sobota 17. června 2023

Spider-Man

Přelomová komiksovka a jak se po premiéře ukázalo i big budget blockbuster (a ideální generátor fontů pro herní konzoli:-)) v jednom, no. Do teď si pamatuju ten wow moment v kině, kdy se Spidey poprvé elegantně zhoupl mezi mrakodrapy a kamera (spolu s diváky) jej efektně následovala. Ve filmech tehdy sice cgi už pár let mocně kralovalo a člověk byl zvyklý na ledacos, ale tohle byl jeden z těch legendárních money shotů z kategorie for the first time, který tady do té doby prostě nebyl (protože bez "realistického" cgi jej dosáhnout v takové kvalitě nešlo) a kvůli kterému se na něj chodilo do kina a který film zcela po zásluze, vedle dalších předností, definitivně zacementoval do novodobé žánrové klasiky a nečekaně obřího hitu. 

Co si tak vybavuju, tak od filmu se díky super populární předloze, pozitivnímu přijetí X-Menů a nemalému rozpočtu čekalo v pokladnách hodně, ale celkové tržby překvapily úplně všechny, tak jako o pár let později třeba dvojka PotC nebo ještě později jednička JW. A úspěch to byl naprosto zasloužený, protože jak ukázal hned o rok později mizerný Hulk a ještě mizernější Daredevil, ke skvělé komiksovce a velkému hitu nestačí jen hvězdný casting, tuna cgi a velký rozpočet, ale je potřeba i nějaká ta kvalita na straně režie a zejména scénáře a v neposlední řadě nějaké to "srdíčko" před i za kamerou. Což Raimiho jednička splnila beze zbytku. Dvojka pak vše (spolu s X2) kvalitativně posunula ještě na vyšší level. Aby následně trojka (spolu s X3), aneb "studená sprcha", zase všeobecné nadšení srazila tvrdě a nekompromisně k zemi:-).

Sympatické obsazení, v té době ještě neokoukaný koncept originu, prvotřídní triky, dojemná love story, geniální main theme, výrazný záporák a žádná potitulkovka, plus do doby inflace komiksovek daleko. Jo, to byly tenkrát časy:-).