pondělí 20. června 2022

Mission: Impossible - Rogue Nation

Zasloužená pecka:-). Jak jsem psal pod recenzi Falloutu - Fallout má naprosto parádní akci (asi ještě o malinko výše než RN) a spektakulární "chopper" finále, ale RN má akci také skvělou a navíc příběhově imho drží více pohromadě a má "šťavnatějšího" záporáka.

Sice se M:I točila vždy stylem "vymyslíme akční sekvence a pak to nějak pospojujeme nějakou příběhovou linkou", ale u Falloutu se už McQuarrie a Cruise imho dostali do stavu, kdy děj mezi jednotlivými akčními highlighty je už fakt jen "spojovák", na kterém moc nezáleží (F&F se minimálně od pětky točí úplně stejným stylem, ale tam nikdy ani žádné vyšší ambice nad rámec "akční scény + dějová vata" nebyly). Zatímco u RN mám pocit, že McQuarrie s Cruisem trefili ten ideální balanc, kdy je příběh zajímavý/napínavý sám o sobě a k tomu jako bonus obsahuje skvělou akci. Proto RN řadím ještě o malinko výše než výborný Fallout.

P.S. Skromnější finále RN je imho naprosto geniální a krásně zrcadlí vztah Cruise a Harrise během filmu. Následuje nerdovská rozborka:-): Harris se považuje za intelektuálního masterminda, který má Cruise a celou IMF dokonale "přečtené". Cruise mu oponuje, že stejně "přečteného" má i on Harrise a jeho tým. A není lepšího důkazu, než na konci filmu porazit Harrise díky své chytrosti - zajmout jej úplně stejným "potupným" způsobem, jako Harris zajal Cruise na začátku filmu v musicboxu;). Proto zajatému Harrisovi poté Cruise představuje členy týmu - jako důkaz toho, že IMF je stejně chytrá/schopná jako Harris a jeho lidi. Konec nerdovské rozborky:-).