sobota 23. července 2022

John Wick: Chapter 4

Trilogie JW je topovka v žánru, ale je vtipné, jak je některými fanoušky vyzdvihována jako ta pravá old school akce, kde se všechno dělá "tak nějak poctivěji" než jinde (marvel, fast&furious, naposledy hobbs&shaw), přitom realita je úplně jiná. Ve všech třech filmech je CGI téměř v každém druhém záběru. Nejen scény s chladnými zbraněmi, ale také veškeré zásahy střelných zbraní a krev / zranění jsou kompletně CGI (alespoň dle bonusů na BD jedničky a dvojky). Žádné sáčky s umělou krví a miniaturní výbušninou pod kostýmem se nekonají:-) To ale nic nemění na špičkové choreografii a vynikající práci stunt teamu i KR obecně.

P.S. Trojka vychází až 2.10.2019, kdyby se někdo těšil, že jej může mít právě teď.


Jindy bych si pomyslel něco nepěkného o ždímání značky, ale v tomto případě, platí, že - dokud na to Keanu s přehledem pořád má - čím víc, tím líp. Tvůrci si zatím udrželi vynikající kvalitu napříč všemi třemi filmy, Keanu sedí role jako ulita a lore má stále ještě nějaký potenciál, aby bylo nadále co objevovat. Teď už jenom ukecat toho Rocka nebo Bautistu:-).


Jo, párkrát to ve trojce vidět bylo (že jde o nacvičenou choreografii a nikoliv o "opravdový" souboj, samozřejmě opravdový ve smyslu filmové reality), ale já s tím nemám žádný problém. Imho je fajn vidět, že i the man, the myth, the legend JW to nemá úplně zadarmo a má co dělat, aby přežil. Jednak to působí realisticky, jednak tím události, které se mu dějí, mají o to větší váhu. Další seagalovku aka taktika "nůž v másle", jen s KR v hlavní roli, si doufám nikdo nepřeje.

No a také jde o to, že ve trojce má proti sobě vlastně poprvé opravdu špičkové soupeře (Dacascos, ale především Ruhian a Rahman) a větší důraz je v ní kladen na boj beze zbraní nebo s chladnými zbraněmi, na rozdíl od jedničky a dvojky.


Tak je třeba mít na paměti, že konkrétně Rahman a Ruhian jsou lidi, kteří se tím živí (trenéři, choreografové, profi sportovci), zatímco Reeves je herec, který si to musí tvrdě natrénovat a k tomu má v těch filmech navrch ještě boj s palnými zbraněmi, který si musí tvrdě natrénovat jakbysmet.

Pokud si mám vybrat, zda vidět akční scény se stunt doublem s naklíčovaným ksichtem Reevese, případně natočené/sestříhané tak, aby Wickovi během nich nebylo vidět do tváře, nebo v pár scénách "přetrpět", že Reevesovi malinko dochází dech, tak beru rozhodně druhou možnost. Kromě toho, že si cením faktu, že do role dává psychicky i fyzicky maximum a natáčení doslova "oddře", to dodává jak filmu jako takovému, tak zejména Wickovi jako postavě trochu realismu (vítězství není zadarmo a i on má někdy co dělat, aby soupeře porazil).


Ach jo, já se tak těšil. Aby 2022 nebyl (zase) rok odkladů a přesunů premiér. Nejdříve Indy, teď Wick. Už jen čekám, kdy odloží i sedmou M:I (a kdoví, zda se nakonec neodporoučí i ten Maverick).

Jinak natěšenost na čtyřku obrovská, ten casting je díl od dílu lepší a lepší (takoví o třídu lepší Expendables):-). A ke jménům, která už padla, bych ještě doplnil Clancyho Browna.


"You pissed, John? Are You? Yeah!":-) Vypadá to, že to bude opět našlapaná jízda a 87North budou zase na poli akce a choreografie posouvat kvalitativní laťku strmě nahoru. Zatím se jim to dařilo s každým dílem, tak věřím, že čtyřka nebude výjimkou. Už jen proto, jak se z nenápadného nízkorozpočťáku od fanoušků pro fanoušky postupem let stala výkladní skříň a etalon celého žánru. No a k tomu doslova lahůdkový casting je jen třešničkou na dortu. Těším se moc:-).


