pondělí 13. června 2022

Jurassic World: Dominion 6/10

Špatná zpráva je, že do kvalit JW má Dominion dost daleko. Dobrá zpráva je, že je Dominion o něco málo lepší než Fallen Kingdom. Což je - s ohledem na nuzné kvality prostředního dílu "světové" trilogie - bohužel dobrá zpráva z ranku "pacient nezemřel, jen je v kómatu":-). Přitom potenciál zde byl obrovský - návrat Trevorrowa na režijní stoličku, návrat staré herecké gardy z JP, vcelku nosné téma dinosaurů mezi lidmi, finále trilogie, atd. 

Zbytečně dlouhá - a po pravdě lehce nudná - expozice (trvá snad hodinu, než se děj, ano na Maltě, konečně rozjede - proč proboha, vždyť je to poslední díl z trilogie, tj. diváci postavy i vztahy mezi nimi dávno znají), podzápletka, řešící nástup Neilla s Dern na scénu k Prattovi a Howard, úplně o ničem (vážně ve filmu o majestátních/krvelačných/chytrých/atd. dinosaurech chce někdo vidět nějaké zmutované kobylky?), s čímž souvisí záporákův evil masterplan, který je podobně "sofistikovaný" ("mám živé dinosaury a první klon člověka vůbec, ale moje hlavní eso v rukávu budou kobylky se zmutovanou prehistorickou dna, které pošlu plenit obilná pole po celém světě - až na ty, u kterých se používá moje osivo" - kolik tak asi je na planetě jiných firem, nějakým způsobem spojených se zmutovanou prehistorickou dna a selektivní jídelníček kobylek bude jistě naprostá náhoda:-)), s čímž dále souvisí samotný záporák, který je nudný, nevýrazný, vizuálně prvoplánový (ta očividná podobnost s Cookem měl být nějaký sociální komentář, vtip nebo co vlastně?) a celkově blbý (viz evil masterplan) až běda. 

Hlavní téma života dinosaurů ve volné přírodě, potažmo přímo mezi lidmi, se po celou dobu filmu v podstatě nijak nikam nerozvine (nad rámec krátkých prostřihů na reportáže z médií) - tak jak jsme začali na konci Fallen Kingdom, tak na konci Dominionu, naneštěstí, skončíme. Stejně jako u Fallen Kingdom, ve kterém po slušné části na ostrově po zbytek filmu "kempujeme" v jednom baráku, i zde po velice slušné části na Maltě (imho zdaleka nejlepší moment v celém filmu a asi jedna z nejlepších akčních sekvencí v celé "světové" trilogii, za to palec určitě nahoru) zbytek filmu tvoří pobíhání sem a tam v jednom lese a v jednom baráku kdesi v Dolomitech (aneb není lepšího místa pro US firmu, provozující svůj shady business, než uprostřed EU:-)), vinou čehož jsou podmořští a vzdušní zástupci prehistorické fauny (opět) značně nevyužiti. 

Stopáž je totálně přestřelená a fakt, že se v podstatě celý film jen čeká na to, až se Pratt a Howard dají dohromady s původním triem Neill/Dern/Goldblum a trvá téměř dvě hodiny, než se tak stane, to jen podtrhuje. Z nových postav stojí za zmínku jen pilotka, o které se divák dozví jen to, že je bývalá vojanda a není hetero (zcela zásadní informace, pochopitelně:-)), zbytek spadá do tradiční škatulky stafáž. V JW bylo dinosaurů relativně málo a díky tomu mohli být vybraní jedinci svým screentimem a významem "povýšeni" na úroveň lidských charakterů, v Dominionu je dinosaurů tolik, že je divák odsouzen čistě k tomu si jen nezúčastněně odškrtávat jeden druh za druhým ("jo, tak tenhle je tady taky, no tak jdeme dál"), na což doplácí především nováček/náhradník za Indomina Rexe a Indoraptora, kterýžto důvod jeho existence ve filmu spadá pod oblíbený scénáristický terminus technicus "prostě proto". 

Dominion má pár světlých okamžiků (scény s Blue, Howard ve vodě, scéna na pile, honička na Maltě), v dnešní době nepostradatelný fan service pro die hard fans JP (plechovka s pěnou na holení, Grantovo odlákávání pozornosti světlicí, pohled na Rexie skrz skulpturu, připomínající logo JP a v neposlední řadě Neilla s Dern a Goldblumem), konečně si po 30 letech někdo vzpomněl, že by bylo asi záhodno ukázat na plátně i nějaké ty dinosauří opeřence a poslední kudos za fajn prohloubení lore opětovným využitím postavy Dodgsona (btw vynucený recast, protože původní herec z JP šel sedět za dost nepěkné věci) a úhlavního konkurenta InGenu, totiž firmy Biosyn (docela posun od očividných blbostí ve Fallen Kingdom typu "zachraňujeme poslední žijící dinosaury z Isla Nublar a existenci Isla Sorna, plného jiných žijících dinosaurů, tiše přejdeme"), ale celkově jde imho o nemalé zklamání, protože zaděláno tady bylo rozhodně na víc.

P.S. Máchání prackou před ksichtem každého dinosaura, kterého potkám, je na potřetí už fakt na přesdržku:-(. Chápu, že Trevorrow a spol. to asi považují za jakýsi trademark téhle znovuoživené série, ale jednoznačně a definitivně stačilo.

P.P.S. "Maisie je lidský klon a zároveň dcera vnučky původního zakladatele Jurského parku Johna Hammonda." Nope, je to klon/dcera vnučky Benjamina Lockwooda - Hammondova obchodního ex-partnera (btw mizerný retcon a další z blbostí ve Fallen Kingdom:-().