sobota 29. ledna 2022

Fast X

No tak sláva, alespoň něco. Doufal jsem, že po prostředníčku od Johnsona se Diesel pokusí ukecat Bautistu nebo Momou (ideálně oba) a nevykašle se krom všeho ostatního i na casting. Ještě by to chtělo nějakého starého ostříleného pardála typu Neesona, Reevese (ten ale spíše bude ve dvojce H&S) nebo Gibsona (hlavně ne Willise:-)), neodjet oba poslední díly na neutrál a možná vezmu Diesela na milost.

Po Cenově vystoupení v Suicide Squadu a hlavně Peacemakerovi je imho jasné, že si nejlépe vede v komediální poloze. Nebylo by na škodu to trochu promítnout i do jeho postavy ve F&F.


Potvrzeno, že Momoa bude badguy. Kdyby v prvních 5 minutách filmu sejmul Theron a nebyl jen jejím henchmanem (jako minule Cena), tak bych chtěl asi moc, ale zase lepší poskok, než další bratr/bratranec/švagr/kamarád Diesela, o kterém až doteď nepadlo ani slovo:-). Teď už jen tipovat, zda se na tu "správnou" stranu dostane už v desítce, nebo až v jedenáctce:-).


Na zkušebkách se prý promítají dvě verze, jedna s Gadot a druhá bez, tak uvidíme, co ve filmu nakonec uvidíme:-). Každopádně - pokud by to dopadlo - desítka z toho nijak profitovat nebude, protože v daném sestřihu má Gadot jen cameo na konci jako tease na jedenáctku (ve stylu Rodriguez na konci pětky), takže by se případně ukázala až tam. Kromě ní jde drb ještě o "vzkříšení" de Almeidy z pětky a vlastně proč, sakra, ne? Na uvěřitelnost se v sérii nehraje už dost dlouho, větší guláš už to stejně ani být nemůže a jde o grande finale (desítka má údajně brutální cliffhanger a na zkušebkách to plno lidí nepobralo, tudíž Universal bude muset před premiérou asi lidem vysvětlovat, že jde o dvojdíl:-)), takže jsem pro all-in a děj se vůle Dieselova:-).


Nejdůležitější želízka v ohni (Dune, Indy, Hunt, Wick, Oppenheimer, Spidey) budou určitě v pohodě, ale jestli se v desítce po výletu do kosmu minule nebude cestovat časem, případně se neukáže, že Momoa je vlastně Diesel z alternativní reality, nebo alespoň avizovaný cliffhanger na konci neodhalí, že Theron je Dieselova dávno ztracená sestra, která ztratila paměť, tak to tedy bude über zklamání a důvod k bojkotu návštěvy kina:-).


Tvl, tak trailer je sice za rohem, ale už teď to vypadá, že to bude ještě "vypečenější" jízda, než jsem doufal (tj. obával se):-). První promo plakát s modlícím se Dieselem (to bude jistě podprahová zpráva směrem k divákům - ani modlení vám nepomůže:-)), k tomu Momoa jako hlavní záporák bude syn de Almeidy, Melchior bude sestra Pataky, Larson bude dcera Russella, prostě family 4 life, bro:-).

Na konci desítky má být velký cliffhanger a ve vesmíru už tahle parta byla, tak doufám, že se dočkáme nějaké potitulkovky ve stylu "starší Diesel se vrací časem a svému mladšímu já oznamuje "Dom, I am Your father", zatmívačka, titulek "to be continued", konec". Cokoliv jiného, než variace na Ouroboros z Red Dwarf (případně ještě invaze mimozemšťanů), bude zklamání nebetyčných rozměrů:-).


Muhehe, tyhle nástupy na scénu záporáků, kteří se jdou jakože osudově pomstít za smrt někoho blízkého, akorát jim to trvá 10 let, než se do toho konečně pustí, jsou prostě nejvíc:-). Celkem mě ale překvapuje, že tu vztahovou linku propálili už v traileru, tipoval jsem, že si to nechají až do filmu jako "velké odhalení". To asi bude až to cameo Gadot na konci, pokud tedy téhle verzi filmu daly zkušebky nakonec zelenou (doufám, že jo).

