čtvrtek 18. srpna 2022

The Lord Of The Rings: The Rings Of Power

Christopher Tolkien se vzdal vedení v Tolkien Estate a v podstatě obratem na to se uskutečnil deal s Amazonem. Možná náhoda, možná ne:-). Kdybych si měl tipnout, tak lidi okolo dědiců se imho jen třásli na to, až starý pán konečně odejde na odpočinek, aby mohli začít dělat pořádný business a "vytěžovat" ip co to jen jde.


Muhehe, tak jelikož je série od Amazonu za rohem a licenci od Tolkien Estate získal díky právní kličce (tv série o osmi epizodách), aniž by do toho v Middle-Earth Enterprises mohli co kecat (přestože na věci z LOTRa a Hobbita drží licenci oni), tak asi nebude náhoda, že akvizici Zaentz Co. s Embracerem upekli zrovna teď (za neupřesněnou částku):-).

Budou to imho dojit převážně u sebe ve hrách, přes merch a přes licence třetím stranám. Sice vlastní Dark Horse, ale ten se soustředí na filmové adaptace svých komiksových ip a většinou low budget béčka. A protože mají nově práva specificky na věci z Jacksonem vytěženého LOTRa a Hobbita (zatímco potenciálně nový obsah v podobě Silmarillionu a Unfinished Tales by jim musel schválit Tolkien Estate) a těžko se pustí do úplně nové adaptace (na to si imho netroufne nikdo minimálně ještě tak 10 let), nezbyde jim, než licencovat podobné pokusy o "vyplňování prázdného místa" stylem "známá postava z LOTRa/Hobbita v kompletně nově vymyšleném příběhu", pochopitelně s kecy o respektu k Tolkienově předloze okolo. Tudíž v podstatě to budou filmové obdoby chystaného videoherního Golluma. Tedy pokud vůbec někdy nějaký filmový projekt vznikne.


Tolkien prodal práva na film, hry, divadlo, merch, atd., prostě na zpracování stávajícího díla, knihy do toho celkem pochopitelně nezahrnul. Ale i kdyby ano, tak najít někoho, kdo by se do toho pustil, bude imho podobný oříšek, jako najít někoho, kdo napíše pokračování Bible (nadsázka, ale chápeme se):-). Tolkienovo dílo je totální Svatý grál na poli literatury (i v umění celkově) a na něco takového si netroufl ani Christopher Tolkien (o dalších dědicích ani nemluvě).

Na poli filmu a her je to otázka, kterou je schopen zodpovědět jen někdo, kdo tu licenci četl:-). Takhle od stolu asi teoreticky ano, ale nedivil bych se, kdyby licence obsahovala nějakou doložku drobným písmem, která cokoliv, co by se dalo označit za "oficiální pokračování", prostě zakazuje.


U toho LOTRa to na druhou stranu chápu. Ta dohoda s Amazonem se upekla doslova ve stejnou dobu, kdy se Christopher Tolkien vzdal vedoucího postu v Tolkien Estate. Náhoda? Nemyslím si:-) Lidi okolo dědiců se imho úplně třásli na to, až starý pán odejde na odpočinek a oni budou konečně moci dělat "byznyz":-).


Dovolím si připomenout, že dohoda s Amazonem se upekla (listopad 2017) v podstatě ve stejnou dobu, kdy se Christopher Tolkien vzdal vedení v Tolkien Estate (srpen 2017) a protože na náhody nevěřím, tak tipuji, že lidi okolo dědiců se úplně třásli na to, až starý pán odejde konečně na odpočinek a oni budou moci začít dělat pořádný business.

Takže aktuálně trendy woke agenda může být jen špička ledovce, protože šahat se z jejich strany v seriálu může i do loru a to shledávám jako mnohem podstatnější problém. Doufám, že se to nestane, ale vůbec bych se tomu nedivil, protože tady jde už fakt jen o prachy a prodej seriálu úplně všem a za každou cenu.