sobota 15. října 2022

Halloween Ends 4/10

"Měli jsme ty nejlepší úmysly, ale dopadlo to jako vždy posledně", aneb vzácný to úkaz vzít světoznámou hororovou značku, která je už tak dost kvalitativně nízko (po všech předchozích marných pokusech) a strašlivě ji zprznit hned dvakrát po sobě, ovšem pokaždé trochu jinak. Jak jsem psal u předchozího filmu - od trojky jsem, po slaboučké dvojce, nečekal už vůbec nic a podíval jsem se na ni jen z povinnosti, protože "velké finále" a sága se jakože uzavírá a přesto mě dvojice Green a McBride dokázala překvapit, jelikož trojka je snad ještě o něco horší než prachbídná dvojka (evil franchise dies tonight indeed:-)). Dobrá práce hoši, neděkujeme a vypadněte.

Zatímco minule nepochopitelně odklidili z cesty JLC a děj se věnoval naprosto nezajímavé skupině postav (které byly stejně odsouzeny k odpravení a divákům byly naprosto fuk), tady se pro změnu, opět nepochopitelně, odklidí z cesty JLC rovnou s MM a děj se znovu věnuje naprosto nezajímavé skupině postav (se kterými to dopadne jako v téhle trilogii pokaždé, tudíž divákův nezájem nadále přetrvává). Už u dvojky jsem psal, že když mám ve filmu JLC a její dceru/vnučku, tak sakra chci ve filmu vidět JLC a její dceru/vnučku, jak si poradí s MM a žádné jejich instantní náhražky, přičemž se odvážím tvrdit, že nejsem zdaleka sám. Green s McBridem na to ovšem mají očividně jiný názor.

A copycat příběhových prvků, ať už z vlastní série nebo od souseda odvedle, rovněž vesele pokračuje. V předchozím díle to byla kopírka JV v podobě killfestu snad co pět minut hlava nehlava (na rozdíl od původních filmů, kde si MM oběti vybíral a divák během filmu zůstával v napětí, zda ta která postava setkání s MM nevědomky přežije nebo ne), tady naopak aby nějaký obstojný kill člověk pohledal, plus proč nezkusit rip-off série Friday the 13th ještě jednou a tentokrát s neschopným rádoby následníkem hlavního masokombinátu? Podobné příběhové experimenty v rámci série zoufale nefungovaly ve trojce (původní), nefungovaly v šestce, nefungovaly minule a nepřekvapivě absolutně nefungují ani tentokrát (jak šokující:-().

Expozice (než se na scéně objeví MM) trvá hodinu, na jeho řádění se pak logicky čeká ještě déle. Proč proboha? Kdo je zvědavý na nějaký nesmyslný hodinový build up, týkající se úplně jiné a naprosto nezajímavé postavy (dále již jen jako loser), ve filmu o MM s JLC? V podstatě se valnou většinu stopáže jen čeká na to, až se JLC ve finálním aktu setká s MM, bohužel má film ke dvěma hodinám, takže to čekání je opravdu dlouhé a značně nudné (ve druhé polovině se sice bodycount rozroste a stran gore se také přitlačí na pilu, ale to je už pozdě). Celý film prostě vypadá, jako by někdo napsal a natočil 10 minut finální akce pro dvojku, ale někoho jiného napadlo, že by z toho přece mohl být třetí film a stačí k tomu dopsat hodinu a půl nějaké vaty (a něčím zakončit dvojku) a okamžitý profit je na cestě, ne?

Kromě toho vedlejší linka s relativizací zla, které je "v každém z nás" a "jen čeká, kdy se dostane ven", vůbec nefunguje, protože je jednak jen zhusta naťuknuta (zhruba tak půl minutovým monologem JLC) a v případě losera přichází na scénu úplně odnikud (zkrat, proč loser začne vraždit, není vůbec vybudován) a jednak působí vedle zavedené linky o démonickém a nesmrtelném zlu, personifikovaném v podobě MM, úplně nadbytečně. Divák se tak může jen dohadovat, co tím asi chtěli tvůrci sdělit.

