čtvrtek 28. září 2023

Talk To Me 6/10

Po všech nadšených ohlasech a bezbřehých chválách, snášejících se na film ze všech stran, se bohužel dostavilo značné zklamání. Už trailer působil dost obyčejně a dějově nezajímavě jako každá jiná rutinní duchařina, ale vzhledem k pověsti filmu jsem předpokládal, že si Philippou bros. všechny trumfy prozíravě schovali až do kina. Jak se ovšem po zhlédnutí filmu ukázalo, trailer tak působil proto, že přesně takový je i samotný film.  

Horor to není ani náhodou, až na pár mírně znepokojivých scén jde v podstatě o psychologický thriller s prvky rodinného dramatu. Strašidelné scény tady nejsou prakticky vůbec, tempo přes rozumnou stopáž není nijak závratné a stejně tak filmu příliš nepomáhá zdlouhavý úvod. Celý film jsem čekal, až se děj konečně rozjede a přijde na řadu řádění duchů, atmosféra, napětí a případně lekačky, abych se do konce filmu ničeho z toho nedočkal. Doufal jsem alespoň v překvapivý/šokující plot twist v závěru, který celý děj obrátí vzhůru nohama, ale ani to se nestalo. Jakákoliv gradace v průběhu děje se nekoná a finále vyšumí úplně do ztracena. 

Ústřední nápad je originální, ale není zpracován tak, jak by si zasloužil (už jen s tím, že "pozvánkový" systém funguje i obráceně, což je tvůrci tlumočeno jen tak mimochodem a výlet na "druhou stranu" trvá asi půl minuty, se dalo neskutečně vyhrát). Časté použití ruční kamery je fajn, pár efektních scén, vytěžujících eRkový rating, také a ani design duchů není špatný (což bude asi tím, že jde o kopírku Evil Deadu:-)). Palec nahoru, že namísto příběhových a charakterových klišé nabízejí tvůrci akcentaci jiných (vážnějších) témat a dějové prolnutí do jiných žánrů, ale nestačí to. Celkově jako debut dobrá práce, jako thriller ucházející záležitost, jako horor (natož roku) velká slabota.