čtvrtek 21. října 2021

Uncharted

Uvidíme, jak bude Holland působit v celém filmu, ale nemůžu si pomoct - v ukázce vidím Spideyho (ve smokingu:-)) a ne ND.

Doslovná vykrádačky scény s letadlem z trojky je pro mě trochu překvapením potom, co tvrdili, že nepůjdou dějově ve stopách her a mají v plánu přinést originální příspěvek do frančízy. Snad je tohle (letadlo) jen nějaká výjimka a pomrknutí na fanoušky. Protože pokud to bude mít novou storyline, ale prošpikovanou konkrétními - ikonickými - scénami z her, tak jako fakt nevím, zda to považovat za poctu předloze, nebo spíše za tvůrčí neschopnost přijít s něčím vlastním.


Oh crap, tak trailer už vypadá celkem ok (z toho castingu mi ale stále nejlépe vychází Chloe), přestože obavy o skládačku z jednotlivých dílů přetrvávají (letadlo z trojky, jeskyně s vrakem ze čtyřky, atd.).

Celkem ok, jakože to bude not great not terrible akčně-komediální jednohubka, na kterou se za rok zapomene ve stylu posledního Tomb Raidera, nikoliv jako filmově-videoherní událost, aspirující na post jak výborného filmu, tak výborné adaptace (jak by Sony jistě chtěla). Což je s ohledem na to, jak obvykle adaptace her dopadají, asi stále dobrá zpráva.

Škoda, že nevyšel ten přímý souboj s Indym. V únoru ND a v červnu Indy by bylo fajn archeologické combo:-).


Rozhodně posun od prvního traileru. Žádnou novodobou klasiku nečekám, ale zábavná dobrodružná jednohubka na jeden večer by to být mohla. U Hollanda sice v každém záběru stále vidím Spideyho než ND, ale to může být problém čistě na mé straně:-). Jo a konečně ukázali Wahlberga s knírkem, což se po fotkách z placu dopředu vědělo. A doufám, že z toho neudělají klasický podraz, tj. bude takhle vypadat až v posledních 5 minutách filmu, aneb "těšte se na pokračování, děcka".


Trailer úplně v pohodě. Ten všudypřítomný hejt moc nechápu, herní série je doslova nacpaná podobně over the top akcí, hlavní trojice/čtveřice trousí onelinery na potkání a všechny postavy do jedné jsou tam jen jednorozměrné figurky (snad s výjimkou čtyřky, ve které se postavy po vzoru TLOU snažil ND trochu prohloubit). Filmové Účko je na tom úplně stejně a imho ani jiné/vyšší ambice nemá.

Holland mi sice stále do role moc nesedí, resp. vidím ve filmu Hollanda a nikoliv ND a stejně tak Marky Mark je zde opět za...Markyho Marka a ne za Sullyho, ale pokud bude dobrá akce, film bude mít podobné rollercoaster tempo jako hry, Banderas dostane slušný prostor (a nebude ve filmu tak 10 minut celkem) a vyklube se z toho "jen" slušná spotřební jednohubka (jako poslední Tomb Raider), tak za mně je to - po těch letech strávených v production hell - naprosto ok.


Porovnej to s libovolným dílem PotC, F&F (od pětky nahoru), Transformers nebo zmíněnou M:I a zjistíš, že Účko jede přesně v tom samém gardu totálně přepálené akce, při které si logika, fyzika a pravděpodobnost bere dovolenou.

Vždyť sama videoherní série se podobně přepálenými filmy inspirovala, tak je imho logické, že její filmová adaptace tak říkajíc dokončí kruh a bude se těm filmům podobat.


Tak třeba hned v jedničce M:I vrtulník v eurotunelu, který je očividně užší, než rozpětí jeho rotoru:-). Nebo "surfování" po silnici vedle motorky ve dvojce.

Pointa byla v tom, že filmové Uncharted se přepáleností akce nijak extra nevymyká zbytku "popcornové" filmové produkce a je celkem jedno, na základě čeho to vzniklo (seriál, hra, atrakce, hračky). Když už předloha podobné šílené kousky obsahuje a staly se z nich do značné míry highlighty celé série, tak je v Sony, podle mně logicky, dali i do filmu, protože část diváků je tam, opět podle mně logicky, bude čekat. Jak ten film nakonec dopadne kvalitativně je samozřejmě úplně jiná otázka.

Jo a bwt, vrtulník s lodí v podvěsu je variace na vrtulník s autobusem tamtéž ve Swordfish a bitka na cargu, vlajícím z letadla (když pominu videoherní trojku), byla v The Living Daylights. Takže nic moc nového, jen jiné měřítko:-).


Jednička na ty roky, které strávila v development hell, vlastně nebyla vůbec špatná, ale do nějaké žánrové pecky měla taky dost daleko (kdo v té době mohl tušit, že Indy o rok později dopadne úplně stejně, oh crap:-)). Každopádně Sony má ve dvojce co zlepšovat a Sullyho pornoknírek je úplně to nejmenší.

Protože kromě scény s letadlem a lodí akce nestála za řeč (jsem zvědavý, co vymyslí do dvojky, když ikonická herní sekvence s letadlem je už mimo, ehm, hru a ikonická herní sekvence s vlakem byla opravdu důkladně vykradena v sedmičce M:I, tak těžko soudit, zda se Sony odváží jít do přímého souboje s Cruisem), nápaditost hádanek a pastí měla taky své rezervy a na platforming (pro mě pokaždé nejzábavnější část hry) se pro jistotu vykašlali úplně.

Doufat v podobně kvalitativní skok, jaký se udál mezi herní jedničkou a dvojkou, je asi utopie, ale alespoň dorovnat jedničku by snad Sony zvládnout mohla, přece jen laťka tady není nastavena příliš vysoko:-).