středa 29. listopadu 2023

The Last Of The Mohicans

Dva filmy dějově částečně nebo zcela zasazené do Sedmileté války na dvou kontinentech (Mann s TLotM a Kubrick s BL) a oba z nich naprosté žánrové klasiky a seriózní kandidáti na nejlepší filmy vůbec, to už nemůže být jen náhoda:-).

Jinak vpálit si tuhle pecku do sítnic alespoň jednou do roka patří v každé slušné společnosti k dobrému filmovému vychování. Pro letošek před pár dny splněno v DDC verzi (která sice po obsahové stránce, stejně jako DC verze, není oproti kinoverzi nijak zásadní, ale když už tady Mann naskočil na stejnou vlnu jako Coppola s Apocalypse Now nebo Stone s Alexandrem a vydal několik sestřihů ke stejnému filmu, proč si to pokaždé neprostřídat, že:-)?) a zážitek každým rokem stále lepší a lepší (protože podobné adrenalinové pecky jako TLotM nebo o dekádu mladší a neméně geniální M&C od Weira se už v dnešní době netočí).

Plus jeden z filmů, který mi ve formativním věku prodal celoživotní zájem o filmovou hudbu, protože to, co tady Mann s Jonesem a Edelmanem předvádí, nemá dokonalou synergií mezi obrazem a hudbou (obzvláště ve struhujícím finále) daleko k filmové symfonii. Pokud u něčeho platí, že další adaptace není potřeba, protože už není co a jak vylepšit, tak rozhodně tady:-).