pondělí 10. července 2023

Napoleon

U traileru na Scorseseho napíšu "kde je sakra trailer na Scotta" a bum, je to tady. Takže oficiálně potvrzeno - Ridley to tady čte:-).

Jinak jedna velká paráda, co jiného k tomu napsat. Scott poslední dobou jede hodně slušné bomby, tak snad mu současná forma vydrží i tady a napřesrok u dvojky Gladiatora. Nejsem si úplně jistý, zda podobná historická freska (s ohledem na měřítko prezentované v traileru - prý ve filmu bude většina ze zásadních bitev - těch avizovaných necelých 160 minut vypadá docela konzervativně:-)) má v dnešní době ještě šanci být v pokladnách hit, přece jen žánr už tak netáhne jako dvacet let zpátky, ale ještěže stále někomu stojí za to je financovat a někomu jako Scott je natáčet. Protože na případné finanční krachy se časem zapomene, ale parádní podívaná tady už bude napořád:-).


Čím víc na to koukám, tím víc se divím tomu, kolik věcí v traileru ukázali. Takové množství materiálu by klidně vydalo na minisérii a film nemá ani tři hodiny. Během preprodukce a produkce se šířilo info, že se má film soustředit na vztah Napoleona s Josefínou (škoda, že nevyšla původně obsazená Comer, ale Kirby je více než důstojná náhrada).

Pokud je to pravda, tak by mě nepřekvapilo, kdyby se v traileru hrálo hodně na jistotu (všechny akční momenty na jednom místě, vše ostatní omezit na minimum), zatímco ve filmu budou bitvy jen pár minutové sekvence a zbytek stopáže vyplní kostýmní vztahovka/politika/intriky s časovými skoky/flashbacky k nejdůležitějším okamžikům Napoleonova života. Ale vypadá to skvostně, takže za mě no problemo i kdyby to tak nakonec dopadlo:-).


Le Magnifique:-)! Jak Ridley za kamerou, tak Phoenix před kamerou, tak trailer, tak pevně věřím, že i samotný film. Nějak si nedovedu představit, že se některé události z traileru nepojmou ve filmu zkratkovitě, aby se Ridley vešel do avizované stopáže (vždyť už jen o každé z bitev by šel bez problémů natočit dvou a půl hodinový film:-)), ale jsem si jistý, že i tak to bude famózní podívaná.

Nicméně jestli tohle (na rozdíl od TLD a HoG, u kterých Ridley taky teaseoval delší verzi a nakonec na ni doteď nedošlo) vážně nedostane, minimálně o hodinu delší, DC verzi, tak to bude opravdu velké zklamání. Tržebně to, stejně jako u TLD a HoG, asi zase žádné terno nebude, ale když Apple produkuje Ridleyho (a Martyho) primárně kvůli prestiži, promu na atv+ a cenám, tak by to snad tentokrát mohlo vyjít a "Scorsese Cut" spatří světlo světa:-).


Vidět epický historický flák od Scotta v kině je pro mě automatika, nehledě na to, jak eventuálně dopadly první ohlasy a kritiky. Pokud dopadly pozitivně, tak je to takový příjemný bonus navíc:-).

Phoenix a Kirby jsou herecké jistoty, o bitevních scénách nemám pochyb, ale prý je ve filmu překvapivé množství humoru, což bych zrovna u téhle látky/historické osobnosti nečekal, tak jsem zvědavý, jak se to povedlo skloubit dohromady. Přes výtky na stopáž mi jiné výtky na to, že se toho ve filmu děje až moc, zní paradoxně jako důsledek právě příliš krátké stopáže, ve které není čas všechny události pokrýt na patřičném prostoru. Prodloužená verze se tady asi bude více než hodit.