čtvrtek 6. června 2019

Indiana Jones

Dokud neklapne první klapka, tak nevěřím. Že se začne další díl točit tehdy a tehdy se proslýchá snad 5 (možná více) let. Jednou to vázne na tom, že se Spielbergovi nelíbí scénář a bude se přepisovat, podruhé natáčení koliduje s jiným projektem ať už Spielberga nebo Forda a musí se posunout, potřetí se začíná psát úplně nový scénář atd. atd.

Ford je už prostě starý a je to na něm bohužel vidět. Postavu IJ hrálo doposud 5 různých herců a byť je Ford s rolí/značkou neodmyslitelně spjat a má neoddiskutovatelnou zásluhu na jejím úspěchu, dokážu si bez problémů představit, že jej bude hrát někdo jiný (resp. další v řadě), tak jako u Bonda, ze kterého IJ do značné míry vychází. V době remaků/rebootů/restartů čehokoliv se upřímně podivuji, že ještě na IJ nedošlo.


Taky jsem to slyšel, ale upřímně - pokud se Lucasfilm nebo Disney rozhodne natočit další film a roli přeobsadit, Ford s tím nic neudělá. Ještě před pár lety by si trochu postěžoval v rozhovorech, hrstka pravověrných by se realizovala review bombingem na imdb a shitstormem na soc. sítích.....a za pár dnů by si na to nikdo nevzpomněl. Po zkušenostech s TLJ a Solem si ovšem LF a Disney, obávám se, dávají mnohem větší pozor na možnou negativní kritiku a je klidně možné, že s přeobsazením opravdu počkají, až Ford a) zemře nebo b) změní názor.

Postava IJ se sice dožila hodně přes 90 let, takže pokud Ford se Spielbergem vydrží, mohou spolu ještě pár filmů o IJ přidat, příliš nadšený bych z toho ale nebyl.


Nevěřím, dokud nebudu sedět v kině/před tv (podle toho zda to pustí na plátno nebo na vod). Takových zaručeně potvrzených green lightů už za ty roky bylo nespočet.

Poslední díl a bez Forda nic nebude. Hmm, tak určitě:-):-):-). To si můžou říkat tak akorát Zemeckis s Galem o BTTF, protože na to vlastní práva a i tak pár let po jejich odchodu se "dědicové" nechají přemluvit k restartu/rebootu/remaku/whatever, u Indyho je další ždímání frančízy v podstatě tutovka, ať už to bude za 5 nebo 10 let.

Ford byl starý už ve čtyřce a bylo na něm vidět, že fyzicky je v určitých scénách na hraně svých sil (není divu s ohledem na jeho věk a fyzickou náročnost takové role), těžko na tom o téměř 15 let později bude lépe. Navíc je sice s postavou neodmyslitelně spjat a v podstatě ji "udělal", ale Indyho zatím hrálo 5 herců a nikdo z nich nebyl vysloveně mimo a někteří byli hodně fajn, takže proč nedat šanci mladšímu herci, který do frančízy přinese vlastní herecké pojetí a kromě toho se bude moci děj opět odehrávat ve 20./30. letech. Bond přeobsazení přežil a ve své době byla výměna Conneryho také "nepředstavitelná", dokud k ní (vynuceně) nedošlo, takže Indy by to přežil také.

Když už pětka s Fordem, tak dává smysl koncept ze seriálu, tj. cameo 90letého Indyho a retrospektivní dobrodružství s jiným hercem. Pokud to skutečně chtějí postavit celé na 80letém Fordovi, tak herecky to jistě bez problému utáhne, ale akční stránka toho filmu bude více nebo méně trpět.


Nevěřím, že to vznikne, dokud neuvidím odchod Indyho do západu slunce a závěrečné titulky:-).

Práva na Indyho, tuším, přešly na myšáka, takže se asi nebude opakovat situace jako třeba v případě BTTF, kde pokud k tomu Zemeckis a Gale nedají svolení (a v minulosti se nechali slyšet, že nedají*), vznikne sequel/prequel/remake/restart/reboot. V případě Indyho je to imho tutovka a za 5/x let je sequel/prequel/remake/restart/reboot tady. A jako proč ne. Ford je samozřejmě jen jeden, ale Indyho si zahrálo 5 herců a dokázalo, že to jde, stejně jako Bond po Connerym. Bude to jiné, než s Fordem, ale to neznamená, že automaticky zákonitě horší.

P.S. Pokud to v dohledné době skutečně dotáhnou až do kin, tak jsem hodně zvědavý na srovnání pětky s adaptací Uncharted, která zamíří do kin v podobné době, aneb vždy dva jsou - mistr a učedník:D

*jak se k tučnému šeku od myšáka postaví po jejich smrti dědicové je jiná věc (pokud si to oba pánové nějak neošetří v poslední vůli).


Jasně, vždycky záleží, jací lidé to budou dělat a zda mají respekt k předloze. A jasně, pro mnohé bude nezvyk koukat na někoho jiného než Forda, ale Indy je tak skvělý charakter (a jeho universe celkově), že by byla fakt škoda to po pětce a Fordovi zabalit.

Na jednu stranu chápu fanoušky, kteří tvrdí, že Ford je jen jeden a bez něj to nebude ono, ale hej...kdyby to tak dopadlo třeba s Connerym/Reevsem/Keatonem, tak bychom nikdy nedostali Craiga/Cavilla/Balea a to by byla imho škoda.

