pátek 28. února 2020

James Bond

Příběhový oblouk jednoho představitele: No nevím, Conneryho bondovky s výjimkou Goldfingera, který stojí trochu stranou na sebe také hezky navazují v podobě SPECTRE a příběh s Blofeldem jako takový končí až v DAF. Navíc je na Craigově (zatím ještě) tetralogii dost poznat, že byla nějaká ta jednotící linka slepována až za chodu. U CR neměli práva na SPECTRE, tak přišli s berličkou Quantum. To jim vydrželo do QOS, kde tuto linku uzavřeli. Mezitím a Skyfallem, který stojí stranou (tak jako Goldfinger u Conneryho), se situace změnila, EONu se konečně podařilo urovnat spor s McClorym, táhnoucí se od Thunderballu (díky čemuž vznikla protest bondovka Never Say Never Again:-)) a získali opět práva na použití SPECTRE a Blofelda. Tudíž se rychle muselo přijít s berličkou, která propojovala SPECTRE a Blofelda s Quantumem a Bondem. Když jsem v kině Spectre viděl, okamžitě jsem si vzpomněl na vysvětlovačku na konci Scream 3, kde to působilo podobně křečovitě. Vlastně jsem dost zvědavý, co s tím Broccoli a Wilson ještě provedou v NTTD, ale obecně takové retcony dopadají málokdy dobře.
 
Putovní jméno: Fakt, že jde stále o tutéž osobu, byl dávno potvrzen nejen filmy, které přišli po Lazenbym, ale vlastně přímo v OHMSS, kde si Lazenby v kanceláři prohlíží své věci z Conneryho bondovek v šuplíku. Hned v DAF se Connery na začátku chce pomstít Blofeldovi za smrt své ženy, Moore u hrobu své ženy v FYEO, Brosnanovo DB5 v GE, Brosnanovy hodinky (jak Q neopomene připomenout - už čtyřicáté) v DAD a obecně zmínky o Bondově manželství, úmrtí rodičů při horském neštěstí nebo kariéře korvetního kapitána u námořnictva před nástupem do MI6 napříč bondovkami a hereckými představiteli jak v OHMSS, tak ve všem, co přišlo poté. V těch filmech je opravdu znovu a znovu potvrzováno, že byť vypadá jinak, pořád jde o ten samý charakter. Totéž Blofeld nebo Leiter. Výjimka je samozřejmě M, kde filmy naopak potvrzují, že jde o různé osoby (Dench v GE, kde hovoří o svém předchůdci, v podstatě celé Skyfall, kde probíhá výměna v "přímém" přenosu), ale to je logické, vzhledem k tomu, že jde o přezdívku/pozici, nikoliv jméno. Takže bych opravdu neřekl, že Skyfall tomu dal nějaké "finální" rozuzlení. Je to jen další kus skládačky v řadě.

"This neverhappened to the other fella" v OHMSS je opravdu čistě 4. zeď a inner joke, ve kterém  EON trochu střílel do vlastních řad (přece jen to bylo poprvé, kdy bond změnil tvář a nikdo tehdy netušil, zda to "projde" nebo ne), což se nikdy potom již nezopakovalo.
 
Osobní číslo: Tady je to jasné, osobní číslo je putovní a z logiky věci musí být. V opačném případě by po smrti agenta nebo jeho odchodu do výslužby bylo postupem času méně a méně čísel k dispozici. Těch agentů s povolením zabíjet budou desítky, stovky, kdoví kolik. Double zero je jen prefix, označující ono povolení zabíjet, nikoliv součást řady, tj. po 009 se dál čísluje 0010, 0011 atd. Fleming sice, co se týká označení, zmiňuje pouze agenty double zero, v několika filmech se ovšem objevili agenti MI6, kteří žádné značení neměli (resp. ve filmu nezazněly) - Goodnight v TMWTGG, Saunders v TLD, Moneypenny ve Skyfall atd., takže je jasné, že agenti bez povolení zabíjet se prostě číslují jinak (agent 07 nebo agent 0007?).
 
Gadget auto: Ta dosavadní absence vychytávek u bondových aut (mimochodem doslova sterilní honička v Říme ve Spectre je jedna z nejhorších v historii, zvlášť při srovnání např. s úvodem QOS, kde auta jedou plech na plech, kulky lítají všude okolo a ostatní auta se zapojují do akce, zatímco ve Spectre nasedne Bond s Hinxem do auta, projedou se uličkami Říma (bouračky, střelba, nárazy nic), dojedou na konec nábřeží a hotovo) spíše souvisí se snahou Broccoli a Wilsona počínaje CR o realističtějšího bonda, potažmo pojetí Craigovy série jako half-origin. Absence Moneypenny, Q a jeho vychytávek, resp. postupné dopracovávání se k těmto atributům, prostupuje všemi filmy od CR po SPECTRE a samozřejmě se týká i aut, takže nejen Mendes, ale i Campbell a Forster se tomu záměrně vyhýbali.