úterý 16. ledna 2024

The Bricklayer 5/10

Po kuchaři Seagalovi a před včelařem Stathamem přichází na scénu zedník Eckhart a bohužel nechtěně naráží do zdi, kterou si předtím sám postavil. Podle traileru to vypadalo na další typickou butlerovku jen s výměnou provedenou na postu hlavní hvězdy (není náhoda, že tady původně měl hrát právě Butler:-)) a přesně tak to také dopadlo.

Předlohu neznám, takže těžko soudit, kolik se toho vynechalo, případně přepsalo (kromě faktu, že z FBI se stala CIA:-)), ale výsledkem je nevýrazná žánrovka, ve které se sice potkává Bourne s M:I a Wickem, což na papíře zní docela lákavě, ovšem hlavní highlight filmu, tj. samotná akce, místy zaostává. Kamera a střih u většiny bitek působí dost nepřehledně až odbytě, jakoby si Harlin s close combat sekvencemi nevěděl příliš rady (nemilé překvapení, vzhledem k jeho reputaci). Přitom v ostatních akčních scénách (gun-fu přestřelky, výbuchy, honičky) takový problém nemá a dokonce v několika momentech nakrátko připomene svou formu ze starých, dobrých 90s.

Nebýt toho, že Eckhart je sympaťák, interakce mezi ním a Dobrev vcelku funguje, detektivní linka a postupné odhalování kdo, co a proč dokáže do určité míry odvést pozornost od malinko haprující akce a celé to má relativně slušné produkční hodnoty, schytal by Harlin bez pardonu důtku s výstrahou. Takhle to pro něj skončilo jen napomenutím.