The boys are back in town, baby:-). Absolutní nerdgasm. Je tam prostě všechno. Japonsko, jakuza, katany jako v Bullet Trainu, koně a poušť jako v Indym, Eiffelovovka a auto honička jako v M:I, neony a kluby jako v jedničce, psi a členové High Table jako ve trojce, všechny povinné atributy série, plus ten naprosto boží casting. Ještě v post-credit scéně cameo de Armas jako bait na Ballerina a je to komplet.

Jestli plno věcí z pětky (měla se původně točit back to back se čtyřkou) nakonec nepřesunuli do čtyřky, tak už si fakt neumím představit, kam dál a výš ještě chce Stahelski a borci z 87Eleven s pětkou stoupat. Každý další díl v měřítku překonává ten předchozí, uff:-). Těším se neskutečně:-).


Fuck yeah, konečně. Stosedmdesát minut natřískaných vychytanou akcí, nepostradatelnými neony, lahůdkovým castingem, neo-noirovou atmosférou, vizuálními laskominami, zábavným High Table lorem, nadhledem a pomrknutími na fanoušky a samozřejmě genialitou borců z 87Eleven:-).

Je neskutečné, kam se za těch 10 let Stahelski a spol. dostali od nenápadného akčního béčka za pár korun, točeného fanoušky pro fanoušky (žánru), po velkolepou mafiánskou assassin ságu se zástupy postav, über měřítkem a osudovostí, za kterou by se nestyděla lecjaká antická tragédie:-). A ještě k tomu s každým dalším dílem posunuli řemeslnou laťku o něco výš a shrábli při tom v pokladnách větší balík prachů.

Kdyby ve čtyřce Stahelski zopakoval podobný upgrade, jako se podařil Evansovi mezi oběma Raidy (skvělé béčko s brilantní akcí -> parádní mafiánský opus s brilantní akcí), tak bych se vůbec nezlobil. Dokud se nepřesvědčím o opaku, tak mám za to, že letošní kvalitativně peckové blockbustery začínají právě tady:-).


Nadávat na Wicka (dvojka a dál), protože akce je přes čáru a bla bla bla je asi stejně smysluplné jako nadávat na F&F (dvojka a dál), že v těch tunelech by se po pár metrech vybourali, nebo ten kdovíkolik tun těžký trezor by těm autům urval nápravu a nepohnul by se ani o metr. Když je to skvěle natočeno a je to skvělá zábava, tak who fucking cares:-)?

Kromě toho co bylo realistické na jedničce? One man army kosí záporáky jako na běžícím páse a ti mu nadbíhají poslušně jeden po druhém. Nebo už někteří zapomněli, jak vypadala v jedničce bitka v nočním klubu? Akce ve Wickovi je koncipována pořád stejně, jen od dvojky dál zvětšila měřítko (více postav, různorodější zbraně, interakce s dalšími "objekty" na scéně (auta, motorky, koně, psi:-))). Realistická fakt nikdy nebyla.


První reakce kritiků jsou venku a jak jsem doufal .... je to epická pecka:-). Nějaké to brblání na stopáž, ale celkově panuje konsenzus, že Stahelski a spol. znovu trefili jackpot a tradice (každý další díl si v pokladnách vedl lépe) bude i tentokrát dodržena. Takže překvapení se nekoná a platí, co jsem napsal: a) pokud je film pecka, nadměrná stopáž není zásadnější problém a b) parádní blockbustery letošní sezóny začínají právě tady:-).


Aleluja, všechno (čtyřka Matrixu) odpuštěno:-). První reakce u kolovrátkových pláštěnek, kterých je pět do roka, je přece jen něco trochu jiného, než u poctivého akčňáku ze staré školy, který se v kinech objeví jednou za pár let a je určen pro "seniornější" cílovku. Takže tady bych byl v klidu. Kromě toho trojka měla podobně pozitivní ohlasy a výsledkem byla parádní akční jízda. Sázím na to, že u čtyřky tomu bude stejně tak a dosavadní bo rekord trojky padne (rovná se velké zadostiučinění pro Stahelskiho i Reevese). A vtipné předpremiérové stesky nad tříhodinovou délkou tady zapadnou prachem podobně jako u dvojky Avatara:-).


