neděle 4. července 2010

Star Trek: Deep Space Nine 10/10

Nejtemnější, nejrealističtější, nejrozmáchlejší, nejkomplexnější, zároveň nespravedlivě nejnedocenější (mezi nefanoušky zvláště), zkrátka to nejlepší z celého seriálového Star Treku (pro mě osobně)....to je DS9.

Nikde jinde ve Star Treku v takové míře neuvidíte vývoj charakterů (žádná postava neopouští sérii tak, jak do ní vstoupila), rozmáchlé akční scény (souboje stovek hvězdných lodí proti sobě), pevně sevřený příběh (několik vzájemně provázaných motivů - Sisko v roli proroka, Siskovo rivalství s Dukatem, Odo pátrající po svém původu, Quarkovo rivalství s Odem, Daxové soužití s předchozími hostiteli, Worfovo dilema, zda je více Klingonem, či členem SF, Bashirův vztah ke své "temné" minulosti, návrat do zdrcadlového vesmíru, celý motiv války s Dominionem aj. - prostupujících celou sérií, které se uzavřou až v poslední megaepizodě, čítající 9 dílů), výborně vykreslené hlavní i vedlejší postavy (žádná postava není úplně "dobrá" / "zlá" - záleží na situaci a pohnutkách), či (na Star Trek nezvyklé) realistické podání války samotné (a jejího dopadu na psychiku a zdraví všech zúčastněných, bez ohledu na které straně stoji). 

Nesdílím stejný názor mnoha lidí, kteří považují sezóny v období pre-Dominion (I - III) za nezajímavé, ne-li nudné. Naopak jsou důležitou součástí série, protože připravují půdu pro následující události v pozdějších sezónách. Jejich úloha v rámci série spočívá v představení jednotlivých postav a jejich charakterů (případně minulosti), politického a náboženského uspořádání a především směrů (motivů), kterými se bude série ubírat dále (jednoduše řečeno "kdo s kým, proti komu a proč").

Sezóny IV - VII pak mnohdy těží právě z motivů, objevujících se v počátcích série (O´Brienovy zážitky z války a vzniklý odpor ke Cardassianům; Garakovo vyhoštění z milované vlasti a jeho pomoc ve válce proti ní; Odova touha vrátit se domů, potlačena nesouhlasem s jednáním Founderů; spolupráce Kiry s Cardassiany, přes její vzpomínky z doby okupace atd.) a úzce na ně navazují.

Skutečnost, že DS9 patří k tomu nejlepšímu ze Star Treku jako takového je fakt. Těm, kteří sérii viděli není potřeba cokoliv vysvětlovat. Těm, kteří sérii neviděli (celou samozřejmě, nikoliv pouze (tragickým) dabingem opatřené první tři sezóny - tak jako, bohužel, mnoho zde hodnotících uživatelů) je cokoliv vysvětlovat zbytečné, neb to nepochopí.

P. S. Z čistě sentimentálních důvodů je mou nejoblíbenější sérií TNG (ale jen o pár kelicamů), DS9 považuji za sérii nejkvalitnější, jelikož se odvážně pustila tam, kam se Star Trek dosud nevydal.

Subjektivně reprezentativní výběr epizod:

Starship Down, The Siege Of AR-558, To The Death (akce); Waltz, The Visitor, Second Skin (drama); The House Of Quark, The Magnificent Ferengi, Little Green Men (komedie); Looking For Par´Mach In All The Wrong Places, Heart Of Stone, Meridian (romance) + Trials And Tribble-ations (TOS x DS9 crossover).