pátek 5. června 2009

Terminator: Salvation 6/10

Zapomeňte na předchozí díly Terminárora. Toto pokračování je totiž z úplně jiného vesmíru (myšleno obrazně i doslovně). 

Může za to neuvěřitelně děravá, logiku (byť elementární) postrádající, jednu chybu vršící za druhou a odnikud nikam vedoucí   splácanina, kterou na place nazývali "scenář". Skutečnost, že se na něm podepsalo až nezdravě velké množství lidí, spolu s neustálým přepisováním, je na filmu bohužel evidentně znát.

Nejen že, zbytek lidské populace, přeživší Soudný den, neživoří kdesi v podzemí jako krysy a na povrch vstupuje pouze k získání dalších zásob (nekontaminovaná voda apod.), ale beze strachu z odhalení (a srovnání se zemí) stroji používá pozemní vojenské základny a ve vzduchu se prohání bitevními letouny A-10 a vrtulníky. Zdůvodněním, kde v postapokalyptickém světě získávají lidé pohonné hmoty nebo munici, se nezabývali scénaritsté, divákům doporučují totéž.

Důležitější však je, že chybí gradace příběhu, motivace jednotlivých postav a v mnoha případech také jejich smysl (o charakterovém vývoji ani nemluvě), nebo smysluplné dialogy.

Především není vůbec jasné, zda je John Connor jen další z řady, který se do pozice mesiáše postupně propracovává, nebo je již opravdu vůdcem celého hnutí odporu (a pokud ano, z jakého jiného důvodu, než toho, že to tak je). U strojů samotných rovněž není zřejmé, čeho vlastně hodlají dosáhnout. Postava Kylea Reeseho, na které defacto závisí časová linie tak, jak ji známe, je stroji hledána (následně dopadena), jen proto aby jej pak nechali uvěznit (a vystavit se tak možnosti jeho osvobození). Vysvětlením má být použití postavy jako návnady na dopadení Johna Connora. O tom, že v případě jeho okamžité terminace by toto nebylo vůbec nutné, se není potřeba zmiňovat. 

Samotných terminátorů (v akci) je ve snímku překvapivě málo (proklamovaná T-600 se objeví všehovšudy 2x, T-800 model 101 jednou), dostatečné množství akce však nechybí (jejichž choreografii je výborná).

Kapitolou samou pro sebe je pak závěr filmu - týká se to odhalení významu postavy Marcuse Wrighta a jeho úloha při záchraně života Johna Connora, při němž nezbývá,než se hlasitě smát. Velká škoda, že tvůrci filmu neměli odvahu použít původně zamýšlený (na internet však uniklý) závěr. Zkrátka mé podezření, že tvůrci scénáře snad ani předchozí díly neviděli a psali jen na základě kultovního statusu, či událostí popisovaných těmito filmy získaných z doslechu možná není daleko od pravdy. Různé malé narážky na T1 až T3 (není jich zase tolik) jistě potěší, kvalitní (tzn. mající alespoň nějaký) příběh však nenahradí. 

To, co posouvá film od naprostého průšvihu alespoň k průměru je předeším režie a vizuální stránka filmu. McG zachraňuje svým videoklipovým stylem co se dá. To je však na to, být součástí ságy Terminátora zoufale málo. Duchovní přesah, tolik vlastní prvním dvěma dílům úplně chybí, zůstává pouze potěcha pro první signální (stejně jako v T3, tam byl ovšem nahrazen humorem).Na druhé straně si přiznejme, že s totožným scénářem by nic lepšího nesvedl ani Železný Jim a také skutečnost, že jsme mohli dopadnout daleko hůř (zdravíme Bretta Ratnera:-)).

Mezi zúčastněnými herci jednoznačně vévodí Sam Worthington (především díky nejlépe napsané postavě), následován Antonem Yelchinem. Naopak zklamáním je výkon Christiana Balea (jednak nemá pořádně co hrát, a také jeho postava nemá tolik prostoru). Zbytek herecké sestavy nestojí za zmínku, ať už z důvodu minimálního prostoru na plátně (Ironside, Dallas Howard, Bonham Carter), zbytečností celé postavy (vesměs všichni ostatní), popř. chabých hereckých výkonů (vesměs všichni ostatní). Triky a masky jsou (také) díky ILM samozřejmě nadstandardní, výprava a kostýmy (půjčující si především z Mad Maxe) rovněž. Kamera je (v dnešní době již tradičně) dokumentaristicky roztřesená (což přispívá k jisté realističnosti), střih je (dtto) velmi rychlý, naštěstí ne na úkor přehlednosti. Zvuku není co vytknout. Hudba je však nevýrazná, ve filmu svou funkci naštěstí plní (zapomeňte však (bohužel) na úderný hlavní motiv Brada Fidela).

Tím, co film nakonec táhne k bezvýraznému průměru je tedy neoddiskutovatelně scénář, nebýt něj mohl být T4 filmem roku  a směle se zařadit po bok svých předchůdců. Nezbývá než doufat, že prodloužená verze (delší snad o 30 minut), chystající se k uvedení až na dvd / bd, snímku pomůže.

Otázkou tedy zůstává, zda se (v případě, že si film na sebe vydělá a producenti budou ochotni znovu riskovat) těšit na možný další díl.