pátek 30. června 2023

Mission: Impossible - Dead Reckoning: Part One (Bilance)

S tím posunem premiéry před původní termín to byla pěkná zrada:-). Teď o víkendu jsem byl v IMAXu na Indym a hned o týden později už je tam Cruise? Tvl, tak kde to jsme:-)? Jsem z chudého MS kraje. Nemůžu přes celou republiku do IMAXu jezdit každý týden. Takže vstupenka koupena až na ten následující víkend a do té doby budu všem šťastlivcům tiše závidět (před Indym opakovali bike jump promo feature a uf, wow a hell yeah dohromady:-)) a modlit se, ať do té doby někde nenarazím na nějaký spoiler.

Stran BO predikcí je zrovna série M:I dost tricky záležitost. Miliardu by sedmičce (a osmičce) asi přál každý (a Cruise a spol. vzhledem k tomu šílenému budgetu asi ani nemůže cílit na nic menšího), ale mám prostě pocit, že pro tuhle značku není za běžných okolností na světě dost velké publikum, nehledě na kvalitu toho kterého dílu. Totéž třeba bondovky, respektive craigovky.

Ultra pecka už byla pětka se šestkou v před pandemických časech a miliarda nepadla. Jasně, velká blockbusterová konkurence byla tehdy mnohem silnější a teď má Cruise opět výhodu (podobně jako u Mavericka) vytřít další ultra peckou všem ostatním zrak, ale aby u podobných značek, zaměřených primárně na starší cílovku, padla miliarda, musí se sejít hned několik faktorů najednou, přičemž kvalita filmu je jen jednou z nich. I tomu Craigovi se povedlo rozbít bank jen jednou a ne že by to byla úplně náhoda, ale velké štěstí rozhodně jo.

Za pár týdnů bude jasno, ale jo, pořád si myslím, že měl loni Cruise využít "Maverick hype" a poslat sedmičku někdy po prázdninách/ke konci roku do kin. Nulová konkurence, kvalitativní pecka a promo z Mavericka v podstatě zadarmo. Každopádně doufám, že když už nepadne miliarda (to by byl pěkný narozeninový dárek), Cruise alespoň zopakuje trend pětky a šestky a zaparkuje sedmičku zase o pár (ideálně hodně) desítek mega výš než minulý díl.


Cruise a McQuarrie mají s tím dvojdílem M:I fakt ukázkovou smůlu. Se sedmičkou jim do toho hodila vidle pandemie a přestávky v natáčení, kvůli kterým vystoupal rozpočet do závratných výšin, následně několikrát odsunuli premiéru (a nevyužili momentum po Maverickovi - jo, pořád si myslím, že to byla chyba, nejít do kin na konci loňského roku) a v pokladnách to zatím na žádnou velkou hitparádu nevypadá ... aby jim s osmičkou vystavila stopku pro změnu dvojitá stávka, která je dostala do úplně té samé situace.

Zase přestávky v natáčení, zase posuny premiéry a zase půjde rozpočet strmě nahoru. Nedivil bych se, kdyby se i s osmičkou nakonec dostali někam k hranici tři sta mega. Kravaťáci v Paramountu budou mít výhledově asi dost těžké spaní. Cruise je velký srdcař a přestože mě sedmička úplně neohromila, tak takový fuckup si tedy nezasloužil. 


Stran M:I to je fakt smutný pohled nejen s ohledem na ten brutální rozpočet. Nenapadlo by mě, že se dočkám toho, že sedmička bude mít co dělat, aby se vůbec dotáhla na desítku F&F:-(. Jak jsem se já a další lidi Dieselovi poslední dva díly vysmívali, tak teď nám to všem vrací i s úroky (úplně ten Dieselův smích slyším). Karma je mrcha, no. Tak nějak jsem po vlažném startu doufal, že až se přežene Barbie&Oppenheimer vlna, možná se znovu zvedne zájem o Cruise a sedmička chytne druhý dech, tj. vše zachrání faktor trvalka, ale mám takové neblahé tušení, že až tahle vlna opadne, na sedmičku už si moc lidí nevzpomene.


Tak minulé dva díly McQuarriemu a Cruiseovi s červencem vyšly, takže z jejich pohledu asi dávalo smysl vítězný recept zopakovat a poslat sedmičku do kin zase tak, ale tvl - film měli hotový už kdovíjak dlouho, opakovaně posunuli termín, aby měli naprosto volné pole působnosti a fakt šlo jenom o to si pořádně rozmyslet daný slot a oni se takhle střelí do nohy a ještě si ji pro jistotu zlomí. To spekulovali, že Nolan a Barbie mají jinou cílovku a lidi Cruise po Maverickovi prostě podrží nebo co? Přitom v srpnu bude v kinech (snad až na druhý Meg) pusto prázdno.