středa 27. prosince 2023

Dream Scenario 6/10

Trailer mě po hromadně nadšených ohlasech, které film a Cage v hlavní roli předcházely, upřímně moc neohromil, ale doufal jsem, že si všechny nejlepší momenty Borgli schovává až do samotného filmu. Bohužel se v tomto případě naplnila marketingová "worst-case scenario" poučka o tom, že nic lepšího (zábavnějšího/šílenějšího/absurdnějšího) se do traileru nedostalo jednoduše proto, že nic lepšího (dtto) ve filmu už zkrátka není. Borgli se v hollywoodském debutu rozhodl vydat znovu cestou žánrového mixu, ve kterém se prolínají prvky komedie, dramatu, thrilleru a pár dalších žánrů, opatřeného sociálně-kritickým komentářem, což dohromady místy funguje a místy naopak moc ne. 

Jednak veškerá satira, poukazující na současné společenské problémy, a kritika sociálních sítí, kapitalismu (reklamy jsou špatné, ano:-)?) a praktik fenoménu cancel culture je zde podána tím nejbanálnějším způsobem (chybí tomu nějaký meta přesah) a jednak střídáním žánrů žádný z nich nedostane v průběhu děje dost prostoru na to, aby se dané téma prozkoumalo více do hloubky (obzvláště stran snových sekvencí šlo zajít mnohem dále). Jedna, pohříchu krátká, zábavná scéna, umně se pohybující na hraně trapnosti a humoru (ne-rande s asistentkou), je na celý film zatraceně málo. Nečekané přehození výhybky v poslední čtvrthodině, ve které se ústřední motiv filmu náhle začne řešit z podstatně odlišné perspektivy, navíc působí jako z úplně jiného filmu a finále namísto úderné pointy tak vyzní úplně do ztracena. 

Největším pozitivem je tak nakonec skutečně Cage, který ve filmu předvádí jeden ze svých nejlepších hereckých výkonů minimálně za posledních pár let, ale to je do značné míry dáno tím, v jakých produkcích se posledních pár let objevuje, tzn. nenáročné nízkorozpočtové žánrové braky, ve kterých je slovní spojení charakterní herectví neznámým až zakázaným pojmem:-). Nicméně ano, Cage v umírněném režimu tady divákovi připomíná, za co kdysi dávno dostal sošku a nominaci na ni a kvůli jeho maličkosti stojí film určitě za pozornost. Škoda jen, že těch důvodů není o něco více.