úterý 21. prosince 2021

Spider-Man: No Way Home 8/10

Po tom neskutečném všudypřítomném hypu bohužel lehounké zklamání (vysoká očekávání jsou prostě mor:-)).

Smysluplnost zápletky raději neřeším, protože slovy klasika "čím více se nad smysluplností cestování časem přemýšlí, tím méně pak dává smysl" (mám takový dojem, že na výsledné pasece se podepsaly i dotáčky a související přehození premiér NWH a dvojky Dr. Strange) a tady je to podobně. I to chování postav - pro někoho zvláštní/hloupé - imho nijak extrémně nevybočuje z MCU standardu (a.k.a. už jsem v rámci marvelovek viděl větší blbosti:-)) a nemám s tím výraznější problém. Fan service samozřejmě super a k tomu i smysluplně zaimplementován do děje s několika opravdu povedenými třešničkami na dortu (MJ saving moment je pecka a velké zadostiučinění Garfieldovi, stejně tak i diskuze na tím, jak to má kdo s generováním pavučiny:-), nebo pomrknutí po právnickém ďáblovi (snad nezůstane jen u toho a Cox tímto oficiálně míří do dalších MCU filmů, potažmo seriálů).

Co taktéž velice pěkně funguje, je i zakončení linky s Tomei (konečně i Holland má svůj "tragic turning point", který jej převedl přes práh dospělosti). Skvěle zvolen byl i koncept nevyužít záporáky čistě jen k tomu, aby dělali prostý mayhem, ale ukázat je i v jiném světle (tedy jako lidi, kteří sešli z cesty a stojí za to se alespoň pokusit s tím něco dělat jinak než fyzickou eliminací) a pochvala i za rozhodnutí nepasovat Maguiera s Garfieldem do pouhých cameo vystoupení. Garfield má imho o dost lépe napsanou roli a vytěžil z toho maximum. Maguire mi přišel takový jakoby "unavený", ale nejsem si jistý, zda je to jím samým, nebo za tím byl nějaký záměr (jakože si ve své realitě zažil dost nebo tak něco). Na opačné straně pořádku a zákona vévodí nepochybně Dafoe, který si roli vysloveně užívá a i Molina za ním nikterak výrazně nezaostává. Foxx to má již horší (za což může asi hlavně to, jakým způsobem má roli napsanou) a Ifans s Hadenem Churchem jsou tady v podstatě jen do počtu.

Nicméně po slibném úvodu a parádní akci na mostě (imho nejlepší akční sekvence v celém filmu, zbytek akce neurazí, ale ani nenadchne a to včetně finále) dojde ke zvolnění tempa a imho trochu filmu dochází dech, přičemž trvá nějaký čas, než se opět pořádně rozjede (pochopitelně s nástupem Maguirea a Garfielda). A přestože má film velkorysé 2.5h, dojíždí tak jako Raimiho trojka a Webbovky na příliš mnoho záporáků, se kterými musí ve finále tvůrci šetřit a "posílat" je na hrdiny tak říkajíc postupně ve vlnách (přestože by logicky měli udeřit všichni najednou právě proto, aby využili momentu početní převahy). Ne nadarmo jsou nejlepší díly v tomto ohledu (Raimiho jednička s dvojkou a Wattsova jednička) právě ty, kde se soustředí jen na jednoho a mají tak dost času propracovat jak jeho charakter, tak jeho (osobní) vztah k PP. Holland žádnou osobní linku s nikým z nich nemá a Maguire a Garfield nejsou ve filmu tak dlouho, aby předvedli něco více, než jen komentář o tom, že se s někým z nich znají a to je vše.

Přitom by klidně stačilo, aby ve filmu byl jen Dafoe s Molinou (a dejme tomu ještě Foxx, aby to bylo tři na tři:-)) a screentime Ifanse a Hadena Churche (kteří nejsou ani zmíněni v hlavních titulcích, tudíž předpokládám, že se natáčení vůbec neúčastnili) mohli investovat do nich. Jako jo, fan service by byl menší a odkazy na Sinister Six by padly, ale filmu by to imho dramaturgicky prospělo. Buď měli vyhodit půl hodiny vaty a zrychlit tím tak tempo, nebo naopak natáhnout film na 3h a dopřát všem postavám patřičného prostoru (tak jako u Endgame). No a nesmím zapomenout na samotné finále, které je klasicky a nepřekvapivě celé ve tmě. Tvl, tak když už ne Sony a Disney dohromady, tak kdo jiný by měl mít prachy na to, aby trikaři nemuseli používat tenhle laciný trik (ehm:-)), zvláště když nemají problém zaplatit Dafoea, Molinu a Foxxe.

Každopádně po prvním zhlédnutí bych z Wattsovy trilogie na piedestal asi přece jen dal Homecoming. Sice těsně, ale přesto mi po příběhové i dramaturgické stránce přijde jako lehce lepší (a podíl na tom bezpochyby má i Keaton a celá jeho linka s Hollandem). Asi stárnu a fan service na mě už nepůsobí tak mocně, abych jen kvůli němu házel absolutní hodnocení. Ale kdoví, časem s dalšími zhlédnutími možná půjdu ještě nahoru (kdy již budu oproštěn od možná až nerealistických očekávání).

V souhrnu rozhodně velice povedená marvelovka, lomeno obecně komiksovka, silné zakončení trilogie, miliarda a (snad) hodně přes plně zasloužená (vydělat méně, než znatelně slabší FFH, by byl téměř zločin:-)) a těším se na týmovku s Hardym.