pondělí 15. května 2017

Star Trek Encyclopedia (1. část) 9/10

Vše, co jste kdy chtěli vědět o Star Treku (ale nevěděli jste, kde to najít)

Představte si situaci, kdy by vás při sledování některého z filmů nebo epizody ze seriálu zaujala nějaká skutečnost, ať už by se jednalo o konkrétní postavu, planetu, loď, či cokoliv jiného, co bylo v daném filmu či epizodě přímo ukázáno nebo o dané věci padla jen slovní zmínka, a chtěli byste se o tom dozvědět více informací. Co uděláte? Pravděpodobně budou vaše kroky směřovat k moderní studnici vědění, tedy k internetu v kombinaci s vševědoucím okem, tj. vyhledávačem Google. Výsledky hledání vás poté jistě neomylně zavedou někam na oficiální stránky Star Treku, fanouškovské servery typu Ex-astris-scientia, wiki stránky typu Memory Alpha, nebo nejrůznější diskuzní fóra, či na video portál YouTube.

Nyní si představte tutéž situaci, ovšem v 90. letech, kdy je internet teprve na vzestupu a zdaleka na něm není vše, natož aby k němu měl přístup každý. Nebo stejná situace v současnosti, ale z jakéhokoliv důvodu budete bez přístupu k internetu. Co uděláte? Budete trpělivě čekat, až požadovanou informaci na internetu někdo zveřejní, nebo bude internet opět k dispozici. Nebo budete hledat pěkně postaru, takříkajíc "offline", v knižním vydání encyklopedie Star Treku. Nyní po dlouhých 17 letech máte opět možnost.

Trocha historie nikoho nezabije

V roce 1994 byla vydána první edice Encyklopedie Star Treku (v originále The Star Trek Encyclopedia: A Reference Guide to the Future). Na svědomí ji měla autorská dvojice Michael a Denise Okuda společně s Debbie Mirek. Kniha vyšla v nakladatelství Pocket Books jak v brožované podobě (paperback), tak v klasické knižní s pevnou vazbou (hardaback). V roce 1997 uvedlo nakladatelství na trh druhou edici, tzv. rozšířené a doplněné vydání, následované v roce 1999 edicí třetí, do nedávna tou poslední, opět doplněnou o další informace. 
Dosud poslední edice z roku 1999 postupem času samozřejmě beznadějně zastarala a nevyhnutelně tak přestala být aktuálním zdrojem informací. Vzhledem k datu svého vydání edice nepokrývala období posledních sezón seriálu Deep Space Nine (přesněji 7. sezóny) a Voyager (konkrétně 5., 6. a 7. sezóny), seriál Enterprise a všechny novější filmy počínaje Nemesis a konče loňským Beyond logicky neobsahovala vůbec.

V době po roce 2000 s nástupem již dříve zmíněného internetu se zdálo, že encyklopedie v tradiční knižní podobě již není potřeba a v době rozpínající se digitalizace rozličných forem médií pro ní není na trhu místo. Fanoušci toužící po aktualizované verzi knižní encyklopedie, mezi které se řadím také já, během let pomalu přestali doufat, že se nového vydání ještě někdy dočkají. Naštěstí jen do poloviny roku 2015, kdy došlo k oznámení zprávy o chystaném novém vydání, plánovaném na rok 2016, ve kterém Star Trek slaví 50 leté výročí značky. V loňském roce encyklopedie skutečně vyšla a na následujících řádcích se dočtete, zda 17 let čekání stálo za to.     

Na začátku byl…internet

Encyklopedii jsem zakoupil na německém Amazonu, který v současné době poskytuje poštovné do ČR zdarma (je-li Vaše objednávka vyšší než 39 Euro, tj. něco málo přes 1000 Kč), což Vás přesto vyjde mnohem výhodněji, než kdybyste encyklopedii zakoupili na domácím trhu. Amazon ve své německé mutaci nabízí i anglickou lokalizaci, nemusíte se tak obávat, že se při nákupech ztratíte, pokud němčinu neovládáte. Fanoušci navyklí na nakupování na zahraničních portálech nebudou mít žádný problém, pokud navyklí nejste, zakoupení jistě bez problému zvládnete také. Encyklopedie je včetně správních poplatků na německém Amazonu k dostání za přibližně 92 Eur, což jistě není zcela zanedbatelná částka. V této a příští části článku se pokusím zodpovědět otázku, zda se investice do encyklopedie vyplatí či nikoliv.

