neděle 23. října 2022

Pearl 6/10

Westův už druhý letošní zářez a tak jako předchozí X mělo své silné momenty, ale současně i nějaké ty vady na kráse, tak i tentokrát se extra velké nadšení u mé maličkosti, bohužel, nedostavilo, nicméně několik silných momentů nechybí i zde a celkově jde opět o slušnou práci, tak jako v případě X. Vzhledem k tomu, že se točilo souběžně s původním filmem, předpokládal jsem, že bude mít prequel plus mínus ty samé atributy jako minule, což se částečně potvrdilo (film se pyšní/trpí dost podobnými přednostmi/neduhy jako předchůdce) a částečně nikoliv (naštěstí nejde o to samé, jen zasazené o 60 let dříve).

Předně kvituji, že se West a Goth (která se spolupodílela na scénáři) rozhodli vydat zase trochu jinou cestou než v případě X a v rámci prequelu servírují divákům žánrovou změnu. Zatímco minule šlo o klasického slasherového zástupce hororového žánru, tentokrát se West pokouší, ve stylu Jokera, o psycho thriller kombinovaný se slow burn dramatem o pozvolném propadu do šílenství a "zformování" charakteru titulní postavy tak, jak jej známe z předchozího filmu, přičemž vysloveně hororových momentů je tady poskrovnu.

Problémem trochu je jednak samotný koncept prequelu (takže diváka nemá děj moc čím překvapit, protože je jasné, že hlavní "hrdinka" přežije až do konce a stane se z ní psychopatický zabiják) a jednak fakt, že zmíněný pozvolný propad do šílenství zde moc nefunguje, jelikož titulní postava je šílená od samého začátku filmu a jde jen o to, kdy konečně "uvolní stavidla" a ke slovu se dostanou nože, vidle, sekery a podobné náčiní každého správného farmáře. A než se tak stane, trvá to docela dlouho, aniž by se při tom událo něco opravdu zajímavého. Ze střídání žánru vyplývá taktéž menší počet killů (což by nevadilo), které svým provedením nijak nevybočují z běžného průměru (což už trochu vadí), byť na nějaký ten gore při nich dojde. 

Naštěstí si West dokáže během filmu vybrat i silnou chvilku a některé scény jsou opravdu působivé jak po dramatické (jak svou hutnou a nebo vyhrocenou atmosférou, tak i výkony jednotlivých herců), tak po technické stránce (film obsahuje několik velice povedených kamerových jízd) a opřít se rozhodně může i o Goth, která svým nasazením táhne film hodně nahoru a předvádí ještě lepší výkon, než v předchozím filmu. Což kulminuje v emociálně silném závěru, díky čemuž si za samotné finále připisuje film další plusové body.

P.S. Zatímco X mělo úžasný retro vizuál a atmosféru přelomu 70s a 80s, tady trailer sliboval slušnou atmosféru přelomu 10s a 20s, nicméně film má tak současně působící "vyleštěný" digi look, že mně to místy až vytrhávalo z koncentrace. Když se na scéně objevil nějaký artefakt z té doby, v duchu jsem si několikrát připomněl "a jo vlastně, ono se to odehrává na začátku minulého století":-).