Jinak to strašně moc chce být měřítkem a kvalitou další M:I nebo Avengers, ale sorry jako. Kromě podobnosti v tom, že jde taky o týmovku to je pořád totéž a  prostě se to už nedá brát vůbec vážně. Letecké přehlídky za volantem, neustálé oživování postav, střídání stran u záporáků i hrdinů jako by se nechumelilo (co jsme si, to jsme si:-)), příbuzenské vztahy nových postav jako v kdejaké telenovele, obří magnety vyměněny za obří hi-tech bourací kouli (nebo co to je), zase autospeciály jako z Mad Maxe, zase "šokující" zrady v řadách hrdinů a samozřejmě kecy o rodině na maximálním levelu. Pokud Momoa přežije do jedenáctky, tak sázím na to, že přeběhne k Dieselovi:-).

Jako nebudu kecat, jako fanoušek značky v kině chybět nebudu, ale jo, trochu se za to stydím a desítka mě po devítce může jen příjemně překvapit. Třeba tím, že Momoa i Theron (a vlastně všichni na té špatné straně barikády před nimi) byli jen nastrčené figurky a všechno ve skutečnosti celou dobu řídí Ludacris a Gibson:-). Ale tak když už nic jiného, tak snad alespoň udělá dobrý dojem Ritchson (přál bych mu to) a třeba si tak otevře dveře k dalším projektům.

P.S. Akci točí jako všude jinde u takových projektů druhý štáb a byla dávno rozplánována před tím, než na palubu nastoupil Leterrier (produkce už běžela), což je dobře vidět na tom, jak kecá o tom, že vrátil značku zpět na zem a jak má mnohem praktičtější přístup k natáčení akce a pak se člověk podívá na fotky z placu, které jsou utopeny v blue/green screenu. Přesně jako všechny předchozí díly. V tomhle ohledu bych v nějaké zázraky moc nedoufal.


V současné době nic (bohužel) neobvyklého. Dopady/doběhy pandemie, inflace, produkční problémy, přestávky v natáčení, tady výměna režiséra, odložené premiéry, atd. Sedmička M:I a Indy jsou na tom podobně, budget okolo 300m bez marketingu (ovšem na rozdíl od brandu F&F tu miliardu za nějaký díl na kontě (ještě) nemají). Ty prachy se prostě z pokladničky ztrácejí během produkce přímo před očima, ať už lidi z produkce chtějí nebo ne.

A to zrovna u té M:I asi ještě dost ušetřili tím souběžným natáčením s osmičkou, jinak by za oba filmy vydali ještě víc. Což se plánovalo i pro desítku a jedenáctku F&F a pak z toho sešlo. Universal asi nechtěl vydat v jeden čas tolik prachů najednou (nedivím se) a raději šel cestou výdaje rozprostřít v čase. Sice nakonec v součtu utratí víc, ale Diesel s Moritzem určitě kravaťáky v Universalu ukecávali s tím, že za BO drop devítky může zlá, zlá pandemie, jinak by miliarda bez problémů padla a tentokrát už to klapne:-).


Tak pandemie se podepsala na BO všech filmů v 2020 a 2021, takže nepochybně i na devítce (otázkou do pranice je jen jak moc) a Diesel s Moritzem ji jistě použili jako divokou kartu směrem k Universalu, proč by měli do produkce desítky lít postupně další a další prachy.

A něco na tom určitě bude, protože tenhle brand má docela vychovanou cílovku, která moc neřeší kvalitu (viz srovnání BO u devítky a H&S) - podobně jako marvelovky:-) - a tentokrát má Diesel k ruce Momou (na devítku byl z pohledu star power sám), pokusí se to uhrát na "grande finale" (na to publikum obvykle dost slyší, viz devítka SW, trojka JW, atd.) a pandemie mu už nebude házet klacky pod nohy.

Osobně tipuju, že desítka se před devítku v BO dostane. To sucho na big event blockbustery, co tady bylo loni a teď zkraje roku, by totiž mohlo Dieselovi paradoxně pomoct. A minimálně trailer je přesně takhle koncipován, ala "Chcete v kině zase pro jednou zažít velkou jízdu? Tak jednu tady pro vás máme!".


Cože, ani jedna hláška o rodině? Tak to je zklamání:-). Jako přiznejme si, že ono to bylo přesně takhle blbé vždy (minimálně od skvělého finále pětky s trezory na kolečkách:-)), takže v tomhle Diesel drží lajnu. Jen tomu postupem času došel vtip, dech a takový ten vědoucí nadhled ("my víme, že vy víte, mrk, mrk"), tudíž zbyl jen super vážný Diesel, sem tam hostující hvězda a to všechno blbé kolem.

