pondělí 11. března 2024

Oscar 2023

Asi nejlepší výsledky za posledních pár let. Hodně výher spadá do kategorie obvious choice, ale tentokrát hlavně kvůli odvedené práci jako takové a nikoli protože v prvé řadě zakázka/agenda/diverzita/whatever, zatímco samotný výkon je až někde daleko za tím. Škoda, že "syndrom Scorsese" letos opět zafungoval a odejít úplně s prázdnou si film nezasloužil, ale jinak byly sošky rozdány spravedlivě/zaslouženě.

Murphy bez debat životní výkon a velká satisfakce za celou kariéru "ten obličej znám, protože hraje všude skvěle, ale na jméno si nevzpomenu". Stone opět naprosto po právu, film mě do kolen neposlal, ale Stone to svým obětavým výkonem táhne naprosto neuvěřitelně. Downey Jr. odvedl precizní výkon, takže proč ne (tady to mohlo stejně tak padnout De Nirovi, který na tom byl podobně - nebýt syndromu Scorsese). Randolph dejme tomu, film mě do kolen opět neposlal a její výkon už vůbec ne, ale tyhle "hřejivě-lidsky-příběhové" role prostě táhnou (na což letos bohužel doplatila Blunt). 

Film a režie opět zaslouženě, pěkný políček do tváře WB a velké zadostiučinění pro Nolana (sošky se měl dočkat už dávno) v jednom, ale současně ani náhodou z ranku "dostal to jen za zásluhy", jelikož film je pecka. Cizojazyčný film nejlepší volba z dostupné nabídky. Origo scénář rovněž nešlo vybrat jinak (konkurence nebyla příliš velká, ale je výborný sám o sobě), adaptovaný naopak rozhodně jo:-) (protože není nic extra, tohle mělo jít za Oppiem nebo Poor Things). Kamera, střih a hudba dle očekávání, zvuk byl předem v podstatě tutovka (vzhledem k tomu, že celý film stojí a padá na něm), výprava, masky a kostýmy rozdány taktéž po právu, song měl putovat ke Kenovi (nejlepší věc v celém filmu), animák jsem přál Spideymu, naštěstí v budoucnu dostane další šanci a nejvíce ze všeho potěšila cena za triky, protože poctivé řemeslo a nikoliv tuny cgi balastu (navíc za pár korun). Příští rok doufám v podobně masivní ofenzívu dvojky Dune:-).