničku úplně vše. Scott opět (jako už mnohokrát předtím:-)) v nejlepší formě, doslova úchvatná Green a obecně fantastičtí herci (i když Bloom imho určité herecké rezervy má, ale má tu smůlu, že všichni okolo něj hrají přímo skvostně, včetně Neesona, který si od jisté doby jen vydělával na nájem:-)), skvělý OST, krásná kamera a špičková výprava, o téma, které není pojato klasicky černobíle (Massoud roli přijal za podmínky, že film jako takový nebude v rozporu s jeho vírou) ani nemluvě, i když po 911 vlastně asi ani být nemohlo a finální obléhání Jeruzaléma, které se může svou intenzitou a epičností směle rovnat obléhání Minas Tirith v LOTRovi.

K tomu jeden z nemnoha filmů, u kterých je režisérská verze opravdu zcela zásadní (na rozdíl třeba od prodloužené verze Gladiátora, která je "jen" fajn) a povyšuje už tak skvělý film na "whole new level" (což není divu, když vznikla jen zhruba půl roku po kinoverzi, kdy Scott se střihačkou Dorn měli ještě celý film v hlavě a nikoliv až pár let poté).

Osobně řadím KoH do ranku pár filmů, u kterých by mi vůbec nevadilo, kdyby netrval 3h, ale klidně 5h, protože fikční svět, který prezentuje, je prostě famózní (trochu mě jen zklamalo podání bitvy u Hattínu, na kterou jsem se před prvním zhlédnutím hodně těšil, protože se jí historická předloha filmového Baliena zúčastnila a kdyby měl film třeba jen o čtvrthodinku více a bitva by v něm byla v plném rozsahu, tak by to bylo boží:-)).

Plus musím vyzdvihnout i skvělou home video edici (samozřejmě režisérské verze), která byla doslova napěchována tunami bonusových materiálů, které diváky provedli celým procesem vzniku filmu od začátku až do konce. Bohužel ne tak české vydání, které je u tohoto filmu trochu prokleté. V době dvd u nás na místo krásného digipacku vyšel hnusný amaray za pár korun a na bd film vyšel sice v krásném sb, ale pro jistotu bez české lokalizace (což doteď nechápu:-(). Jsem zvědavý, jaký fuckoff nás opět čeká u uhd releasu (předpokládám, že pro jistotu na našem trhu nevyjde vůbec).

V každém případě kdo dosud neviděl, rychle napravit (s kinoverzí sice člověk chybu vysloveně neudělá, ale bez nakoukání režisérské verze se dočká sotva polovičního zážitku).

P. S. Věčná škoda, že Verhoevenův projekt s Arniem nikdy nevznikl (zvláště při vzpomínce na drsný a syrový Flesh+Blood), ale KoH je jistě, jako řekněme "duchovní nástupce", více než důstojná  náhrada.


Bohužel ne, po pravdě jsem ani netušil, že to uniklo na web. Určitě se mrknu, díky za tip. Dovedu si asi představit jaká (v dobrém smyslu) béčková podívaná by to byla a jasně, po 911 by něco takového neprošlo, ale v 90s by to byla určitě pecka:-).

Než jsem film viděl, tak jsem fakt čekal, že klimax bude právě bitva u Hattínu, vzhledem ke své zlomové roli v historii (a faktu, že skutečný Balien byl u toho) a obléhání Jeruzaléma bude odbyto v pár minutovém epilogu. Ve filmu je nakonec obležení města samozřejmě awesome, ale přesto bych uvítal, kdyby jsme z bitvy pár minut viděli. Byla by to taková (velká) předehra před (ještě větší) bouří. Prostě fanboy dreaming, no:-)


Nevím, co z toho je v kinosestřihu, ale v DC ve scéně setkání Baliana s Godfreym je doslova uvedeno, že Balian je válečný veterán (sloužil jako jezdec) a stavitel obléhacích strojů, takže by neměl být žádný nazdárek. Sice to pak trochu narušuje scéna v lese, kde jej Godfrey "trénuje", což by asi jako zkušený voják nepotřeboval, ale to by se dalo omluvit třeba tím, že už dlouho nebojoval a "trochu vyšel ze cviku".


OK, tak jsem porovnal danu scénu v obou verzích a v kinosestřihu o tom, jakou má Balian minulost, není ani slovo, no:-) 

Tohle je krásný příklad toho, že DC ten film fakt posouvá někam jinam. Takových "drobností" je v DC doslova tuna, které dodávají postavám větší hloubku nebo jasnější motivace a událostem širší kontext, o úplně nové podzápletce ("král je mrtev, ať žije král") ani nemluvě.


Jo, to by taky dávalo smysl, proč ho trénuje, když je to válečný veterán/jezdec. Jednak už asi dlouho nebojoval, jednak nemá zkušenost se způsobem boje mimo svou vlast. A vlastně by asi i fungovalo vysvětlení, že jej jednoduše nezná a chce jen zjistit, jak je na tom po stránce umění boje (které ve Svaté zemi pravděpodobně bude potřebovat). Ale i kdyby to žádné logické zdůvodnění nemělo, tak se nic neděje. Ta scéna tréningu a následné šarvátky v lese je super tak jako tak:-).


Dorn (střih), Mathieson (kamera) a pár dalších to v bonusech vysvětlovali tak, že Scott už na place tušil, že mu Fox neodklepne film v podobě, v jaké si představuje, ale přesto dané scény natočil s tím, že snad budou v DC. Foxům odprezentoval 3h workprint a nepřekvapivě kravaťáci řekli "ne, moc dlouhé"*. Tudíž nezbylo nic jiného, než krátit. Naštěstí zelenou k DC verzi pro DVD dostal Scott prakticky okamžitě a téměř obratem po kino premiéře začali makat na DC (který se ale od původního workprintu liší - s odstupem času se jim některé věci dle Dorn uležely v hlavě).

*Čemuž se vlastně nedivím, v té době to potkalo téměř všechny filmy, které těžily z Gladiatorem obrozeného zájmu o historické velkofilmy. DC verzi má Troy, Alexander (ten jich má dokonce několik:-)), King Arthur, nebo třeba Patriot.


Za málo:-), alespoň jsem díky tomu po kdoví kolika letech provětral mechaniku v PC a zjistil, že stále funguje:-). Na webu jsem ten kratičký dokument bohužel nikde nenašel, takže nezbylo než oprášit DVD edici.

Jo, a stran toho, že je DC o několik levelů jinde - tohle tam od Dorn a spol. zazní taky a že věří tomu, že odkaz KoH bude žít právě skrze DC. Jako neřeknou to tam samozřejmě naplno (aneb nebudeš plivat na ruku, která Ti ten DC platí, že:-)), ale jde z toho celkem poznat, že celý štáb včetně Scotta uznává především DC a kinoverze byla takové "nutné zlo".