Inu ne každý herec/producent je Cruise a každá série M:I, aby si kontinuálně 10 let plus držela kvalitu a nebo ji dokonce s postupujícími díly zvyšovala. U Diesela při těch jeho schopnostech je spíše zázrak, že to dokázal nad vodou držet tak dlouho a nesesypalo se mu to celé už někdy u šestky:-).


Ne, ne, tak ťukes s vrtulníky, bomby ve tvaru koule a dam surfing a to vše v jednom filmu, jo:-)? Pamatuju, jak puristé protestovali proti trezoru na kolečkách v pětce, protože "to je už fakt přes čáru":-). Člověk si pořád říká, že debilnější už to v další filmu být fakt nemůže, ale je to marný, je to marný, je to marný. Moritz s Dieselem ho totiž pokaždé vyvedou z omylu a ukážou mu, že dno je ještě o něco hlouběji. Tvl, v jedenáctce to chce fakt už cestování časem, klonování nebo mimozemšťany. Když grande finale, tak ve velkém stylu.

Oživování postav, kecy o rodině, nateklý Diesel, cirkusák Momoa, šokující plot twisty kdo je zase čí bratr/sestra/syn/dcera, střídání stran jako na běžícím páse, retcony na každém kroku a k tomu ultra digi akce, ze které takové trio Stahelski, McQuarrie a Cruise musí mít neskutečnou prdel. Tohle se prostě musí brát jako dvou a půl hodinový Monty Python-like skeč za 300 mega (který je idiotský neúmyslně, no). Jinak reálně hrozí, že si člověk z kina odnese filmový PTSD. Kino je každopádně tutovka, tohle prostě musím vidět na vlastní oči:-).


Nostalgická pecka, husina od začátku do konce, málem i nějaká ta slzička ukápla. Ještěže neukázali i Walkera, to by byl přímo vodopád slz. Je vidět, že na place měli všichni srdíčko na správném místě. Akorát, že vůbec:-).

Celá série je už poměrně dlouho jedna velká parodie jak dalších filmů v žánru, tak hlavně sebe sama a tohle jejich neustálé mixování se seriózním rodinným dramatem má přesně opačný efekt, než který chtějí docílit - je to ještě víc vtipné/k smíchu, než kdyby to tam nebylo. Už teď se těším na jedenáctku, u které faktor "sága se uzavírá/konec cesty" zvedne míru osudovosti (rovná se nechtěné vtipnosti) na další level:-).

U devítky se Diesel s Moritzem mohli u studia vymlouvat, že propad tržeb má na svědomí pandemie. Jsem zvědavý, na co se budou vymlouvat u desítky.


Mám takový nepříjemný pocit, že věta "po tomhle pětiminutovém traileru jsem už viděl úplně celý film kromě závěrečných titulků" tady bude platit více než kdekoliv jinde. Skoro se až divím, že v něm nepropálili i ten "šokující" plot twist na konci, který prý několikrát předělávali.

Je vidět, že Universal a Diesel si jsou vědomi, že jim jde o všechno (aby ne s tím šíleně přepáleným budgetem:-)) a jdou do boje se vším, co mají po ruce (kromě nostalgie toho moc není:-)). Jediné v co mohu doufat je, že to bude tak blbé, až to bude zábavné.


Tak to netuším, vycházel jsem z těch drbů o testovačkách a následných přetáčkách, ale pokud vím, tak nic konkrétního neprosáklo, jen že by na konci něco "šokujícího" být mělo. Na druhou stranu v sérii, ve které se oživují mrtvoly, střídají strany a odhalují se příbuzenské vztahy jako v regulérní soap opeře je otázka, co si kdo z těch, kteří to už fakt viděli, představuje pod pojmem "šokující", že:-). Aby to nebylo celou dobu jen o tom, že se na pár sekund měla na plátně ukázat Gadot (kterou následně vyměnili za Johnsona:-)).


No právě, tím jsem chtěl právě říct, že pro causal testovací publikum to může být "šokující", ale fanoušci značky tyhle střípky z produkce už dávno znají a je to pro ně business as usual:-). S tím hodně otevřeným koncem bych se vůbec nedivil, na těch zkušebkách to prý plno lidí vůbec nepochopilo. Nicméně trailery tuhle skutečnost vůbec neakcentují, aby na to lidi předem připravili, což je podezřelé. Buď to následně upravili a ve filmu už to nepůsobí tak wtf, nebo doufají, že to v potitulkovce "přebije" Johnson a všechno bude odpuštěno. Nebo to mají už totálně na háku, no:-).


