pondělí 4. dubna 2022

Top Gun: Maverick (Bilance)

Od tipování, kolik vydělá Batman a zda je to dost nebo málo (here we go again:-)) už raději netipuju a namísto toho budu možná naivně doufat, že se Maverick vyšplhá do letové výšky plus minus okolo půl miliardy a nepropadne se pod letovou hladinu 300 mega, nebo nedej bože - vinou nějakých diváckých turbulencí - nenastane pád do vývrtky v červených číslech:-). 

Podle traileru nás imho čeká hodně "staromilská" záležitost, zacílená na starší publikum - fanoušky jedničky, nebude to pro celou rodinu jako zmínění Ghostbusters a podžánr "křidélek" jak rychle v 80s začal, tak rychle v 90s skončil, cokoliv poté nestálo z pohledu BO moc za zmínku.

U jedničky imho zafungoval zejména faktor "studená válka a dávání na hubu vy-víte-komu", stejně jako v případě čtyřky Rockyho nebo dvojky a trojky Ramba, což je něco, co bude dvojka postrádat. Jedna věc je točit pokračování po 20 letech u látky, která je svým tématem univerzální a jiná věc je navazovat na film, který byl tak silně spjatý s dobou, ve které vznikl (a tehdejší náladou publika). 


No, nevěřil jsem, nevěřil, ale filmová spravedlnost ještě existuje:-). Zasloužená odměna pro Cruise, který trval na kino-exkluzivitě, byť za cenu odkladu filmu, s nadějí, že jej jeho diváci podrží a pravděpodobně velká úleva u hlavounů v Paramountu, že ty šílené prachy, které spálily jak tady, tak zejména u jedničky Dead Reckoning a asi ještě spálí u dvojky, nevyletí úplně do vzduchu, protože Cruisova starpower stále funguje a vypadá to, že funguje dokonce parádně:-).


Možnost, že by Maverick "sundal" Rouge Nation nebo dokonce Fallout (dlouholetou zajetou značku, která jde s kvalitou postupem času dokonce nahoru a s imho větší potenciální cílovkou, než u nostalgického pokračování po 40 letech) bych ještě nedávno řadil do kolonky "mission: impossible" a on to možná fakt zvládne:-). A to ještě bez výpomoci od soudruhů. Člověk se prostě na poli box office predikcí pořád učí, no:-).

Škoda, že premiéru Cruise nepřesunul někam na začátek května, měl by volné nebe a banditu za ocasem (Dominion) v bezpečné vzdálenosti, tj. pár sestřelů pokladen navíc si ještě mohl připsat na konto. I tak je to ale parádní úspěch, to zase ne že ne:-).


V takový úspěch u Mavericka možná nedoufal ani Cruise, ale jestli si miliardu někdo dlouhodobě zaslouží, tak rozhodně on. Snad bude příští rok a/nebo rok poté vítězná šňůra pokračovat, protože za sérii M:I by si zasloužil ještě jednu miliardu navíc:-).


Neskutečný kudos Cruiseovi. Co jsem tak četl, tak slovní spojení "first-dollar gross" je u něj ve smlouvách standard jako u jednoho z posledních z branže a zrovna miliardovému Maverickovi jistě moc lidí nevěřilo - na rozdíl od něj - a zasloužená odměna se dostavila:-). Teď už jde jen o to, zda to bude payday rekord za jeden film:-).

Jinak ale kravaťáci v Paramountu si imho spíše trhají vlasy, že se jim nepovedlo ukecat Cruise, aby první Dead Reckoningu pustil do kin už letos (pokud to šlo), protože těch necelých 300m ještě může jít nahoru (dotáčky, úroky, atd.). K tomu Cruiseova šikovně napsaná smlouva a samozřejmě další (obří) prachy se napřesrok utopí v kampani. Kdyby s M:I startoval letos někdy na přelomu léta/podzimu, reklamu v podobě Mavericka by měl v podstatě zadarmo:-).


Po loňském NTTD další krásná ukázka toho, zda má větší smysl si film šetřit do kina, nebo jej "easy way out" hodit hned na stream. A fakt, že Cruise odolal a Maverick nejen, že vydělal, ale trhnul rovnou miliardu, je na tom celém dokonalá třešnička na dortu:-).

Btw jak to nakonec dopadlo s kino timeslotem Mavericka? Jde na stream už po těch 45 dnech, nebo i tohle Criuse uhájil a v pokladnách může dál nerušeně (a zaslouženě) kralovat tradičních plus mínus 90 dní?


Já si pamatuju, že koloval nějaký rumor o tom, že studio tlačí Criuse, aby souhlasil se zkracením time slotu v kinech, ale jak to nakonec s filmem je, jsem taky nedohledal. 

Asi to období bude fakt delší, jinak by k tomu už nějaké info jistě leaklo -> další kudos Cruiseovi:-).

Jinak miliarda na kontě je skvělá zpráva i stran Cruiseova kreditu coby producenta. Snad mu studia budou teď házet méně klacků pod nohy při produkci, ať už posledních dvou M:I, nebo slibované vesmírné misi:-).cDíky za info:-). Jsem si mezitím uvědomil, že mám pre-order na steelbook a když se teď koukám na release date, tak shop hlásí 21.9.2022, což by tak zhruba sedělo (pokud to ještě neposunou, aby měl na čas exkluzivitu i stream). 

Cruise asi právě teď nechává předělávat své vizitky na "Tom Cruise, I'm the king of the world":-).


Jinak Paramount to s M:I dost slušně prokaučoval a kravaťáci si teď asi trhají vlasy. Cruise má/měl po Maverickovi obří hype, v kinech do konce roku na blockbustery pusto prázdno - kdyby hodili release teď v srpnu/září hned potom, co šel Maverick na stream, lidi by imho vzali kina útokem a z filmu by možná byla podobná trvalka jako Maverick. Příští rok budou mít konkurenci jako blázen (i kdyby se polovina z toho seznamu klidila napřesrok).


Jestli jsou v Paramountu co k čemu, tak někdy před nebo po sedmé M:I dají Maverickovi nějaký limited run re-release (buď pro svezení se s hypem M:I nebo naopak Mavericka pro M:I). Třetí Spidey takhle rok po premiéře dokázal vysosat ještě 13 mega, takže jistá šance, že by to Maverick nakonec mohl doklepat až na 1.5m tady je:-).