neděle 23. dubna 2023

Star Trek: Picard (Sezóna 3) 9/10

Fan service nerdgasm level over the top:-). Goldsman, Kurtzman a Roddenberry mě se třetí sezónou dostali přesně tam, kam chtěli, totiž na lopatky a já jim za to ještě s blaženým úsměvem a se slzou v oku v duchu poděkoval. Je to prvoplánová nostalgická citová ždímačka? Jistě. Je většina sezóny jen sice hodně zábavný, ale pořád především povinný content filler před velkolepým finále, aby vznikl nasmlouvaný počet epizod? Pochopitelně. Nebýt Goldsmithových geniálních motivů ze seriálového etalonu The Next Generation (respektive celovečerního The Motion Picture) a celovečerního First Contactu, návratu kompletní posádky Enterprise-D (neskutečný kudos za to, že se něco takového po takové době podařilo), spoustu cameo vystoupení vedlejších charakterů napříč celým ST univerzem (ať už osobně nebo jen prostřednictvím hlasu) - ukáže se tady skoro každý, na koho si vzpomenete, tuny legendárních hlášek od "make it so/engage" přes "today is a good day to die" až po "resistance is futile" a zlatého hřebu v podobě Lady E v celé její kráse a hlavně v akci, moc smysluplného by vlastně z třetí sezóny nezbylo? No jasně že ne. A hádejte co? Je mi to úplně fuk:-). 

Na něco takového jsem totiž čekal od celovečerní Nemesis a po všech těch dlouhých letech a zejména po nástupu Abramse jsem už ani nedoufal, že by se ještě někdy původní posádka, na které jsem v 90s vyrostl a díky níž jsem si ST zamiloval, mohla vrátit v plné sestavě ať už do kin nebo na obrazovky. Takže třetí sezóna je v tomhle ohledu pro mě splněný (letitý) sen a jistě nejen pro mě. Goldsman s Kurtzmanem a Roddenberrym se sice nevyvarovali několika chyb (expozice trvá neúměrně dlouho, v podstatě až do závěru sezóny není vůbec jasné, o co vlastně komu jde, měňavci jsou trestuhodně nevyužiti, borgové působí jako deus ex machina, Plummer přehrává jako o život, známé vedlejší charaktery slouží jen k tomu, aby se na moment objevily v ději a byly při tom rovnou bez milosti odpraveny, zase další retcon minulosti hned několika postav, atd.), ale Stewart opět herecky naprosto vládne, z předchozích sezón zůstala jen Hurd a Ryan (za mě rozhodně plus), Stashwick tady vystřihl jednu z nejzábavnějších nových postav ve ST za hodně dlouhou dobu a Speleers dovedně trefil ten ideální balanc mezi frackovitostí a symptatičností, který ta postava nutně potřebovala.

Tohle je zkrátka v prvé řadě rozlučková párty ve velkém stylu pro starou gardu a všechny její nové i staré fanoušky a kdo hledá/čeká něco jiného, bude muset jít zklamaně zase o dům dál. Kdo hledá přesně tohle, čeká na něj dost možná nejlepší live action sezóna (spolu s první sezónou Strange New Worlds) ve ST od poslední sezóny Enterprise skoro dvacet let zpátky. Stewart, Frakes, McFadden, Dorn, Burton, Spiner a Sirtis se ve třetí a pravděpodobně poslední sezóně dočkali důstojného a opravdu dojemného rozloučení se svými postavami a já jsem moc rád, že jsem mohl být s nimi u toho:-).