sobota 25. ledna 2020

Dune: Part One (Bilance)

Mám takové neblahé tušení, že Duna dopadne podobně jako Alita. Skvělý film (samozřejmě jak pro koho), který něco málo vydělá nebo brutálně propadne (ale je to v podstatě jedno, protože obě varianty znamenají stopku), každopádně výsledkem bude, že nevydělá dost na to, aby studio odkleplo další film a nám, divákům a fanouškům, tak zbude příběhový pahýl, resp. jakýsi prolog k mnohem monumentálnějšímu příběhu, kterého se nikdy nedočkáme (minimálně dalších 20-30 let, než se o adaptaci opět někdo pokusí) a v MZ Live bude jeden statečný člen redakce trollován kromě dvojky Warcraftu i dvojkou Duny. Moc bych si přál, aby se to nestalo a film byl finanční hit (kvalitativní bude téměř určitě), ale raději jsem ve věci dalších pokračování obezřetný, abych se vyhnul případnému zklamání. #AlitaArmy


Duna bude imho finanční průser. Před zlovirem bych si tipl, že bude mít docela problém, aby vydělala dost na to, aby odklepli "dvojku", za současné situace tipuji, že bude mít co dělat, aby se dostala do černých čísel. 

Vůbec nechápu, koho napadlo adaptovat jen polovinu knihy a počkat, zda se film zaplatí a teprve poté točit zbytek knihy u takto náročné (jak intelektuálně, tak rozpočtově) a nemainstreamové (byť kultovní) látky. Zvláště, pokud bude film po kvalitativní stránce pecka, tak to bude bolet o to víc. Představa, že bych se u LOTRa po úžasném TFoTR dozvěděl, že film vydělal málo, takže žádný TTT a TRoTK nebude, mně straší i když se to nikdy nestalo. Snad takto nedopadne Duna, ale bojím se a moc:-(.


Tak u Pottera to chápu. Pokračování, resp. závěr masově oblíbené série, u které každý předchozí díl vydělal obrovské peníze, takže se dalo důvodně předpokládat, že film bude mít (mega) úspěch - a tudíž proč fanoušky nepodojit opakovaně. Totéž Twilight nebo i ten Hobbit (na základě úspěchu LOTRa). U těchto projektů se ale vůbec nepočítalo s tím, že ten "dokončovací" díl možná nebude a příběh zůstane nedořečen.

U Duny nemá studio za sebou oblíbenou sérii ani tržby předchůdců, ale naopak úzkoprofilovou záležitost, u které je to riziko finančního neúspěchu relativně značné (a současná situace okolo pandemie to jen násobí). Kdyby to zadaptovali namísto filmu jako minisérii pro hbo, možná by udělali lépe. Produkční kvality by asi nebyly na takové úrovni, ale zase by fanoušci měli jistotu, že dostanou dílo v celistvé podobě.


V podstatě je jedno, zda bude premiéra souběžně v kinech a na vod, nebo exkluzivně na jedné či druhé platformě. Film bude mít problém se dostat do černých čísel tak jako tak a "dvojka" tak velice pravděpodobně nebude. Tedy pokud se nestane zázrak a WB nedají projektu zelenou s vědomím, že budou (hodně) tratit, ale dotáhnou celý projekt do konce.

Příklad s BR2049 mně také napadl a přihodil bych k porovnání i Arrival. Spolu s Dunou všechny tři filmy podobného ražení ("přemýšlivé" sci-fi, které nekladou důraz jen na první signální) s podobnými finančními výsledky u BR2049 (260m ww) a Arrivalu (200m ww) a to je řeč o tržbách před zlovirem, kdy měly oba filmy volné pole působnosti. Arrival neskončil podobným box office fiaskem (resp. až tak velkým) jen proto, že stál třetinu toho, co BR2049. Duna dopadne imho podobně a i kdyby to v předpandemické době byl totální hit (jakože spíše ne), v současné situaci prostě nebude (protože aby byl, musely by být otevřená kina celosvětově na stejných/velice podobných počtech jako před zlovirem, což ještě nějakou (imho dlouhou) dobu nebudou).


