středa 19. února 2025

SAS: Rogue Heroes (Sezóna 2) 7/10

Origin legendární jednotky neohrožených záškodníků lomeno rebelů lomeno šílenců, ze které se v průběhu dalších let stala jedna z nejelitnějších speciálních jednotek na světě, nabídl v první sezóně nečekaně příjemný mix dynamicky natočené druhoválečné akce, nekorektního humoru, sympaticky svérázných postav, úderného OST s řadou populárních songů z moderní doby, poutavou formou pojaté lekce z historie a zábavně zpracované fikce.

Ve druhé sezóně se změnou dějiště, respektive bitevního pole, dochází bohužel i k mírnému poklesu kvalitativní úrovně. Obecný rámec série (zčásti smyšlené a zčásti historicky podložené dokumentování působení zmíněné jednotky za dob války za doprovodu archivních obrazových materiálů) samozřejmě zůstal zachován, ale prvotní okouzlení se tady zopakovat nepodařilo a tentokrát to není tak sebevědomě nekompromisní divočina, jako tomu bylo posledně. Což souvisí jednak s tím, že do poloviny sezóny se toho víc nakecá než vybojuje a jednak s novou personální politikou.

Swindells je v ději odsunut na vedlejší kolej, celá linka s jeho pobytem za mřížemi nikam nevede (což sice odpovídá historickým skutečnostem, protože zbytek války jeho předobraz strávil v zajetí, ale tvůrci si s jeho osudem mohli pohrát stejně, jako to udělali s charakterem O'Connella, který se od své předlohy v mnohém odlišuje) a jeho náhradník Lee není tak charismatická figura, Boutella jako fiktivní postava je do děje zakomponovaná dost samoúčelně, památných scén (typu míjení trosečníků, pochovávaní spolubojovníků a pociťování následků války na civilistech) je tady pomálu a "dovolenkové" finále působí jako nějaký dodatek a nikoliv klimax. Naštěstí zdravé jádro série (postavy, akce, humor, OST) funguje stále stejně dobře a O'Connell zbytku castingu znovu dominuje, takže celkově panuje spokojenost, přičemž závěrečné lákadlo na třetí sezónu v podobě přípravy na invazi dává naději, že tvůrci pro příště chystají velké divadlo.