úterý 26. března 2024

Bad Boys: Ride Or Die

Zdá se mi to, nebo je Lawrence zase o trochu vypasenější než minule:-)? Chybí tomu nějaký highlight joke, jako byl v traileru na trojku požární hydrant, na druhou stranu Pantoliano dostal i po smrti šanci si zase od plic zafuckovat a funguje to stále stejně dobře, takže kolem a kolem palec nahoru.

Vypadá to, že se pojede plus mínus ve stejném gardu jako ve trojce, což je dobrá zpráva. Jen doufám, že digibordel nedostane příliš prostoru (scéna s chopperem jako by vypadla z F&F a ne, není to pochvala) a stran povinné ingredience série, tj. surfování přesně na hraně humoru a infantilní trapnosti v doprovodu přepálené akce, se nedostanou za "bod, odkud není návratu". Z trojky se nakonec vyklubalo příjemné překvapení, Rebel je pecka, tak snad si režisérské duo do třetice všeho dobrého udrželo své mojo a spojitost s dieselovskou konkurencí skončí jen u podtitulu.


Byť jde o zajetou značku a předchozí dostaveníčko se fakt povedlo, tak při té současné mizérii v kinech (o akčním žánru to platí obzvlášť) si moc nedovedu představit, že to v pokladnách zopakuje výdělky trojky (a to ji ještě obě nohy podrazila pandemie), tak nezbývá než doufat, že se s rozpočtem drželi při zemi jako posledně. Nicméně po kvalitativní stránce to prozatím vypadá, že se pojede zhruba na stejné vlně jako minule (ty záblesky digi akce ala F&F snad budou jen do počtu), takže alespoň v tomhle ohledu je snad mise splněna:-).

O měsíc později dorazí čtyřka BHC, tak doufám, že si strejda Bruckheimer v rámci svého letního dvojkomba přichystal alespoň jednoho černého nebo černobílého koně sezóny:-).


První divácké ohlasy jsou vesměs nadšené, což je sice pomalu tradice, když se promítá pro fanoušky, ale tady bych tomu pozitivnímu přijetí po minulém díle, ve kterém se hodně hrálo na fanouškovskou notu a po fajn trailerech, vezoucích se na stejné vlně, vlastně i věřil a kdyby to s premiérou chytlo podobný buzz jako trojka, byla by to značka ideál.

Akční žánr v poslední době nezažívá moc dobré časy nehledě na výslednou kvalitu (Leitch, Ritchie, Vaughn, atd.) a už by to vážně chtělo nějaký hit. Tahle značka vždy rezonovala více na domácí půdě než ve zbytku světa (viz vyrovnaný poměr tržeb dvojky a trojky dom vs ww), tak snad čtyřka i přes aktuální docházkovou krizi v kinech zaboduje minimálně tam.


Od trojky jsem po těch letech a s ohledem na neznámou režisérskou dvojici nic moc nečekal a ve výsledku jsem byl příjemně překvapen. Jasně, trojka není tak dobrá jako jednička a ještě lepší dvojka (hrabání se v mrtvolách, házení rakví, likvidace celé favely, protože "tady žijou dealeři drog" a samozřejmě krysy ftw:-)), ale v rámci možností (absence Baye, tlustý Lawrence, oproti dvacet let staré dvojce o dost nižší rozpočet) to dopadlo jak nejlépe mohlo a trojka patří k tomu lepšímu z té záplavy resuscitovaných značek z 80s a 90s, které se v posledních pár letech přihlásily o pozornost. V kině jsem si trojku užil stejně jako kdysi dvojku (jedničku jsem v kině bohužel minul) a se čtyřkou tomu snad nebude jinak:-).