úterý 20. července 2021

The Last Duel

No konečně, tohle jsem si zakroužkoval už loni a ani už nedoufal, že to neodložili na bůh ví kdy, když bylo až doteď ticho po pěšině. 

Cítím, cítím neskutečnou pecku. Úplně se mi vybavila scéna z lesa v KoH ("budeme bojovat a ať Bůh rozhodne, kdo z nás má pravdu"). Ridleyho návrat do středověku, rytířská čest, ideální námět ke zfilmování a lahůdkové herecké obsazení. Prosím Ridley, neposer to a vše (aka Robin Hood) bude odpuštěno:-):-):-).


Pokud se Affleck s Damonem (podíleli se na scénáři), resp. předloha drží historických pramenů, tak nás čeká pořádně hutné středověké soudní drama s třešničkou na dortu ve stylu A Knight's Tale v jeho závěru. Premisa zní prostě skvěle, teď už jen držet palce a čekat na výsledek.

Jo, a Damon by se mohl zvlášť herecky předvést, protože reálný předobraz jeho postavy je, alespoň podle popisu na wiki, velice zajímavý (na jednu stranu brání čest své ženy (ať už mluví pravdu nebo ne), na druhou stranu má i své vlastní postranní úmysly a protože jde o svědectví proti svědectví, které by u klasického soudu velice pravděpodobně neobstálo, využije už v tehdejší době málo využívaného aktu soudního souboje, přestože tím dost riskuje on sám i jeho žena) a nepochybuji, že i Driver si se svým charakterem vyhraje.


Je to adaptace předlohy, ve které se autorovi jeví pravděpodobnější verze "spíše vinen než nevinen", takže nečekám, že ponechají úplně na interpretaci diváka, co se vlastně stalo, ale také doufám, že se tvůrcům podaří do filmu zanést alespoň nějaký prvek nejistoty. Už jen proto, že souboj samotný byl výsledkem toho, že se už tehdy (natož v současnosti) nedalo dopátrat, kdo měl pravdu. A kromě toho to dává dost velký prostor, jak si s tím vyhrát po herecké stránce.


Ukázka parádní a pořád (možná naivně) věřím, že film bude - když už ne vysloveně pecka - tak alespoň hodně fajn a dokud mne případně recenze nepřesvědčí o opaku, kino je jisté. A jako obvykle u Ridleyho - nedivil bych se, kdyby se následně na bd/uhd vytasil s prodlouženým sestřihem, který film ještě může o kousek (nebo možná o velký kus:-)) vytáhnout výše. Ridley, středověk, rytířská čest, true story a Rashomon like vyprávěcí struktura? Ať už je to tady:-).


Ou jé, sudičky byly nakloněny a podle všeho to dopadlo, jak jsem doufal. Tipoval jsem, že Driver a Comer to hodně potáhnou a že to díky Ridleymu bude film, který se musí vidět v kině a nikoliv na streamu, aby pořádně vynikl a vypadá to, že jo, takže taky pecka.

Cinestar v OVě to v Atmosu "odklidil" až na půl desáté večer, což se mi jako přespolnímu moc nehodí, ale jako fanoušek Ridleyho, historických filmů a nově po Free Guyovi i Comer:-) nelze jinak a musím podpořit.

Jen takový spoilerový dotaz (kdo neviděl, nekoukat) - přepokládám, že kdo má pravdu tam bude pojato dost výmluvně (Driver je vinen), ale je tam alespoň nějaký náznak toho, že Damon je tak trochu hajzl a celou tu historku o znásilnění využil primárně k tomu, že Drivera nenávidí (předchozí rozepře/jeho obliba u dvoru a Afflecka) a touží jej zničit/získat jeho majetek spíše než bránit čest své manželky? Díky.


Super díky, tohle mi stačí. Doufal jsem, že tu nejednoznačnost všech postav (postranní motivy, komplikované vztahy z minulosti, atd.) ve filmu z předlohy (potažmo skutečnosti) zachovají a neosekají to klasicky hollywoodsky na hodný Damon, zlý Driver a chudinka Comer. Tak jsem jen chtěl předem vědět, jak to je, abych se případně netěšil zbytečně.


Kreténi v Cinestaru to dávali jenom týden a pak to stáhli z programu. K tomu ještě v Atmosu jen v jeden čas někdy v 10 večer. Chtěl jsem zajít jako první na Dune a až potom na TLD, ale nakonec jsem to otočil (asi intuice nebo co:-)) a ještěže tak. Bohužel bez Atmosu (jako přespolní to bohužel nešlo jinak), ale zážitek přesto vynikající a samotný duel úplná topka. Musím potvrdit, že se fakt drželi dochovaných písemností v podstatě krok za krokem - tedy až na opomenutí pasování Drivera před soubojem taktéž na rytíře (potenciální zabití rytíře pouhým panošem by neprošlo:-)).

Už když jsem vycházel z kina, tak jsem si říkal, že bych si klidně dal ještě třeba půl hodiny navíc a tipoval, že Scott - jak je jeho dobrým zvykem - nějaký ten director´s / extended cut dodá a vypadá to, že na to fakt dojde takže parádička. Už teď se těším na vymazlený uhd/bd steelbook:-).