Já fakt doufám, že se za pár let dočkáme dalšího filmu s novým hercem, který bude opět zasazen do 30s nebo pozdních 20s a pak se uvidí, zda je nový koncept "životaschopný" a začne nová série nebo se ukáže, že šlo o slepou uličku.


Devadesátky "promarnili", protože se Spielberg a hlavně Lucas nemohli shodnout na konkrétním scénáři. Jednou se to líbilo Spielbergovi a Lucas dal veto, podruhé zase naopak. Ty historky o tom, kdo všechno (dnes slavný) se na napsání nějakého draftu tehdy vystřídal, jsou dnes už legendární. Zároveň různé nápady od různých lidí v různých draftech dokola vzájemně prohazovaly a postupem času už ani nebylo jasné, kdo by se pod ten konkrétní draft měl vlastně podepsat (kvůli WGA, atd.):-).

Zároveň si Lucas kutil Indyho seriál a pomalu se připravoval na re-release původních SW a novou trilogii, Spielberg zatoužil vyměnit popcorn za "umění" (Schindler, Amistad, Ryan) a nějaké ty ceny a Ford byl tehdy superhvězda i bez Indyho, takže všichni tři měli nabitý kalendář dlouho dopředu a současně pro nikoho z nich nebyl další film top priorita. A roky pomalu, ale jistě, běžely.

Jaká to ironie, že se po letech nakonec shodli na scénáři čtyřky (resp. Spielberg nehodil Lucasovi na jeho pitch veto, i když se mu ufologické prvky nelíbily). Přitom některé ty pitche/drafty z 90s, které se dostaly ven, byly alespoň na papíře fakt parádní a krásně duchem navazovaly na původní trilogii.


Tak že by to bylo více nebo méně jiné než filmy s Fordem je asi jasné úplně každému, ale to ještě automaticky neznamená, že by to bylo jen a pouze horší, jen jiné. Kategorické soudy "s Fordem a nikdy jinak" vycházejí z faktu, že postava je s hercem (prozatím stále) neodmyslitelně spjata, nicméně Indy (film i postava) je natolik archetypální koncept, že by jiného hereckého představitele jistě zvládl. Samozřejmě, Ford dodal Indymu unikátní koktejl charismatu, šarmu, vtipu, nonšalance, stylu, atd. a potenciální nástupce bude stát před velkou výzvou tenhle recept zopakovat, ale s podobnou logikou lze s nadsázkou tvrdit, že nemá žádný smysl točit jakýkoliv remake/restart/reboot, novou adaptaci či reimaginaci čehokoliv, protože původního stěžejního herce v originále nelze dorovnat/překonat/alternovat a jiné pojetí rovná se automaticky špatné pojetí. Pokud někoho baví Fordovy filmy zejména/jen kvůli tomu, že Ford je Indy a Indy je Ford, tak je jasné, že cokoliv bez Forda pro něj nebude fungovat. V mém případě mě Fordovy filmy baví vedle toho, že Ford je Indy a Indy je Ford, i v jiných ohledech a dovedu si představit, že Indyho může ztvárnit někdo jiný nějak jinak a stále to pro mě může být Indy (film i postava).

Kdyby pár let po původní trilogii Spielberg s Lucasem přišli s prequely s Phoenixem v hlavní roli (a nestalo se mu, co se mu stalo), tak bychom tuhle diskuzi nejspíše nevedli. Nepřišli s tím, protože oba považovali v 90s tenhle projekt za uzavřený (seriál měl především edukační rozměr, postava Indyho byla jen snadný způsob, jak jednotlivé události smysluplně propojit, přesto některé díly svým pojetím nebyly od původní trilogie až tak daleko), respektive jej nepotřebovali oživovat (taky proto žádný ze spousty tehdejších scénářů čtyřky nedotlačili do realizace). Ford byl superhvězda i bez Indyho, Spielberg se soustředil na "vážné" projekty a sbírání Oscarů a Lucas začal připravovat prequely SW. Tenhle mýtus o tom, že bez Forda žádný další film nikdy nevznikne, protože Ford je Indy a Indy je Ford vyvěrá především z přátelských vazeb mezi Spielbergem, Lucasem a Fordem (což Kennedy následně převzala) a nepotřebě danou záležitost po jistou dobu řešit*, než z absence kreativních způsobů, jak postavu Indyho uchopit jinak a současně zachovat její funkčnost.

*Na síle začal nabývat až později s tím, jak Fordovi přibývaly letokruhy závratným tempem a po dlouhých letech spánku přišla na přetřes otázka pokračování/dalšího filmu a s tím i potenciální možnost přeobsazení hlavní postavy.


Souhlasím, tohle byla bohužel zbytečná diskuze podobná nekonečné debatě o tom, zda Indy se Selleckem mohl fungovat stejně dobře jako nakonec fungoval s Fordem. Pro někoho ani náhodou, pro někoho (třeba mě a možná i Lucase, když prohlásil, že si na screen testech vedl dost dobře a roli nakonec dostal) potenciálně ano. Pokud/až Disney jednou vyrukuje s novým filmem bez Forda, nepochybně Vás tento krok podnítí k sepsání jistě brilantního analytického textu o tom, jak to bez něj nemůže fungovat (nehledě na kvalitu výsledného filmu) a jak Disney celý koncept postavy vlastně nepochopil. Mně, jakožto prostému filmovému fanouškovi, bude stačit, když to bude dobrý film a tak to má být:-).