středa 23. listopadu 2022

Andor (Sezóna 1) 8/10

Jo, je to hodně dobrý (produkční hodnoty, herci, atmosféra, vybrané scény a zejména celá linka s ISB - kéž by jsem se někdy dočkal filmu/seriálu, který obrátí role a good guys budou imperiálové, zatímco povstalci obyčejní teroristi), ale mohlo by to být ještě lepší (a stačilo by k tomu docela málo), plus je také otázkou, zda s extra pozitivním diváckým přijetím nemá co do činění fakt, že všechno ostatní (vyjma Mandaloriana a RO) na poli Disney SW produktů je nic moc.

Andor (postava) tady měl projít podobným charakterovým obloukem jako Erso v RO (oportunista starající se jen o sebe -> stoupenec povstání a celé myšlenky za tím - boj za svobodu a vyšší ideály, atd.), ale za celou sezónu se charakterově neposunul ani o kousek (ok, Gilroy si tohle může schovávat až pro druhou sezónu, ale pak nechápu, k čemu vlastně má být ta první), finále jednotlivých storyarců jsou super, ale epizody mezi tím jsou fakt jen dobře vypadající a dobře zahrané fillery (ten počet epizod vypadal už před premiérou dost neobvykle), ve kterých je to čekání na (další) klimaxovou epizodu jak ze strany postav, tak diváků doslova hmatatelné, jestli tady měl někdo snahu se ve světě SW posunout z černobílé do šedé (a z Impéria vs povstalců udělat třeba analogii k UK vs IRA), tak to tady prakticky vůbec nefunguje, protože motivu, který RO nakousl jednou jedinou scénou (cíl světí prostředky, za vítězstvím přes mrtvoly a je jedno, zda imperiálů nebo civilistů, atd.) a který měl být hlavním esem Andora (série), je bohužel věnováno minimum prostoru. Andorova (postava) myšlenková/hodnotová indoktrinace do hnutí povstalců na tom není o moc lépe.

Ani tak nejde o Impérium, byť by to bylo super, ale o povstalce. Žádná morální dilemata, žádné balancování na hraně větší/menší zlo, žádná postava, která by "zašla až příliš daleko", natož aby se někdo z nich třeba odvrátil od povstalců, protože seznal, že sice bojují za "just cause", ale prostředky, kterými se prakticky neliší od imperiálů, atd. Ale to je dáno zejména tím, že povstalci se tady objevují skoro jen do počtu. Možná mám přehnané nároky, ale tím, že seriál měl být o Andorovi (kterážto jediná postava v Disney linii dostala do vínku jisté nečernobílé zabarvení), tak jsem tak nějak doufal, že tahle nejednoznačnost bude jedním ze silných témat seriálu. Bohužel dost marně. Doufal jsem v pecku, v první sezóně jsem dostal "pouze" hodně fajn záležitost. Jsem fakt zvědavý, co Gilroy předvede ve druhé sezóně a zda pro mně některé/všechny z mých výtek zadupe do země, ale zatím v mém případě panuje jistá rozčarovanost.