středa 23. února 2022

Belfast 4/10

Viděl jsem to už pár týdnů zpátky a kromě Everlasting Love scény, která působí, jako by pocházela z jiného filmu a je takovým malým (příjemným) šokem okolo té nudy a šedi okolo, si z filmu vůbec nic nepamatuji.

Nezajímavé postavy, děj, který jen tak plyne odnikud nikam bez katarze/pointy, vyšumí do ztracena, jednotlivé příběhové linky skrz naskrz banální, herci nemají příliš co hrát, protože něco jako drama mezi postavami v podstatě neexistuje, zobrazený konflikt pro divákovo seznámení se s historickým kontextem moc nefunguje (na to se film uvedeným událostem věnuje málo) a i při vcelku rozumné (a to naštěstí) stopáži permanentní plíživý pocit pomalu se dostavující nudy a letargie.

Chápu, že v rámci svého bucketlistu si Branagh tímhle "osobním" projektem úspěšně odškrtl kolonku "tohle musím natočit, protože to dlužím sobě/někomu" (podobně jako Fincher s Monkem) a nějaké umělecké, případně řemeslné, kvality to zřejmě má, ale to ještě neznamená, že sledovat podobnou "terapii" bude zábava i pro všechny ostatní. Jako celek to na mně jednoduše nefungovalo, sorry.