V podstatě se divím, že Villeneuve dostal další šanci točit film za 150+, jehož tržební potenciál je hodně blízko právě BR2049 nebo Arrivalu a nepochopitelně ještě pouze na adaptaci poloviny předlohy. Jak už jsem psal dříve, Dunu měli (kompletně) zadaptovat jako jednorázovou minisérii na hbo nebo případně omezit produkční kvality a natočit celou látku (a poté ji klidně rozdělit na dva filmy s půlročním/ročním rozestupem mezi premiérami). Snad se stane zmíněný zázrak a "dvojky" se nakonec dočkáme.


Já jsem rozhodně rád, že takové filmy vznikají (oba BR jsou má srdcovka) a že třeba ten Villeneuve (a snad v budoucnu i Nolan po Tenetu) dostává stále šanci natáčet vysokorozpočtové blockbustery nehledě na to, jak se jim vede tržebně. A souhlasím, že těch motivací k realizaci té či oné látky může být více (artovka, která posbírá ceny; frančíza, u které vydělá když ne samotný film, tak merch naprosto jistě; partnerství studio+režisér trochu nehledě na zvolenou látku; v mezidobí kultovní status předchůdce a hlad fanoušků po pokračování; potažmo cokoliv dalšího).

Pořád si ale myslím, že zisk nebo přinejhorším splacení nákladů hrají tu nejpodstatnější roli. Těžko se vedení studia rozhodne "jo, už teď víme, že to bude propadák, ale jdeme do toho, protože [dosaď libovolný důvod]". Tohle může fungovat u nízkonákladovek, u kterých ty případné ztráty "zalepí" z tržeb jiných projektů, rozhodně ne u blockbusterů za stovky milionů usd (snad s výjimkou Lucase nebo Camerona, kteří si mohou/mohli dovolit celý projekt uhradit v podstatě ze svého). Zkrátka ten předpoklad u takto drahých produkcí, že film se zaplatí a něco/málo/neskutečně vydělá je tam vždy, jaká je pak realita je už samozřejmě věc jiná.

Duna není artovka, ale zároveň nejde o prostý "bum prásk" film, nemá za sebou v současnosti populární frančízu typu Marvel, SW, HP atd. a především startuje v hodně složité době. Ten film to bude mít finančně hodně těžké, ať už bude dobrý (věřím, že ano) nebo ne a nezbývá, než doufat, že dvojka přece jen vznikne. Stejně jako třeba doufám ve dvojku Ality nebo Edge Of Tomorrow.


Už před pandemií by měl Villeneuve co dělat, aby se dostal do slušných černých čísel, teď je to v podstatě utopie, ať už to do kin pošle studio teď nebo za půl roku. Bohužel:-(

Na jednu stranu chápu, že je to specifická a sofistikovaná látka, která není zdaleka pro každého, takže se studio zdráhalo natočit vše najednou za 300+ a k tomu další stovku+ za marketing bez jistoty, jak na film budou diváci reagovat, ale stále mám pocit, že to byla chyba. Protože ta šance, že dostaneme pahýl, na který se nikdy nenaváže, je imho dost vysoká. Tohle není Avatar, kde se jen přidávají další storylines, ale každý film stojí sám o sobě a kdyby další filmy nebyly, tak se nic neděje. Tohle je LOTR, kde jeden film bez ostatních nemá moc smysl. Buď to měli risknout a jít do toho all-in, nebo měli prostě snížit měřítko a natočit to komplet (a nebo to poslat do tv jako minisérii).

V kině to samozřejmě podpořím, ale - pokud se v dnešní době nestane BO zázrak - příliš nevěřím, že se dvojky v dohledné době od stejných tvůrců dočkáme, pokud vůbec. Kéž se šeredně pletu.