Já vám to říkal, že když je film pecka, tak na nadměrnou stopáž si bude stěžovat málokdo a jako obvykle se to potvrdilo i tady:-). Pokud opravdu půjde o (nebo alespoň na dlouhou dobu) poslední díl v sérii, tak to jako rozlučka nemohlo dopadnou lépe. Spolu s M:I v současné době jediná série, která si nejenže drží svou kvalitu, ale s každým dalším dílem na poli akce posouvá laťku strmě nahoru. Jak příhodné, že obě série svedou letos přímý souboj o post nejlepší akce roku:-).


A pak jsou mezi námi dokonce tací, které „neakční“ wickovská část baví v podstatě stejně jako brilantní akce (tj. náramně) a užívají si ty filmy o to více:-). Smysl to celé sice nedává, ale kdy naposledy to v téhle sérii (o chlápkovi, který rozpoutá doslova inferno kvůli mrtvému psovi a ukradenému autu:-)) bylo jinak? Jako lepidlo mezi jednotlivými ohňostroji akce to bez problémů funguje, k takhle přepálené akci podobně přepálený lore sedí a minimálně mě baví sledovat, do jakých dalších absurdit ten svět Stahelski a spol. v každém dalším díle posunou. Takže za mně no problemo a těším se do kina:-).


Cože, poslední kapka před čím přesně? Přepadnou ho, zmlátí, zabijí mu psa a ukradnou auto v prvních minutách filmu, celý kolotoč potom se odvíjí od tohohle. Kdyby se mu nestalo auto a pes, tak dál truchlí nad smrtí své ženy a sem tam se projede po letištní dráze ve svém mustangu.

Mytologie je tam od samotného počátku a bez ní by v jedničce polovina děje vůbec nefungovala a stejně tak celé kouzlo Wicka jako postavy (ten přístup všech okolo vůči němu, který divák pochopí až ve scéně likvidace mafiánů u něj doma, kde se ukáže, proč z něj mají všichni až "seagalovský" respekt, celá linka s neutrální půdou v Continentalu, vypisováním odměn a assassinovských pravidel).

Dvojka a další díly ji pak jen rozšířily, protože a) publikum ten svět zaujal a chtělo vědět víc, b) tvůrcům bylo jasné, že čtyřikrát s úplně stejným "lepidlem" mezi akcí, aniž by přidali cokoliv nového, nikoho neohromí (naopak budou čelit kritice, že se zasekli na místě) a c) jsou lidi, které to nabalování mytologie baví a považují ji za součást diváckého zážitku, spojeného s celou značkou (jako třeba mě). 

Stěžovat si u čtyřky na mytologii, která je v sérii od jedničky (a ne, ani tam nedávala žádný smysl) a je tak nějak součástí dna dané značky je tak trochu ztráta času. Jo, voda je mokrá, nebe je modré, ženský mají tajemství a ve Wickovi je mytologie:-).


Za poctivě odvedenou práci poctivá tržební odměna, tak to má být:-). Doufal jsem, že to Stahelski a spol. znovu trefí (co díl, to lepší BO výsledek), protože když už si to nezaslouží oni, tak kdo jiný (ještě ten Cruise ať se letos konečně u M:I dočká miliardy a budu úplně spokojen:-))? A naštěstí se povedlo. Kvalitka je holt kvalitka, na kterou publikum slyší, i když má film "na akční film neúnosné" tři hodiny (modří už vědí:-)).

Stahelski sice potvrdil, že pětka hned tak nebude, jelikož je potřeba si dát pauzu, načerpat nové nápady a případně se konečně pustit do jiných projektů, které se mu kupí na stole (deset let točí jednu značku, nedivím se mu:-)), ale věřím, že Baba Jaga bude jemu i Reevesovi dříve nebo později chybět a pětky se nakonec dočkáme. A bude to znovu nářez.