pátek 23. července 2021

Dune: Part One

Tohle imho dopadne přesně tak, jako BR2049. Audiovizuálně opulentní podívaná (pro všechny) s přesahem (pro Ty, kteří jej dokážou ocenit), Villeneuve opět prokáže, že má respekt k předloze a bohužel se také opět prokáže, že představy studia o síle značky a jejím finančním potenciálu byly značně nadhodnocené a tržby budou zklamání.

Masy si budou stěžovat, že je film dlouhý, nudný a náročný na pochopení. Fanoušci cinefilové budou brblat, že určité ústupky vůči předloze si mohl Villeneuve odpustit a kdyby měl film alespoň 3 hodiny, tak by to bylo lepší, ale i tak jde o pozoruhodné dílo. Mark my words, folks:-). 

Jo a jinak Chalamet a Zendaya jsou imho castingová trefa do černého.


Pecka, jako zatím všechno. Tohle prostě nemůže dopadnout jinak než na výbornou. Prosím:-).


Na trailer samozřejmě nekoukám, ale zajímalo by mě, proč má WB potřebu jít all-in a vykecat (primárně) čínskému divákovi úplně všechny (?) highlighty, které ho čekají v kině.

Jako chápu, že potřebují, aby tam film maximálně zabodoval, ale fakt si v minulosti nepamatuji případ, kdy jsem v traileru viděl v podstatě kompletní film a následně v kině nebyl, když už ne "velice rozladěn", tak rozhodně zklamán ("...a to bylo jako všechno a fakt jste si do samotného filmu nenechali vůbec nic navíc???").

Jasně, je to podle známé předlohy a spousta lidí spadá do ranku "modří už vědí", ale jiná spousta lidí (a odvážím se soudit, že ještě větší) je nepolíbena a všechno okolo/ve filmu pro ně bude nové.


Tak spoilery v trailerech je ještě další level, to už nechápu vůbec. Když si pouštím trailer na nějaký film, tak nečekám a ani nechci variaci na "movie in 60s", nedej bože spoilery. Taková videa na YT mají alespoň titulek, takže člověk obvykle ví, do čeho jde. U traileru to, bohužel, častokrát zjistí až v kině. Tenhle trailerový mor by se měl na férovku zakázat:-).


Protože lístek na 3D projekci stojí více (tudíž větší výnosy ze stejného počtu diváků), lidi na to očividně stále chodí (jinak by to studia již nedělala) a namísto relativně drahého natáčení ve 3D stačí udělat levnější konverzi v postprodukci.


Co se týče přijetí, Villeneuve si imho podá ruce s Lynchem (fanoušci předlohy a cinefilové budou spokojeni, zatímco masy budou řešit komplikovanost zápletky, příliš mnoho postav, délku filmu a celkově nepochopitelnost filmu).

Co se týče filmových kvalit, Villeneuve si imho podá ruce s Villeneuvem z minula (krásná audiovizuální stránka, skvělý OST, příběh s "přesahem", výborné herecké výkony, nadstandardní stopáž... a obávám se (kéž se to nestane) - nijak zvlášť oslnivé výsledky v BO).

P.S. Doufám, že je nějaká šance, že 1) pokud bude mít letos film skutečně premiéru (to se snad už nezmění) a 2) Zimmer se za necelý půl rok nakonec v Praze ukáže (to už otázkou je), uslyšíme na show něco i z Dune (byť to v programu původně nebylo). Protože na OST se těším úplně stejně, jako na samotný film.


Ad film nebude pro masy - to snad bylo jasné nejpozději v okamžiku, kdy Villeneuve oznámil, že jeho dalším projektem bude nová adaptace Herbertovy knihy, ne? Nějak si neumím představit, jak by to šlo (kýmkoliv) natočit pro masy, aby to zároveň stále ještě byla Dune.


Ať už by adaptaci Dune natočil kdokoliv a byla sebekvaIitnější, tak pokud má být věrná předloze, nemůže být nikdy masovka*. A čím masovější (tj. přístupnější/univerzálnější/pochopitelnější pro co nejširší diváckou obec) bude, tím horší adaptace předlohy to imho bude (protože se nevyhnutelně nutně bude zjednodušovat/přeskakovat/zkracovat).

*A fakt, že se WB nepustil do natočení obou částí najednou (tak jako u LOTRa, Hobbita nebo pokračování Matrixu), ale podmiňuje vznik Part Two úspěchem Part One (přestože Part One bez Part Two nebude dávat smysl), to imho potvrzuje.


Zda-li by někdo jiný natočil adaptaci Herbertovy knihy lépe a přístupněji pro masy než Villeneuve se - stejně jako v dobách Lynche - pravděpodobně opět pár (desítek) let nedozvíme, takže já osobně si vystačím s jeho interpretací, pokusím se si ji maximálně užít a přemítání "co by kdyby" ponechám na jindy:-).


Nezapomněl, psal jsem o kino adaptacích, protože srovnávat filmy a seriály moc nejde, resp. není to moc fér, jak směrem k filmům (obvykle si nemohou dovolit takovou stopáž jako seriály), tak směrem k seriálům (obvykle si nemohou dovolit takový rozpočet a tím pádem herce, výpravu, triky atd. jako filmy).

Dune je imho ideální látka pro adaptaci seriálovou formou. Psal jsem to už několikrát, že namísto zfilmování pouze půlky knihy měl WB buď snížit měřítko a za daný rozpočet natočit knihu komplet (popř. měřítko zachovat a rozpočet navýšit), nebo - ideální varianta - adaptovat předlohu formou vysokorozpočtové série, tak jako v současné době Amazon u LOTRa a Apple u Nadace (nebo ostatně WB/HBO u GoT). Nezbývá než doufat, že Dune v BO (nebo na Oscarech) uspěje a WB odklepne Part Two.


Byl jsem na Dune v Atmosu teď o víkendu a tak narvané kino (fronta na trhání lístku až před kino:)), si pamatuji naposled snad u E9 na konci 2019. Až mě to překvapilo, člověk si za ten rok a půl už zvykl na poloprázdné projekce a teď tohle:-). Hype každopádně zafungoval a co jsem mohl posoudit, na film chodí celé divácké spektrum (včetně lidí, kteří se na první pohled míjejí s cílovkou a vůbec předem nevěděli, do čeho jdou:-)).


Slovy klasika: "Máme radost Vincente? Jo, máme (kurevskou - pozn. autora) radost!":-):-):-). 

Dobrá věc se podařila a další filmová pecka je na cestě. Ještě k tomu takhle rychle. Ani bych se nedivil, kdyby na place s dvojkou tak trochu "potají" počítali a pár menších/komornějších scén, které neplánovali do jedničky, případně director´s cutu, už natočili. Čistě na základě toho, že věděli, jaká kvalita jim vzniká pod rukama a věřili, že se u diváků zúročí.

Co víc si přát? Někdy je (filmový) život prostě fajn:-).


Kdybych napsal, že absence nominace pro Villeneuvea (a když jsme u toho, tak i pro toho Scotta) je nepochopitelný fail, nepřímo by to naznačovalo, že mi na téhle ceně a kdo ji dostane, nějakým způsobem záleží, ale protože jsem ji přestal brát vážně někdy v minulé dekádě, tak jen vědoucně pokývám hlavou (aneb nečekal jsem nic jiného) a dál se utvrdím v přesvědčení, že jsem tehdy neudělal chybu.