pondělí 5. června 2023

Terminator 3: Rise Of The Machines

Tak tehdy v kině to pro mě bylo docela velké zklamání z toho, jak geniální jedničku s dvojkou tak hrozně "znesvětili". To cheesy pojetí, které bylo v absolutním kontrastu s temnou a vážnou až depresivní atmosférou Cameronových filmů, byl pro mě dost velký šok, ale časem jsem tenhle přístup docenil a na trojku změnil názor. Kromě toho po těch 20 letech a všem co přišlo potom (jak filmy, tak seriál) je trojka fakt naprosto cajk:-). Arnie a Loken (měla po Patrickovi hodně těžkou pozici a zvládla ji skvěle) byli super, scéna s jeřábem je i v dnešní době top (Arnie se vzdal části honoráře, aby mohla být natočena tak, jak původně zamýšleli), potěšila překvapivá (ale logická) pointa na konci a spousta variací, kterými Mostow a spol. ozvláštnili zavedený syžet (ženský cyborg a k tomu kombinace tekutého kovu a endoskeletonu, ovládání dalších strojů na dálku, plán Skynetu zlikvidovat nejen Connora, ale i jeho zástupce, změna povahy Skynetu, atd.).

Humorné vsuvky mi v době premiéry vadily, ale zpětně jejich akcentování ve filmu tehdy vlastně dávalo smysl. Podobné drobné vtípky byly už ve dvojce a trojka v tom pokračovala jen s o něco větším důrazem. Mostow a spol. věděli, že na Camerona nemají ani náhodou, jednička i dvojka se v mezidobí dočkaly spousty parodií a poct, stejně tak Arnie začal po dvojce více tíhnout k humoru, takže ukázat divákům, že si z tématu dělají legraci i sami tvůrci, byla jedna z racionálních možností, jak v souboji s Cameronem nedostat drtivý knockout, ale prohrát "jen" na body. Což se více než povedlo.  

Jediná věc, která ve trojce vůbec nefunguje, je nepochopitelná změna charakteru Connora. Ta postava je napsaná úplně v protikladu tomu, jak byla pojata ve dvojce. Z drzého spratka, který se nebojí vzít osud do vlastních rukou, se stal posera, který se nechá osudem vláčet a vůbec neví, co má dělat, aniž by to bylo ve filmu smysluplně vysvětleno. A samozřejmě tomu nepomáhá ani slabý výkon Stahla s charismatem někde na levelu nula (Furlong je někde úplně jinde a i ten Edwards (starý JC), který je ve dvojce asi tak 10s, jej nechává daleko za sebou) a Danes na tom není o moc lépe (oba imho castingové omyly). Jinak je ale trojka poctivé řemeslo a důstojné pokračování ikonické Cameronovy série.


Sorry, ale tady se bavíme o chlapovi, ze kterého se stane vůdce celosvětového odboje lidí proti strojům. O chlapovi, který svým skillem a charismatem přesvědčil ostatní, aby do zdánlivě předem prohraného boje šli s ním. Jako chápu, že ve filmu chtěli mít klasický character arc from zero to hero (sice tady nedává žádný smysl, protože si tím postava prošla už ve dvojce, ale budiž), ale nepovedlo se to imho jak na papíře, tak castingem. 

Ta dnes už notorická tvůrčí bezradnost, co s postavou Connora po událostech ve dvojce dál (čtyřka a pětka je na tom s jeho pojetím ještě hůře, šestka je pak kapitola sama pro sebe), začala nenápadně a plíživě už ve trojce:-).