No, a se špatnými zprávami se ještě zdaleka nekončí. Charakter hlavní postavy od minula prodělal razantní otočku. Z bojovnice JLC ve stylu Ripley/Connor se nově stala tetka pekoucí koláče a léčící si své trauma psaním knihy, přestože MM náhle zmizel neznámo kam, tudíž je JLC naprosto ve stejné situaci jako v jedničce a dvojce, ovšem tentokrát je blahosklonně klidná, vždyť je to přece už 4 roky a znovu je Halloween, co by se asi tak nepěkného mohlo stát, že?

Nechybějí pochopitelně ani logické nekonzistence, nebo vysloveně nesmysly. Policajt sleduje losera, kterého podezřívá z nekalých činů, jen s baterkou v ruce (zbraň asi zapomněl doma). MM je přemožen loserem (!) a jen tak si nechá vzít (!!) svou masku (tohle si chudák Shatner, alias ktp. Kirk, vážně nezasloužil). Dlouhý pohled do očí, jakožto důvod, proč MM nezabije losera, je k smíchu a dokonce s ním ještě spolupracuje (!!!). Závěrečné zúčtování s konvojem a to za účasti místní policie je pak už jen jedno velké wtf (policejní vyšetřování, ohledání místa činu, důkazy, pitva, soud, nic?). Mimochodem, co MM ty 4 roky jako v kanále dělal a proč se zčista jasna vydal znovu za JLC, neví někdo? Protože Green s McBridem očividně ne. A znovu si musím postěžovat - proč v trilogii vymazali tu rodinnou vazbu mezi JLC a MM? Ta dodávala vztahu obou postav větší dynamiku, ale hlavně přinášela alespoň nějaký smysl stran toho, proč MM neustále pronásleduje zrovna JLC a její rodinu, když je to jen další z řady jeho potenciálních obětí. Čím si tedy jeho pozornost znovu a znovu zasluhuje?

Jediná věc, která tady stojí za pozornost, je Carpenterův OST a jeho geniální hlavní hudební motiv, který funguje na jedničku (tak jako vždy), plus samotná finální konfrontace JLC s MM (pomineme-li to, že má JLC plot armor, v opačném případě by ji totiž MM pochopitelně naporcoval několikrát za sebou, tak jako ostatní vedlejší postavy). Jen je škoda, že Green a McBride neměli odvahu JLC zabít, nebo ukázat ksicht MM pod maskou a alespoň tímto způsobem diváka překvapit / zaskočit. Což je na slušné pokračování, natožpak zakončení ságy (tak určitě:-)), dost málo. Z těch spousty pozdějších pokračování téhle série je prostě starý, dobrý H20 nadále nepřekonán a v případě současné trilogie budu předstírat, že se dvojka a trojka vůbec nestala a MM (prozatím) uhořel na konci jedničky ve sklepě toho baráku JLC:-)). 

P.S. Upřímně trochu nechápu tu všeobecnou adoraci prvního filmu Greena a McBridea, ale jejich dvojka s trojkou snad všem naivkům názorně dokázala, že tuhle dvojici patlalů, která nějakým zázrakem dala dohromady jeden slušný film (ale žádný zázrak), si chudák MM fakt nezasloužil a bez nich (a Bluma) bude značce, až se po pár letech znovu probudí ze spánku, protože "dojit" se musí pravidelně, o dost lépe (tedy alespoň doufám). Ještěže práva na další filmy Blumovi s aktuální trojkou skončila, protože si už nedovedu představit, jak více by tuhle značku dokázal zruinovat, ale jsem si jistý, že kdyby náhodou dostal další šanci, tak by mě jistě vyvedl z omylu. Naštěstí se to, snad, nestane.