sobota 18. června 2022

The Unbearable Weight Of Massive Talent 6/10

Naneštěstí mnohem méně meta, akční a komediální/parodické, než jsem doufal a to, bohužel, jak ve srovnání se zbytkem nedávné Cageovy produkce, tak i v žánru akčních buddy komedií obecně. 

Což je trochu problém, protože zápletka byla jasná od začátku do konce už z trailerů a šlo tak prakticky jen o to, kolik maniakálních Cageových ksichtů, humoru, akce, (sebe)referencí, absurdních momentů, případně cameo vystoupení, se Gormicanovi s Cagem nakonec podaří do filmu dostat. 

Fajn nápad s Cageovým imaginárním alter egem značně nevyužit, špionážní "undercover" podzápletka totéž (přitom se přímo nabízelo inspirovat se Curtis v True Lies), absurdních/parodických scén je docela poskrovnu a opravdu dobrých jsem napočítal přesně jednu (překonávání zdi ala dvojka Hot Shots), veškerý meta humor je zredukován jen na hlášky typu "tohle je jako v tom a tom", případně "uděláme to jako v tom a tom", akce obyčejný průměr (mít ve filmu Cage s dvojicí zlatých M1911 a takhle to promarnit, ach jo) a dialogové výměny mezi Cagem a Pascalem jedou celkově tak na půl plynu. Plus jsem měl během filmu několikrát pocit, že se značně zkracovalo, protože namísto gradace nebo pointy u dané scény následoval nekompromisní střih na tematicky/náladou úplně něco jiného. 

Cage si roli očividně užil, Pascal mu zdatně sekunduje, Harris je zde jen do počtu a cameo Moore nebo Greena nestojí ani za řeč. Při vzpomínce na všechny ty šílené Cageovy kreace z posledních pár let a jeho výrazový/herecký rejstřík tady bylo zaděláno rozhodně na víc. Mnohem víc.