pátek 31. května 2024

Tarot 5/10

Co se stane, když se zkombinuje paranormální linka s prokletou bábou z Conjuringu se scénami podivuhodných nehod končících bolestivou smrtí z Final Destination? Na papíře sice neoriginální příběhový slepenec, ale disponující slušným hororovým potenciálem. V praxi další hororový debut v letošním roce a bohužel naprosto rutinní žánrové béčko.

Partička postav včetně hlavní hrdinky svým charismatem a sympatičností nijak nevystupuje z obvyklého žánrového průměru, tj. všichni účastníci tarotového zájezdu spadají do kategorie "nezajímavé maso na porážku". Po příběhové stránce se jede po zcela očekávaných kolejích, přičemž jakým způsobem je děj pojat v knižní předloze netuším, ale ve filmu se s ustanovenými pravidly nakládá značně benevolentně (někdy je postava nekompromisně odklizena z cesty, protože naplnění osudu, jindy je v totožné situaci naopak ušetřena, protože naplnění happy endu).

Vzhledem ke krotkému ratingu na nějaký krvavý gore fest samozřejmě nedojde a kamera při každé potenciálně brutální příležitosti milosrdně uhne stranou. Obecně se na pečlivou práci s kamerou, hudbou a střihem pro navození napětí a budování atmosféry ve filmu příliš nehraje a tak nezbývá než vsadit na osvědčenou jistotu a celou hororovou stránku filmu postavit na záplavě (obvykle dlouho dopředu avizovaných) lekaček, což místy funguje a místy moc ne.