pondělí 24. června 2024

Night Shift 5/10

Minimalistická (jak po stránce narativu, tak z pohledu produkčních hodnot) hororová spotřebka, která se zpočátku projevuje jako stará dobrá duchařina, aby se nakonec ukázalo, že jde o žánrové balení dva v jednom a divák se vedle paranormálního strašení dočkal i starého dobrého (a poměrně krvavého) slasheru s vraždícím psychopatem:-).

Bohužel se to neobešlo bez chyb, přece jen je na filmu na několika místech poznat debutová nezkušenost režisérského týmu. Namísto otravných lekaček (byť jsou v malé míře zastoupeny) tvůrci vsadili na pomalý styl vyprávění a trpělivé budování paranoidní atmosféry, což funguje tak napůl, protože dávkování napínavých, natož vyloženě strašidelných, scén v průběhu děje je značně omezené a veskrze poklidné tempo nabere na obrátkách až v samotném finále, ve kterém dojde k přepnutí do jiného podžánru. Výsledkem jsou tak dvě odlišné části filmu a dva různé divácké zážitky.

Bod navíc za "nečekaný" finálový plot twist, který nešokuje ani tak svou originalitou (nebo smysluplností:-)), jako spíše faktem, že se tvůrci rozhodli jednu nejmenovanou žánrovou klasiku, ve které také figuroval opuštěný motel a temné tajemství jeho personálu, parafrázovat až tak přímočaře. Což je v každém případě o něco lepší přístup, než kdyby žádný finálový plot twist připravený neměli a film by skončil přesně tak, jako začal a totiž nevzrušivě a předvídatelně.