středa 4. dubna 2018

Predator

K obsahu jen dodám, že Black byl Silverem po dobré zkušenosti z Lethal Weapon přizván, aby na údajně nezkušené bratry Thomasovy (kromě Predátorů si vzpomínám jen na scénář k Executive Decision) dohlížel a případně scénář přímo na place "vyladil", což už byl jen krůček k tomu, aby mu Silver/Tiernan dali roli Hawkinse. U dvojky prý Arnold roli Busyho nevzal proto, že byl nespokojen s velikostí role ve filmu. Čemuž bych věřil, vzhledem k tomu, že v 1990 byl po Total Recallu superhvězda a vedlejší role byly pro něj tehdy ještě neakceptovatelné. P.S. Pochvala za Without Warning, byl jsem před přehráním zvědavý, zda to zmíníte.


Upřímně oba konce jsou úplně stejně WTF jako ten nakonec použitý. Nejen že Ripley a Newt jsou z 200 (nebo kolik) let vzdálené budoucnosti, ony v té budoucnosti podle kánonu (což - dokud někdo nenatočí Aliena 5 navazujícího na Aliens - pořád Alien 3 je) také zemřely. Dutch sice teoreticky naživu v současnosti být může, ale pokud by jeho postava byla v celém filmu použita pouze na 30s štěk těsně před závěrečnými titulky, vyznělo by to neuvěřitelně lacině jako pouhá podpásovka na fanoušky původního filmu a.k.a. vějička na další díl(y). Na Predatora jsem byl v kině čistě z fanouškovství k frančíze. Už na papíře/z trailerů vypadal Blackův film jako trash. Uberpredator nefungoval už v Predators a nefunguje (ale úplně totálně) i v Blackově filmu. Vsuvka: Proč mají Foxové neustále potřebu provádět upgrady u svých monster? Alien i Predator mají tak geniální a nadčasový monsterdesign, že žádné "vylepšování" nepotřebují!!! Konec vsuvky. Děti ve filmu o Predatorovi. Proč proboha? Vsuvka #2: Ano, v Aliens děti ve filmu o Alienech fungovaly na výbornou, ale Cameron nehraje jinou ligu, Cameron hraje jiný sport (abych parafrázoval kluky z Pulp Fiction). Konec vsuvky #2. Celá zápletka je z pohledu charakteru Predatora úplný nesmysl. Máme dva druhy/rasy Predatorů, které spolu bojují, přičemž oba druhy jsou bytostní lovci, kteří jiné druhy (lidi, dejme tomu i Alieny) považují za kořist. Opravdu dává smysl, že jedinec z jednoho druhu hodlá věnovat své kořisti ultimátní zbraň nejen na druhý druh, ale samozřejmě i na ten svůj? Bez toho aby ji sám použil pro svou obranu před druhým druhem? Místo toho bych asi raději viděl i jednoduchou story, že Predator ztroskotal na Zemi čistě náhodou při převozu nedobytného boxu, který se nesmí dostat do žádných rukou, aby při jeho otevření lidé na konci zjistili, že Predator byl "bezpečnostní kurýr", který převážel várku vajec Aliena pro budoucí "tréningové" účely od jednoho klanu druhému nebo něco takového:-). Konec filmu je prostě jedno velké WTF - zase se upgraduje jen proto, aby ve finále filmu bylo něco over the top.


Fakt, že původně měl hrát postavu Predatora je znám dost dlouho - jak poukázali kolegové distutéři přede mnou - minimálně od různých dvd releasů a příslušejících bonusových materiálů. Stejně tak, jak se k filmu dostalo Stan Winston studio (na doporučení Arnolda po zkušenostech z Terminátora), nebo jakým způsobem dostala postava svůj finální vzhled (Cameronovo doporučení přimalovat na Winstonovy skicy klepeta během letu letadlem), že scénář bratrů Thomasových (mimochodem v základním syžetu vykrádající snímek z roku 1980 Without Warning) - tehdy debutantů, dostal k finálnímu "vybroušení hran" a dozoru Shane Black (který si poté zahrál roli Hawkinse) atd. atd.

Jsem si ovšem jist, že JCVD je mimo výše uvedené skutečně jedním z vojáků vystupujících z Hueye - poslední před Arnoldem (lze si všimnout, že počet vystupujících vojáků je jiný, než následně počet členů komanda v džungli), přestože se do titulků nedostal.