Před samotným popisem aktuální encyklopedie uvedu několik faktografických skutečností. Encyklopedie je opět dílem autorské dvojice Michaela a Denise Okuda, vydána byla v roce 2016 nakladatelstvím Harper Collins, jde o první vydání, jazykem je samozřejmě angličtina, encyklopedie čítá 1056 stran, je složena ze dvou svazků po 496 a 560 stranách a jedná se o knihy s pevnou vazbu na křídovém papíře. Brožované vydání tentokráte k dispozici není. Hmotnost je pak vskutku masivní. Ve srovnání s předchozím vydáním z roku 1999 pak autoři avizují 300 stran nabitých informacemi navíc.

Vzhled na prvním místě

Encyklopedie Vám dorazí v podobě dvojice masivních svazků s pevnou vazbou (hardcover), uložených v neméně masivním pevném box setu (slipcase) a když říkám masivním, tak to myslím vážně. Celá sestava má váhu odhadem 3 - 5 kg. Box set pokrývá matné šedobílé pozadí, připomínající technický výkres (blueprint) s lesklým černým pásem ve spodní části. Uprostřed přední strany dlí typické logo Star Treku, stylizovaná delta se znakem lodi Enterprise v centru, na kruhovém galaktickém pozadí. Nad logem je umístěn vyražený (embosovaný) nápis The Star Trek Encyclopedia, zatímco v černém pásu dole pro encyklopedii tradiční podtitul A Reference Guide To The Future a jména obou autorů. Samozřejmě nechybí i krátká poznámka o revidovaném a rozšířeném vydání. Na hřbetu box setu jsou tytéž informace. Zadní strana je prosta jakýchkoliv popisů, vyjma spodního černého pásu, ve kterém sídlí nepostradatelné informace o copyrightu. Součástí zadní strany je ovšem leták, obsahující základní informace o encyklopedii včetně několika fotografií. Leták je k box setu bodově přilepen a lze jej bez potíží odstranit, aniž by došlo k poškození samotného box setu. Na vrchní i spodní straně, pomineme-li čárový kód, již nic zajímavého není.

Jakmile oba svazky z box setu vyjmete, dostane se Vám pohledu na krásné matné ilustrace lodě Enterprise na přední straně. Přesněji řečeno na prvním svazku je vyobrazena Enterprise ze seriálu The Original Series, zatímco na druhém svazku je k vidění Enterprise-D ze seriálu a navazujících filmů The Next Generation, v obou případech na vesmírném pozadí, znázorňující mlhoviny a galaxie. Nad lodí je opět uveden nápis The Star Trek Encyclopedia, který doprovází poznámka o čísle svazku a rozsahu hesel. Na spodní části je i zde lesklý černý pás s totožnými informacemi, jako na box setu. Na zadní straně je černé matné pozadí, opět připomínající technický výkres, tentokráte již bez dalších údajů. Na hřbetu jsou, podobně jako na box setu, obdobné informace jako na přední straně.

Po otevření obou svazků na Vás čeká obrovská porce stran na kvalitním lesklém křídovém papíře, které nesou přehršel textu a spoustu opravdu nádherných ilustrací a fotografií. Zvolená velikost textu je dostatečně výrazná na to, aby se hesla pohodlně četla, aniž by výška znaků negativně ovlivnila potřebný počet stran a s tím související velikost a hmotnost celé encyklopedie, které jsou samy o sobě značné. Každý oddíl souvisejících hesel je odlišen výrazným písmenem, pod které vybraná hesla spadají. Každá strana pak, pominu-li několik úvodních údajů, obsahuje na spodní straně barevný pruh s číslem dané strany a názvem encyklopedie spolu s podtitulem, na vrchní straně pak taktéž barevný pruh na každé straně napovídá aktuální abecední heslo a první a poslední heslo uvedené na vybrané dvojstraně. Barva obou pruhů je vlastní každému oddílu, což lze využít k rychlému odlišení jednotlivých oddílů mezi sebou. Hesla jsou na stranách uspořádána do dvou sloupců, názvy samotných hesel jsou uvedena jednotnou barvou, velikost textu je v rámci hesla totožná pro název i vlastní údaje.

Po stránce celkového designu skutečně není encyklopedii co vytknout, ať už se jedná o zvolené grafické motivy box setu i obou svazků, které jsou decentní, avšak příznačné, kombinaci matného a lesklého povrchu, nebo kvality samotného zpracování. Také značná hmotnost ukazuje, že jde o bytelný a opravdu kvalitní produkt. 

Pokračování příště...

V následující části článku bude pozornost zaměřena na podstatu celé encyklopedie, totiž samotná hesla, jejich rozpětí, strukturu a obsah, následovanou závěrečným zhodnocením encyklopedie jako celku, tedy zda encyklopedie stojí za to nejen z pohledu formy, ale také (a to především) obsahu.