Jasně, nijak zvlášť (případně vůbec) nevysvětlovali ani retcony v předchozích dílech, ale v desítce je ten kontrast toho, jak Momoa neustále vykládá, jak mu zničili život a jeho jediným smyslem existence je pomsta versus co tedy dělal těch uplynulých 10 let, během kterých to pro něj očividně priorita číslo jedna nebyla a co se tak najednou stalo, že se to změnilo, už na můj vkus přes čáru.

Zatímco Rodriguez nebo Kang měli vlastní agendu, proč o sobě nedali ostatním vědět (ztráta paměti, ochrana té holky), která se dá jakž takž pochopit, Momoa žádný, byť sebeblbější, důvod, proč se po stopě party nevydal okamžitě po finále pětky nemá. Přitom by stačila jedna věta o tom, že jejich rodině ukradli veškeré prachy a znovuvybudovat zločinecké impérium a armádu pěšáků plus obstarat si všechno potřebné vybavení pro svůj plán nějaký ten čas trvá.

Jinak nedomyšleností nebo přímo blbostí je v sérii nepočítaně a je mi jasné, že tohle je "objektivně" zbytečný nitpicking, pro mě ale jde o další střípek do skládačky toho, proč mi Momoa ve filmu nesedl (protože to z jeho postavy dělá ještě většího kašpara).


Když jim nestálo za to, aby tomu v desítce věnovali minutový dialog, tak moc nevěřím, že nějakým detailnějším popisem, jak to vlastně bylo, budou ztrácet čas v jedenáctce (nebo dokonce až ve dvanáctce), tam bude potřeba řešit plno jiných a mnohem důležitějších věcí, třeba "grande finale" a pokud možno uspokojivé uzavření všech dějových linek (jsem fakt zvědavý, co nakonec provedou s tou rozlučkou s Walkerem). Jak oba víme, tahle značka se s příběhovou logikou a vysvětlováním čehokoliv moc nemaže, takže zrovna tohle považuju za hotovou věc. Ale jak jsem psal, z mé strany to bylo už takové pitvání, protože mi Momoa tak úplně nesedl (možná kdyby tak moc netlačil na pilu, tak to přejdu mávnutím ruky).

S tou dvojkou Diesel a Johnson je to fakt vtipné. Stačí pár box office flopů a už je vzájemná animozita a hlášky o "nikdy více" zapomenuty a už se zase točí pro fanoušky:-). Takže před tím se asi točilo jen pro prachy nebo co:-). Jinak jsem ale samozřejmě moc rád, že to vyšlo a pro závěr ságy se dá dohromady all-star team (alespoň k něčemu ten Black Adam byl:-)). Sice už nevěřím, že bez Morgana (a Lina/Wana) to dokážou vrátit zpět na vrchol jako v době největší slávy (jak moc byl pro sérii klíčový se ukázalo v devítce i desítce), ale třeba příjemně překvapí. U desítky nějaký kvalitativní pokrok oproti devítce poznat je, tak snad v  tomhle pozitivním trendu u zbývajících dílů budou pokračovat.


Family 4 life, bro:-). A pak že Black Adam byl k ničemu:-). Z roky slibované "uzavírací" desítky udělali dvoudíl, pak přišli s dvanáctkou a teď už se po cestě k finále zastavíme ještě ve spin-offu a kdoví, zda se za nedlouho nevytáhne z klobouku i třináctka, případně nějaký ten live action seriál plus restart/remake/reboot celé značky je dříve nebo později asi víceméně tutovka. A pokud ne, tak o tom bude Diesel zbytek kariéry básnit, tak jako to už teď dělá s pokračováním Riddicka:-).


Kdo říká, že to skončí s dvanáctkou:-)? Očividně tuhle značku chtějí všechny zainteresované strany dojit dokud to půjde (a dost možná ještě nějakou chvíli potom) a očividně žádný dlouhodobý plán jak a kdy to celé zakončit neexistuje a vymýšlí se vše za pochodu tak jako u předchozích dílů (viz z čista jasna oznámený spin-off s Johnsonem, který má přemostit události mezi desítkou a jedenáctkou*), takže dokud budou v černých číslech, the carshow must go on:-). 

*Pokud to má fakt dějově předcházet jedenáctce, tak to mají co dělat, aby to stihli, když zatím mají v ruce jen to oznámení a termínově asi budou zase cílit na jaro/léto. Aby jedenáctku strejda Diesel ještě nemusel odsouvat nebo dokonce soupeřit se strejdou Johnsonem ve stejném roce:-).