neděle 21. listopadu 2021

Star Trek

Jo no, komentáře typu "ST mě nezajímá, natož abych byl fanoušek, ale Abramsův film se mi dost, příp. rovnou hodně, líbil" jsou tak nějak lakmusem pro Abramsovy ST filmy jako celek:-). A není divu, když mají blíže ke SW, než ke ST. Což také není divu, protože Abrams tehdy ST neznal a byl mu fuk, zato byl fanoušek SW a v té době nebyla absolutně šance, že by si nějaký SW film mohl natočit, tudíž vzal zavděk ST. A nenechal při tom kámen na kameni, aneb "do háje s 50 lety kánonu, uděláme si vlastní". Jak s oblibou říkám - Abramsovy ST a SW jsou dokonalým příkladem toho, jak moc u prdele měl ST ("uděláme všechno jinak, protože proč ne a navíc to bude free-cool-in") a jak moc připosraný byl ze SW ("uděláme všechno úplně stejně, protože tak to má být a navíc je to tutovka").

Vtipné je i to, že u obou IP sáhl k témuž lacinému triku "obsadíme tam někoho ze staré gardy, abychom jakože ukázali, že máme respekt k dědictví značky a navazujeme na to, co fanoušci znají (a přijdou kvůli tomu do kina)". Fakt by mě zajímalo, jak by fanoušci přijali to, kdyby se podobně postavil třeba k adaptaci LOTRa, HP nebo ostatně i samotných SW (ve stejném rozsahu jako to udělal u ST). Ještě teď si pamatuji ten masivní kotel, který Abrams tehdy od trekkies oprávněně dostal (správně, byl jsem jedním z nich) častokrát za nechápavého údivu fanoušků SW. Jaká to ironie, když přesně o 10 let později se téhož dočkali i fanoušci SW a navíc od toho samého člověka (jak by řekl Nolanův Batman - "tak takový je to pocit").

Ok, konec jedovatých slin (sorry, muselo to ven, rána je stále otevřená:-)) a teď ten zbytek. Abramsův film je naprosto kulervoucí sci-fi blockbusterová jízda od začátku do konce, k tomu doslova geniální casting (navrch Nimoy jako třešnička na dortu), skvělá akce, zběsilé tempo, osvěžující humor, energický OST (Giacchino měl hodně těžkou pozici) a samozřejmě těžkotonážní prolog, který je možná nejsilnější emociální bombou v celém ST vůbec. Z pohledu hardcore trekkies je to sice stále totální mizérie (pivovar, který zpodobňuje strojovnu a ze všeho nejvíce připomíná…pivovar, mě straší dodnes:-)), ale snahu přivést ke ST širší publikum (a nikoliv jen hardcore trekkies) mu upřít nelze. Stejně tak, že se jedná o parádní film.

P.S. Jinak tedy hláška o jednom z nejimpozantnějších sci-fi OST všech dob je při pomyšlení na všechno z rukou páně Williamse, Goldsmithe, Hornera, Silvestriho nebo Poledourise dobrý vtip:-). Uznávám, že Giacchinův OST je hodně fajn, ale top tier fakt jako ani náhodou.


Koukám, že obecně oblíbený omyl, že moderní zpodobnění ST jde natočit pouze buď jako jednoduchou výplachovou akční jízdu na efekt ve stylu (ne-původních) SW a k tomu nerespektující kánon, nebo nudnou konverzačku postav v pyžamech v papundeklových kulisách s nějakou rádoby myšlenkou ve stylu seriálu z 60s (takže první možnost je lepší), stále žije:-).

Pak jsou zde ovšem filmy jako The Arrival nebo BR2049 a ostatně i některé předchozí ST filmy, které dokazují, že jde natočit film, který bude mít jakousi myšlenku a současně parádní audiovizuální stránku a případně nějakou tu akci. Ano, nebylo by to pro "všechny", část lidí by to odsoudila jako nebetyčnou nudu a finančně by to žádný zázrak asi nebyl a já říkám...no a co? ST nebyl nikdy pro "všechny" a ostatně i Abramsovy filmy nijak extra oslnivé výsledky v BO neměly. 

Je naprosto jasné, proč to Abrams natočil tak, jak to natočil ("uděláme to pro všechny a speciálně pro fanoušky SW, protože Nemesis finančně pohořela a Enterprise skončila předčasně (na čemž se Paramount v obou případech do určité míry přímo podílel:-), takže potřebujeme ST prodat většímu publiku a SW má u zmíněného publika značný úspěch"), ale pohled ve stylu "byla to jediná možná cesta a lépe (a.k.a. věrněji předloze) a současně stejně atraktivně to natočil už nešlo" fakt neberu. Nebyla a šlo, akorát stran Abramse nebyl zájem/ochota:-(.


To jsem taky někde četl (někdo z nich chtěl do filmu Khana, někdo zase ne a tak z toho vznikl ten kočkopes "není to Khan, nebo vlastně jo, je"), ale tak sakra, Abrams byl režisér a tudíž "final decision maker" ne? Když mu Orci, Kurtzman a zejména patlal Lindelof pitchovali blbosti, měl je poslat do háje a ne se akorát ptát, jestli do dané scény bude moci protlačit další lens flare:-).

Ale ok, je to týmová práce, u ST a STID tak má malé polehčující okolnosti. U devítky SW, kterou spolunapsal, už je ale vinen v plném rozsahu:-).


No, já jsem tedy až do teď nikdy nikde nezaznamenal, že by si kdokoliv, nebo dokonce sám Abrams, stěžoval na to, že neměl nad filmy plnou/na danou pozici obvyklou míru kreativní kontroly.

Co si tak pamatuji z bonusů na BD, tak naopak kudy chodil, tudy si spolupráci s Orcim, Kurtzmanem i Lindelofem chválil. A současně sám Abrams se nejen v nich vyjadřoval v daném duchu ("nový ST pro nové publikum"), takže to imho fakt nebylo o tom, že zlý Orci s Kurtzmanem si to napsali podle svých představ a chudák Abrams to viděl jinak, ale nemohl s tím nic moc dělat. Ostatně, to by asi nekývl na režii dvojky znovu podle jejich scénáře, že ano:-).


Z mého pohledu je jedno, kdo si co konkrétně prosadil. Pod filmem je podepsán Abrams, který - ze všech dostupných informací a to i přímo pocházejících od něj - oba filmy natočil podle svých (společných) představ (týmu), přičemž od jejich vzniku uplynulo již dost času na potenciální neofiko info, které by to rozporovalo, což se nestalo (imho ani nestane).

Takže si, jako správný trekkie fundamentalista, svou DIY sadu voodoo panenky pojmenovanou  J.J. a jehelníčku ponechám i do budoucna:-).