Jasně, naděje je tady vždy, ale kdybych si měl vsadit, tak...tak bych si na to nevsadil, no:-( Dunu sice asi zná dost lidí, ale není to žádná jednoduchá popcornovka pro všechny (resp. tak nějak očekávám, že to Villeneuve neadaptoval čistě jen na úrovni první signální) a musí se ji jít trochu naproti. No a pak je tady ještě samotný Villeneuve, který sice točí parádní filmy, ale v BO to není, bohužel, moc poznat (Arrival, BR2049). V podstatě se divím tomu, že mu někdo znovu odklepl takový budget na další kultovní sci-fi po tom, jak v BO dopadl s posledním filmem. Ale je nutné dodat, že jsem za to sakra rád:-) 

S tím rozdělením na více filmů rozhodně souhlasím. Tím natočením komplet jsem myslel oba díly najednou (tak jako u dvojek a trojek BTTF, Matrixu nebo Pirátů), nikoliv to, že by celou látku vměstnali do jednoho filmu. To by byl hodně špatný nápad, který by dost pravděpodobně skončil jako Lynchova verze. Pro znalce kastrát, pro neznalce nepochopitelný guláš.


Jsem zvědavý, zda nechají ve filmu název "Dune: Part 1", jako tomu prý bylo v té IMAX ukázce prvních 10 minut filmu, nebo to už mezitím upravili a v Benátkách bude čistě jen "Dune". Možná bláhová naděje, ale imho když to tam nechají, tak v tom vidím snahu tu dvojku natočit pokud to jen trochu půjde (tj. film nebude vysloveně totální propadák a zvládne řekněme alespoň 250+).

A nebo to udělají stylem chytrá horákyně a namísto Part 1 tomu dají nějaký podtitul, u kterého nebude až tak očividná potřeba vysvětlovat lidem - dopadne-li to špatně - proč se to jmenuje první část, když žádná druhá část není a ani nebude. A nebo je celá tahle teorie úplně mimo a WB tam Part 1 nechá záměrně, aby lidi motivovalo/donutilo na to do kina přijít, pokud se chtějí dočkat dokončení příběhu v Part 2:-)


Ve vesmíru, kde Jungle Cruise dostane - nepotřebné - pokračování (doteď nechápu) chci věřit tomu, že se tak stane i v případě Dune (které jej naopak potřebuje zcela zásadně), nehledě na to, jaký výsledek si nakonec z BO odnese a jaké klacky pod nohy filmu hází přímo WB v podobě odstupňovaných premiér a souběžného streamu na MAXu. Jinak je v něm něco hodně špatně a byť musím, ostentativně v něm nechci být:-).

A doufám, že díky těm chytrákům, kteří filmy odsouvali a odsouvali, až je odsunuli tak chytře, že tři velké blockbustery startují těsně po/blízko sebe, se Dune, NTTD a Venom nebudou příliš vzájemně divácky/finančně kanibalizovat, protože pokud si to někdo "odnese", tak se obávám, že bude zrovna Dune.


Na to, o jak úzkoprofilovku jde (plus nadstandardní stopáž k tomu) a se sebevražedným streamem v zádech je 40m hodně slušné numero. Trochu jsem doufal, že film ještě před US a Čínou "nakopne" zbytek světa, těch zhruba 120m žádná hitparáda nebyla, ale lepší alespoň něco.

Důležité je, že nejde o propadák a na WB může zafungovat motivace skrze prestiž. Kritiky i přijetí od diváků je velmi pozitivní, nějaké ty zlaté plešouny to také vyhraje (rozhodně by mělo), nějaké ty fanmade kampaně na podporu dvojky se taky dají čekat a premiéra dvojky je ideální příležitost k tomu, jak znovu jedničku v kinech protočit (a vydělat dalších pár chechtáků navíc). Kromě toho Villeneuve dvojku chce a po odchodu Nolana by pro WB nebyl úplně nejlepší nápad si rozkmotřit i jeho.


Dvojka Dune má sice už zelenou, ale přesto by bylo záhodno, aby vydělala co nejvíce. Nerad bych se dočkal toho, že sice pokračování bude, ale WB "pro jistotu" srazí Villeneuveovi budget třeba o třetinu, nedej bože více. Protože ty prachy na jedničce byly sakra vidět (na rozdíl od mnoha jiných blockbusterů) a tahle látka (resp. tenhle typ filmů) velkorysý rozpočet potřebuje jako sůl koření.


U druhého dílu Dune předpokládám WB využije příležitosti a pošle jedničku znovu do kin, takže výsledná sumička se ještě mírně navýší (takový Avatar u svých dvou re-releasů zvládl okolo 50m, což už je slušné numero).