neděle 18. prosince 2022

Minority Report

Pamatuji si, že tehdy při oznámení to pro mě byl vyloženě svátek. Dvojka Spielberg a Cruise konečně spolu a fakt, že se k tomu sešli právě při adaptaci Dicka byl splněný sen. Shodou okolností jen pár měsíců před tím dorazil do kin mizerný Impostor, pár let před tím tady byli snad ještě horší Screamers, takže už byl nejvyšší čas, aby někdo po Scottovi s Blade Runnerem a Verhoevenovi s Total Recallem znovu pozvedl pochodeň a natočil parádní Dickovu adaptaci. Před premiérou mé nadšení ještě stouplo, když jsem se v rámci promo materiálů dozvěděl, že Spielberg pro film dokonce zorganizoval think tank expertů pro brainstorming toho, jak by mohla realisticky vypadat budoucnost za 50 let, což mi jednak přišlo jako skvělý nápad a jednak to bylo tehdy vůbec poprvé, co jsem o něčem takovém pro potřeby filmu slyšel. Takže "sázky" byly v mém případě fakt vysoko:-).

A naštěstí v kině mně následně oba pánové se svou "přemýšlivou sci-fi detektivkou" ani trochu nezklamali, právě naopak. Nejenže divákům doručili perfektní blockbuster se vším, co k tomu patří (sympatická hlavní postava, napínavý a řádně spletitý příběh, parádní tempo, originální scény (kontrola policejních pavouků u slepého Cruise při rehabu je bomba doteď:-)), špičková akce, výborný casting a jako třešnička na dortu geniální rolička Stormarea:-)), ale navíc jej doplnili o přesah, typický pro Dickova díla (v tomto případě svobodná vůle vs determinismus), což u vysokorozpočtových popcornovek není pravidlem dnes a nebylo ani tehdy. Zkrátka nestárnoucí klasika nejen ve sci-fi žánru.

Jo a právě díky tomuhle filmu jsem za dalších pár měsíců objevil, dnes už trochu zapomenutý, klenot Tigerland, který zrovna vycházel na video, protože jsem Farrella znal odsud a svým hereckým projevem mi tady padl do oka:-). Jinak bych film téměř jistě úplně minul a narazil na něj až kdoví kdy (pokud vůbec).