neděle 11. září 2022

The Raid

Trojka s největší pravděpodobností - extra velké bohužel - nikdy nevznikne. Evans se s přesunem do UK nechal slyšet, že sice nikdy neříkej nikdy, ale aktuálně má tuhle asijskou kapitolu uzavřenou. V listopadu startuje druhá sezóna Gangs of London, příští rok pak netflixovka Havoc s Hardym. Evans je imho myšlením už trochu někde jinde (o návratu zpět do Asie ani nemluvě).

Jinak oba Raidy ale samozřejmě total brutal ultra pecka:-). Podobná koncentrovaná akční šleha jako byla jednička (a následně i dvojka) tady nebyla snad od Hard-boiled a asi jako každý v té době jsem při sledování filmu (průběžně a opakovaně:-)) sbíral čelist z podlahy, což ještě násobil fakt, že jednička přišla skoro "odnikud" (jasně, byl tady Merantau, ale kdo čekal až takovou pecku jako první Raid?). Dvojka to pak měřítkem, příběhovou ambiciózností, režisérskými finesami a ještě propracovanější akcí pozvedla na další level (dost mi to v době premiéry dvojky připomínalo posun v podstatě na všech myslitelných úrovních, který udělal Cameron mezi T1 a T2).

Jak jednička, tak dvojka jsou prostě ukázkové příklady z ranků nemnoha filmů v celé historii kinematografie, u kterých dokud člověk neuvidí, tak prostě neuvěří, že něco takové jde vůbec udělat. I kdyby Evans v životě natočil jen tyhle dva filmy, tak by to pro jeho přínos žánru a filmu obecně bohatě stačilo. Kdo by to byl tehdy řekl, že se režisér z UK od Merantau dalším nízkorozpočťákem z Indonésie posune až takhle daleko:-).