neděle 13. února 2022

The King´s Man 6/10

Fiennes je jako vždy skvělý (a je sakra škoda, že s ohledem na účinkování tady jej neuvidíme v regulérní trojce), Ifans si roli vysloveně vychutnává a "taneční" souboj spolu s bitkou mezi zákopy jsou parádní, ale to je bohužel vše.

Scénář je rozháraný a namísto toho, aby se plně soustředil na jedno téma/misi, mixuje několik různých dějových linek, které nedrží příliš dobře pohromadě (celá linka se synem je úplně zbytečná a kdyby postava skončila v prologu tak jako jeho matka, nic by se nezměnilo). Vaughn se sice snaží své vyfabulované události šikovně proplétat s historickými skutečnostmi, má to ovšem za následek to, že děj pojednává o "všem" a ve výsledku o ničem (pořádně). Záporáků je sice hromada (úplně zbytečně, stačil by jen jeden pořádně prokreslený a s dostatečným časem stráveným na plátně), ale vyjma Rasputina nemá nikdo šanci se pořádně ukázat a jsou tak akorát do počtu. Totéž pak platí o zbytku Fiennesovy party.

Několikrát jsem si během filmu vzpomněl na The League of Extraordinary Gentlemen, ve které mimo Conneryho rovněž nestojí zbytek postav za řeč, scénář je podobná splácanina fikce a historie a za ďábelským plánem na rozpoutání války také stojí tajemný záporák s "překvapivou" identitou, což není úplně dobré vysvědčení. Vaughnův prequel je samozřejmě o několik tříd lepším filmem, než Norringtonova labutí píseň, ale po výborných předchozích dílech se nemohu zbavit dojmu promarněné příležitosti, nevyužitého potenciálu a mírného zklamání, protože Vaughn má na víc. Snad se s případnou trojkou vrátí zpět do sedla.