pátek 17. března 2023

Bad Boys

Baye jsem objevil až o rok později s adrenalinovou peckou The Rock, kterou v Cinemě (zcela po zásluze) strašně vychválili a odnesla si v recenzi plný počet, což se před tím na poli klasického akčního (a současně ne sci-fi) filmu, jakožto "pokleslého" žánru, stalo snad jen u de Bontova Speedu. Bayův celovečerní debut jsem pak viděl až nějakou dobu poté a nutno dodat, že po nadšení z The Rock jsem k filmu přistupoval s nemalým očekáváním. A jako nebudu předstírat, při prvním zhlédnutí se u mě dostavilo malinké zklamání, no:-). Po tom parádním akčním ohňostroji s geniálním OST a tím správným chlapským/armádním patosem navrch tohle působilo trochu jako jízda na půl plynu.

Zkrátka docela levné policejní buddy béčko s dvojicí televizních komiků v hlavních rolích (Smithe jsem znal z Fresh Prince, kterého jsem sem tam sledoval, zatímco Lawrence jsem prvně zaregistroval právě tady), kterým sekundoval trochu přehrávající Karyo a už tehdy polozapomenutá hvězdička Leoni, snad jen ten excentrický Pantoliano mi sedl už v té době. Jasně, Bayův dravý režijní styl a cit pro audiovizuální finesy tu více, tu méně prosvítal už tady, ale jednak se naplno projevil až v The Rock a jednak limity budgetu byly ve filmu prostě znát. Tehdy na mě film působil jako takový ten typický debut o něco později známého/slavného filmaře, u kterého člověk na první pohled pozná, že za kamerou talent a schopnosti rozhodně jsou, ale současně je mu jasné, proč se do té skutečné "záře reflektorů" daný tvůrce dostal někdy jindy s něčím jiným (viz Spielberg, Lucas, Fincher, Wachowskis, atd.).

Teprve po opakovaném zhlédnutí jsem docenil, že Bay v daných podmínkách a s daným rozpočtem vymáčknul ze štábu, herců i filmu jako takového vše co se vůbec vymáčknout dalo a navzdory všem omezením jde o poctivou žánrovku, sympaťáci Smith a Lawrence mají mezi sebou skvělou chemii a podobně zábavný policejní mix akce a humoru tady nebyl snad od série Lethal Weapon. Dvojku, která už stála 6x tolik co jednička (a je to na ní sakra vidět) a ve které se Bay doslova utrhl ze řetězu (krysy a mrtvoly ftw:-)), jsem pak už poctivě vyhlížel dlouho dopředu a stejně tak trojku, v jejíž vznik jsem během let pomalu přestal doufat (ale naštěstí se přece jen dočkal). A s připravovanou čtyřkou to u mě nebude jinak:-).