úterý 12. října 2021

Scream

Ten koncept se v podstatě vyčerpal u dvojky, ale je mi to fuk:-). Všechny Screamy viděny v kině a tenhle nebude výjimkou. Jsem rád, že znovu ukecali původní casting vč. hlasu Ghostface a Shelton ze čtyřky, která mě tam dost bavila. Pokud to kvalitativně dopadne alespoň jako čtyřka, tak za mě dobrý:-).


Meta prvek k celé sérii patří jak nůž ke Ghostfaceovi, takže jako fanda čekám pomrkávání na jedničku, hororová pravidla, krvežíznivé masmédia, atd. stejně jako v předchozích dílech, protože bez toho by to už nebyl Scream. Podle dosavadních reakcí by z pětky mohl být takový nenápadný černý kůň začátku roku:-).


Tak touhle recenzí se na to těším ještě více. Navíc pár lidí z castu by další návrat uvítalo, takže pokud bude mít pětka úspěch, na šestku by se nemuselo čekat zase 10 let.

Otázka pro ty, kteří už pětku viděli - je ve filmu nějaký odkaz na seriál, nebo se úplně ignoruje? Předpokládám to druhé, ale tak kdyby náhodou:-).


Frajer z baru byl synovec Lillarda. Řeší to na tom srazu všech postav u Matarazzo, proč ho Ghostface zabil a padne tam, že šlo o syna jeho sestry.

Co se týká masterminda v pozadí, tak to Williamson plánoval pro trojku, kde se mělo odhalit, že Lillard jedničku přežil a z cely smrti všechno řídí na dálku. Pak ale došlo k masakru na Columbine High a zároveň Williamson byl nahrazen Krugerem a celá tahle linka putovala do koše.

Což je imho dobře, protože celý tenhle "pupet master" koncept je všude kde se objeví a nepočítá se s ním od úplného začátku dané série (viz třeba Craigovy bondovky) většinou tak akorát pro srandu a klepání si na čelo. Ostatně ten nakonec použitý final plot twist ve zmíněné trojce je toho zářným příkladem.


Tak kromě toho, že byl příbuzný, měl ještě aférku s jednou z těch kamarádek a blbé kecy v baru. Taková Shelton a její syn na tom nejsou o moc lépe. Na to, jak se ve filmu neustále opakuje, že navazuje a vychází z jedničky, by mnohem větší smysl dávalo, že se Ghostface zaměří na Arquetta (kterého do děje zapojí až hlavní postava) a nikoliv na Shelton, která byla až ve čtyřce a ještě k tomu jeho vtipným poskokem.

Co si tak pamatuji, tak snad kromě jedničky (u pětky nevím) se změny, kdo nakonec bude Ghostface, děly u každého dílu, nebo se to alespoň proslýchá. Někdy to bylo dost razantní (přepisování scénáře u dvojky po jeho leaku - z čehož si pak ve trojce dělali legraci těmi třemi konci Stab 3 a jeho scénářem, u kterého se pozná čí je, pokud unikne na veřejnost), někdy nepodstatné (ve čtyřce to měl být ten bývalý přítel Roberts namísto toho filmového nerda) a trojka je s tou Mortimer tak někde mezi tím. 

Co mi vadí daleko víc, než že je Ghostface všude, je fakt, že kromě jedničky a trojky se ve všech ostatních dílech ukáže, že dvojice je muž/žena, přestože má Ghostface u každého killu viditelně dost zjevnou fyzickou převahu a fakt to nevypadá (tam, kde má být Ghostface zrovna žena), že se perou dvě padesátikilové holčiny. Protože to nejspíše točí buď vysloveně s mužským stuntmanem, nebo fyzicky nabušenou stuntwoman, která má blíž ke svému mužskému protějšku, než k subtilní herečce, kterou má zastupovat.

Motiv dvojice mužských zabijáků v jedničce byl v tomhle fakt geniální. Jednak tím krásně obešli tohle hororové klišé (vrah je všude) a jednak tím, že oba byli chlapi, dávalo smysl, že budou mít nad převážně ženskými oběťmi při každém killu fyzickou převahu. Ve trojce dali Ghostfaceovi alespoň neprůstřelnou vestu, ale jinak to bylo špatně. Způsob jeho napojení na jedničku k smíchu a ještě k tomu bez parťáka (díky čemuž má rekordní killcount ze všech zabijáků v sérii).