pátek 28. října 2022

The School For Good And Evil 5/10

Další z dlouhé řady pokusů o přetavení úspěšné dětské a/nebo young adult knižní série do filmové podoby s vidinou nastartování vlastní, neméně úspěšné, série filmové (ideálně dlouhotrvající:-)), v tomto případě ze strany streamingového nezmara Netflixu, protože když se to v minulosti náhodou párkrát podařilo, proč by to nemohlo dopadnout i tentokrát, že:-)? No, dopadnout to mohlo, ale až tak moc nedopadlo.

Je tady všechno, co si divák dokáže představit v návaznosti na fakt, že předloha míchá populární young adult prvky s klonem Harryho Pottera. Tudíž a proto nechybí objevování tajemného světa čar a kouzel, představení každodenní školní (ne)rutiny, detektivní linka o dávném všemocném zlu, které chystá velkolepý návrat na výsluní, zástupci fantaskní fauny a flóry, plus nepostradatelné coming of age radosti a strasti, školní rivalita, přátelství podrobené těžké zkoušce a pochopitelně nějaká ta romantika jako třešnička na dortu.  

Je tady sice tohle všechno, ale nic moc navíc. K tomu někdo v Netflixu rozhodl, že je dobrý nápad nešetřit na stopáži, která se blíží dvě a půl hodinám (potterovky to mají podobně, tak proč ne my:-)?), zatímco na digitálních tricích ano (vlčí ostraha školy měla asi na papíře budit hrůzu, ve filmu jsou ovšem hodni tak akorát posměchu, zbytek cgi postav na tom není o moc lépe) a celkově jak po příběhové, tak po audiovizuální stránce, jde tak trochu o sterilní (a levnější) kopírku filmových potterovek.

Naštěstí ústřední dvojice je relativně sympatická, nápad s prohozenými rolemi, respektive kolejemi je vlastně fajn a některé situace z toho vyplývající mají jistý humorný náboj, mladistvý casting obecně není vyloženě na pěst (což zdaleka není pravidlo) a na oblíbené herecké matadory typu Theron, Fishburne nebo Yeoh je spoleh (i ta Washington docela ujde), byť jako vedlejší postavy nemají příliš prostoru. Takže ano, jakkoliv nejsem cílovka, natož fanoušek uvedeného podžánru, vlastně jsem se do určité míry bavil a případné pokračování sice nijak závratně vyhlížet nebudu, ale úpěnlivě se mu bránit taky ne.